Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Chord
QBD76
ve QBD76HD yeni

Chord, QBD76'yı, birçok ödül kazanmış DAC64'ün ses performansını çok daha yukarılara taşımak maksadıyla tasarlamış. Buna ek olarak özel olarak geliştirilmiş Bluetooth dijital odyo alıcı ile donatılmış QBD76'yı kablosuz olarak bir bilgisayar veya bir cep telefonuyla birlikte kullanmak da mümkün.

Chord, QBD76'yı tasarlarken, rafta hazır bekleyen çiplerden en iyisini kullanarak bir DAC ünitesi oluşturmak yerine kendisinin programlayabileceği anahtar dizisine sahip Xilinx çipleri kullanmayı seçmiş. Bu sayede Chord mühendislerinin eline 1,250,000 lojik basamak içeren anahtarlardan oluşan eşi olmayan bir tasarım alanı geçmiş.

Yukarıdaki rakam birkaç sene öncesine kadar hayal bile edilmesi zor bir işlem düzeyi. Bugün piyasada mevcut en iyi DAC ünitelerinde bile yalnızca 30,000 lojik anahtar bulunduğu düşünülürse bu sayının ne derece önemli bir büyüklük olduğu anlaşılabilir. Bunun sonucu olarak QBD76'da kullanılan çipin, standard çiplere kıyasla 40dB daha fazla işlem çözünürlüğüne sahip olduğunu çıkarabiliriz. Bu eşine kolay kolay rastlanmayacak iyileşme QBD76'yı CD odyonun varabileceği kuramsal limitin çok yakınına ulaştırmakta.

Yeni tasarlamış olduğu WTA algoritması sayesinde, QBD76, 120 dB üzerinde bir sinyal / gürültü oranına, 122 dB'lik dinamik aralığa ve 3pS (3 piko saniye)'den az jitter seviyesini yakalamakta. QBD76'nın müthiş bir çözünürlük gücü var ve ani atak dalga profilini (transient edges) DAC64'ten daha başarılı bir şekilde oluşturmakta. Bunun sonucu olarak da: zamanlama, sahne ebatları, sahne derinliği, tını ve bas kontrolunda çok önemli iyileşmeler elde edilmekte.

Kullanışlılığında da önemli ilerlemeler kaydedilmiş: üst panelde mevcut üç ayrı düğme ile farklı girişleri, faz yönünü, ve tampon RAM seviyelerini seçmek mümkün. Yapılan seçim mercekli bir gösterge ile görülebiliyor. İki koaksiyal, iki AES, iki optik, bir USB ve bir Bluetooth A2DP giriş mevcut.

Ayrıca, Chordette Gem'de olduğu gibi, QBD76 özel olarak geliştirilmiş Bluetooth alıcısı vasıtasıyla bilgisayarınıza veya cep telefonunuza (veya PDA cihazınıza) yüklemiş olduğunuz müzikleri Hi-Fi sisteminizdendinlemenizi de sağlıyor.

Modern cep telefonları ve bilgisayarlar kısaca A2DP diye anılan Bluetooth ("Advanced Audio Distribution Profile" veya "İleri Seviyede Ses İletme Profili") sayesinde ses sinyalini alışılmışın üzerinde bir sadakat ile aktarabilmekteler. Chord, tasarlamış olduğu özel Bluetooth alıcısıyla, normal şartlarda kullanılmayan odyo bilgilerini de algılayıp çözmeyi başarmış.

Arzu ettiğinizde bilgisayar bağlantısını USB kabloyla da gerçekleştirmeniz mümkün.

Teknik Bilgiler:

Harmonik Distorsiyon:

< -103 dB (1kHz, 24-Bit @ 44.1KHz Örnekleme Frekansında )
< -110dB (100Hz, 24-Bit @ 44.1KHz Örnekleme Frekansında )

Sinyal / gürültü oranı: >120 dB
Kanal Ayırımı:

>125 dB @ 1KHz

Dinamik Aralık:

122 dB

Seçilebilen dijital girişler:

2 x 75 ohm SP/DIF BNC koaksiyal
2 x AES Balanced XLR giriş
2 x Plastic fibre optic ( TOSlink )

1 x USB ( B tipi )
1 x A2DP Stereo Odyo destekli Bluetooth

Analog Çıkışlar: 2 X RCA Phono
2 X BALANCED XLR
Örnekleme Frekansları: 32KHz - 96KHz tek kablo ile
176KHz ve 192KHz çift kablo bağlantısı ile
Maximum Çıkış: 6V rms. Balanced; 3V rms RCA. RCA
Çıkış empedansı: 75 ohm (kısa devre korumalı)
Ölçüler:

338 x 60 x 145mm (E x Y x D)

Ağırlık:

7 Kg

Ürün broşürü (.pdf)

QBD76HD yeni

QBD76HD, QBD76'nın 24 bit / 192 kHz çözünürlüğe sahip USB girişi olan vesiyonu. Bu yeni "HD" versiyonda "Bluetooth" özelliği ortadan kalkıyor ve onun yerini yüksek çözünürlüklü USB kartı alıyor. Diğer özelliklerde bir değişiklik yok. Mevcut QBD76'ları da QBD76HD'ye dönüştüren bir "upgrade kit" mevcut.

Ürün broşürü (.pdf)


Yorumlar:

TONE Audio'nun Aralık 2010 sayısında (34. sayı) çıkmış olan Jeff Dorgay imzalı yazıdan alıntılar:

"... bu seviyede bir performansı 12.000,- $'ın altında (Chord QBD76'nın Türkiye satış fiyatı: 2990,- GBP + KDV) hiçbir dijital cihazda gözlemlemedim...

... Chord QBD76'dan koleksiyonunuzdaki kötü kayıtlı albümlerin sesini güzelleştirmesini beklemeyin, ama iyi kayıtlı albümleriniz için sizi çok hoş sürprizler bekliyor. Hararetle tavsiye ediyorum."

 

TONE Audio ücretsiz olarak .pdf formatında indirilebilen son derece seviyeli bir dergi. 34. Sayıyı ve tüm geçmiş sayıları indirmek ve yukarıdaki yazının tamamını okuyabilmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

http://www.tonepublications.com/


Hi-Fi+ dergisinin Kasım 2008 sayısında çıkmış olan Jimmy Hughes imzalı yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"...QBD76, DAC-64'e kıyasla daha yumuşak, daha temiz ve daha detaylı çalıyordu...

... Transparanlık ve "ısırma" ("bite") yönünden hiçbir eksiklik duymadan, müzikte daha büyük bir hacim hissi ve sıcaklık hissediyorsunuz...

... QBD76 müziği daha akışkan bir şekilde sunuyor, DAC-64'e kıyasla daha eforsuz, daha rahat ve daha çok "dokunulası" bir sesi var...

... QBD76'nın istisnai derinlikte güçlü bir bası var... Hoparlörlerimin düşük frekanslarda bu derece güçlü çalabildiklerine hiç şahit olmamıştım...

... QBD76 beni çok etkiledi... CD Çalarınınızın QBD76'dan yararlanamaması çok şaşırtıcı olur... Bluetooth bağlantı imkanının da olması çok ses getirecek bir özellik."


Stereo Mecmuası'nın 9. Sayısında çıkmış olan Sinan Beşkurt imzalı yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"... Çok merak ettiğim için dinletiyi 24bit/192kHz'lik parçadan başlattım. Parça "2L Recordings"in sitesinden indirilmiş, Trondheim Solistene grubunun icra ettiği, B. Britten Simple Symphony op.4 bestesi idi. Kayıt Norveç'teki bir kilisede 32bit/352.8kHz çözünürlükte "DXD" tekniğiyle yapılmış ve sonra 24/192'ye indirgenmiş ve bize sunulmuş.

Beklendiği üzere detay, sahne vs. herşey müthişti. Keyifle dinledik. Sonra diğer parçaları da birbiri arkasından çaldık. 24bit'lik kayıtlar haliyle çok daha iyiydi ama 16bit'lik parçalar da çok iyi çalıyordu...

... Bluetooth bağlantısı bence sınıfını geçmiştir, gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Dinleti sırasında çeşitli çözünürlükleri birbiri arkasına problemsiz çaldık. Tabii bu yazdıklarım PC+Vista için, MAC'la dinlemediğimiz için bir yorum yapamayacağım. Hiç USB kablolarıyla falan uğraşmayın derim..."

Yazının tamamını okumak ve Stereo Mecmuası'nı ücretsiz indirmek için:
www.stereomecmuasi.com


What HI-FI dergisinin internet sitesinde çıkmış olan yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"...Ancak en iyi pikaplardan duyabileceğiniz akışkalığa, doğallığa ve kohezyona sahip...

...Birçok dijital cihaz ve hatta bizim referans olarak kullandığımız da dahil olmak üzere QBD76'nın yanında doğallıktan uzak kalıyor..."

yazının tamamı


Hi Fi World dergisinin Eylül 2008 sayısında çıkmış olan yazıdan bazı alıntılar:
(QBD76'ya derginin kapağında da yer verilmiş)

"Kısacası QBD76 benim bugüne kadar duyduğum en iyi DAC ünite."

... Müthiş detaylı ve doğal üst seslerle birlikte, aynı derecede detaylı midler ve kontrollu bas sesler.

Bütün bunlar son derece organik bir müzikaliteyle iç içe geçmiş bir şekilde sunuluyor...

... Dramatik derecede müzikal olduğu kadar müthiş detaylı bu ürün, kesin olarak bugüne kadar yapılmış en iyi DAC cihaz."

yazının tamamı


Hi Fi Choice dergisinin Ekim 2008 sayısında çıkmış olan yazından alıntılar şöyle:

"... Chord QBD76 sesindeki tazelikle sizi kendine çekebilir. Diğer birçok DAC üniteden farklı olarak sizi müziğe daha yakın bir noktaya getiriyor, ve bunu da saldırganlaşmadan yapabiliyor. Biraz parlak tarafta ve enerji dolu bir ses; bu tip bir canlılık genelde sertleşme ve doku grenleşmesiyle birlikte gelir, Chord bu canlanmayı herhangi bir sertleşmeye kaçmadan gerçekleştiriyor.

QBD76, İsviçre çakısı gibi: yerini aldığı eski DAC üniteye kıyasla son derece duyulabilir iyileşmeler içermekle birlikte, çok çeşitli kaynaklardan müzik dinlemeye de imkan sunuyor."

 

 


Timpani'deki tüm Chord ürünleri


Ana sayfa