Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

ProAc

 

Response D18

 ProAc Response D18
, çok sevdiğimiz ünlü D15'in yerini alan hoparlör. Bu yeni modelin, kabin tasarımında, mid/bas sürücüsünde ve "crossover" devrelerinde iyileştirmeler yapılmış.

D18'in kabininde kullanılan yeni malzeme sayesinde daha iyi bir titreşim sönümlendirme (damping) sağlanmış. Ayrıca ProAc'ın üst modellerinde (D28, D38) olduğu gibi "port" açılımı tabana yakın kısımda sadece iyi yandan yapılmış.

Yüksek teknoloji ürünü yeni mid/bas sürücü ise, Response D2 modelinde kullanılan sürücüye çok benzemekle birlikte, daha büyük EXCEL magnet içeriyor ve "damping phase plug" (sönümleyici faz tıpası) akrilikten imal edilmiş.

D18 hoparlörde yapılmış olan tüm bu fiziksel farklılıklar, geçmiş dönemlerde bizim ve tüm ziyaretçilerimizin büyük beğenisini kazanmış olan D15'e kıyasla ses performansında sağlamış olduğu iyileştirmeler de şöyle özetlenebilir:

Orta seslerin çözünürlüğü artmış ve iyi bir elektrostatik hoparlörün hızını ve saydamlığını yakalamış; baslar daha kontrollü, üst frekanslar ise detaylı, olması gerektıği kadar yumuşak ve abartısız.

Özetle D18, ProAc'ın son senelerde geliştirmiş olduğu en güzel hoparlörlerden biri. Timpani'yi ziyaret edip dinlemenizi öneririz.
Teknik Özellikler:

Nominal Empedans: 8 ohm

Önerilen Ampli Gücü: 20 - 180 Watt

Frekans Aralığı: 30hz - 30Khz

Duyarlılık: 88 db/W/m

Bas / Mid ünitesi: Yeni 165mm ProAc ünitesi, hareketli kısım cam elyafından örülmüş, büyük boy EXCEL magnet içeriyor ve akrilik "damping phase plug" (sönümleyici faz tıpası) mevcut.

Tweeter (tiz ünitesi): 3/4" arı kovanı biçiminde sargı elemanlı, özel sönümleyici ve "ferrofluid" soğutucu içeren dom ünite.

Crossover: En kaliteli komponentler ve çok damarlı OFC kablo kullanılarak imal edilmiştir. "Bi-wiring" ve "bi-amping" uygulamasına elverişli çift bağlantı öngörülmüştür.

Ebatlar:
Yükseklik: 965mm (konik ayaklar ile birlikte)
En: 190mm
Derinlik: 265mm

Ağırlık: 25kg (her bir ünite)


Yorumlar:

What Hi-Fi? dergisi Temmuz 2012 sayısında 100,- GBP ile 15.000,- GBP arasında yer alan en iyi 50 hoparlöre yer vermiş.

ProAc Response D18 "Favori Kolon Tipte Hoparlör" seçilmiş.

WHAT HI-FI? dergisinden
1000 - 3000,- GBP aralığında
"2010 Yılının En İyi Hoparlörü" ödülü


Ödül sayısında D18 hoparlör için şöyle deniyor:

"...Dinlediğimiz hiçbir rakip hoparlör, öze sadakati, transparan bir canlılık ve yumuşaklık ile biraraya getirmeyi ProAc hoparlörler kadar büyük bir başarıyla gerçekleştiremiyor. Nispeten düşük güçte bir ampli kullansanız da, ampliniz belli bir kalitenin üzerindeyse ProAc hoparlörlerden son derece başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Bütün bu özellikleri biraraya getirdiğinizde de ProAc D18 hoparlörler fiyat kategorilerinde ödül kazanmayı fazlasıyla hakediyor."

yazının tamamı
ProAc Response D18 hoparlörlerle ilgili What Hi-Fi dergisinin sitesinde çıkmış olan yazdan bazı alıntılar şöyle:

"... ProAc D18'lerin, geleneksel ve sıradan gibi duran dış görüntüsünün altında çarpıcı derecede müzikal bir hoparlör yatıyor...

...Bu hoparlörler, zarifeti yakalamış seslerine karşın çok da dinamik çalabiliyorlar ve ulaşılması oldukça zor olan bu dengeyi başarıyla sağlamışlar...

...İki sürücü arasındaki uyum, kesintisiz geçiş ve oluşturdukları bütünlük mükemmel...

...ProAc D18'lerin sahnesi de mükemmel, oluşturdukları çok katmanlı sahne değişik oturma pozisyonlarında bile bozulmuyor ve stabilitesini koruyor...

...ProAc D18'in artılarına güçlü dinamikleri, iyi zamanlaması ve sesi sertleştirmeden yüksek volümlere çıkabilmesi özellikleri de yazılabilir...

...İyi bir sisteme bağlandığında size ses cennetinden büyük bir dilim sunabilir. Fiyat yönünden ele alındığında da tam anlamıyla bir kelepir."

yazının tamamı
ProAc Response D18 hoparlörlerle ilgili AboutHiFi.com sitesinde çıkmış olan son derece detaylı inceleme yazısının son bölümünde şöyle denmiş:

"Mükemmel bir şekilde ifade edilmiş orta seslerin nefes alışı, akışkanlığı ve açıklığı, aslında gizli kalmış ve birlikte çalacak partönerleri için çıtayı çok yüksekte tutan bir snob tarafının da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Sistem elemanlarını dikkatlice seçin ve ortaya çıkan ses sizi gururlandırsın. Bundan böyle onlarla yollarınızı ayırmanız çok zor olabilir. Biz de test için aldığımız bir çift hoparlörü kalıcı olarak tutmaya karar verdik."

yazının tamamı
ProAc @ Timpani

Ana Sayfa