Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

ProAc

 

Response D Two

 


Response D TWO, ProAc geleneğine uygun olarak yüksek müzikalite hedefiyle tasarlanmış gerçek bir monitor hoparlör. Kabini, titreşimi en az düzeye indirebilmek için, çok katmanlı akçaağaç destekli bir yapıya sahip ve arka paneli 25mm kalınlıkta.

Bas sürücüsü Response D15'in sürücüsüyle benzer bir teknoloji içermesine rağmen yenilenmiş bir sargı ve mıknatıs (magnet) içmekte. Tiz ünitesi (tweeter) diğer birçok ProAc hoparlörde kullanılan 1" (25mm) ipek kubbeli (silk dome) ünite.

Her iki ünitenin kesintisiz olarak tek bir üniteymiş gibi çalmasını sağlayan ve son derece kaliteli bileşkenler içeren "crossover" devresi ProAc tarafından tasarlanıp üretiliyor. Hoparlörlerden en iyi performansı elde edebilmek için olabildiğince rijid ve ağar bir ayak üzerine yerleştirilmeleri gerekiyor. Bu ayağın ideal yüksekliği ise oturma düzeninin yüksekliği ile ilişkili.Response D TWO
hoparlörlerin ses karakteri son derece ferah ve transparan. Hiçbir şekilde kuruluğa kaçmayan ama yine de kontrollu bas frekansları ile ipeksi olduğu kadar detaylı üst (tiz) frekansları var. Yarattığı devasa sahnesinin içinde en ufak enstrümanın dahi durduğu yeri hassas olarak seçebiliyorsunuz. Tanımlaması zor bir sıfat olsa da belki de en öne çıkan özelliği müthiş müzikalitesi. Timpani'de çalmaya başladığı günden bu yana ziyaretçilerimiz henüz pişmemiş olan D TWO hoparlörlerin performansları karşısında hayranlık duygularını muhtelif sözcüklerle ifade ettiler. En çok kullanılan cümle ise şu oldu: "son senelerde duyduğum en güzel hoparlör!"

Teknik Özellikler:

Nominal Empedans: 8 ohm

Önerilen Ampli Gücü: 30 - 150 Watt

Frekans Aralığı: 30hz - 30Khz

Duyarlılık: 88,5 db/W/m

Bas / Mid ünitesi: 165mm ProAc ünitesi, Excel Magnet sistemli, ve hareketli kısmı cam elyafından mamul.

Tweeter (tiz ünitesi): 1" (25mm) ProAc "silk dome" ünite, hava soğutmalı ve iç titreşim sönümlendiricili.

Crossover: En kaliteli komponentler ve çok damarlı OFC kablo kullanılarak imal edilmiştir. "Bi-wiring" ve "bi-amping" uygulamasına elverişli çift bağlantı öngörülmüştür.

Ebatlar:
Yükseklik: 430 mm
En: 203 mm
Derinlik: 260 mm

Ağırlık: 11 kg (her bir ünite)

Ürün broşürü (pdf.)

Yorumlar:

Stereohile dergisinin Haziran 2010 sayısında çıkmış olan John Marks imzalı yazıdan alıntılar:

"... Kullandığınız ampli ne olursa olsun, ProAc Response D Two hiçbir zaman yeterli bas olmadığı hissini vermedi...

... ProAc Response D Two hoparlörleri bağladığınızda, daha geniş bir frekans bandı ve daha detaylı bir ses duyuyorsunuz. Aynı zamanda sahne yükseliyor ve genişliyor...

 

...İyi bir kaynak ile biraraya getirildiğinde, Leben'in CS600 entegre amplisi ve ProAc'ın Response D Two hoparlörleri büyülü bir sinerji oluşturuyorlar, cennette gerçekleşen bir evlilik gibi. Ama her ikisini de ayrı ayrı değerlendirmenizi hakediyor."

yazının tamamı


The Absolute Sound dergisinin Kasım 2008 sayısında çıkmış olan Neil Gader imzalı yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"... Sıcak ve etli mid frekansları ile üst bas, mid-bas bölgesindeki son derece inandırıcı dolgunluğu ve zarifçe şekillendirilmiş tonal dengesi sayesinde  Response D Two ufak bir hoparlörmüş gibi çalmayı kesinlikle reddediyor...

... Shelby Lynne'den Tom Waits'e kadar her tür şarkıcı karşınızda gövdeleriyle beliriyorlar...


... ProAc Response D Two'ların sesteki ani yükselişleri (transients) aktarmadaki hızları ve oluşturdukları gerçeklik duygusu yanında birçok hoparlör tül perde arkasından çalıyormuşçasına cansız kalıyor... 

Bu öyle bir hoparlör ki, orta seslerde hiç bir bastırılmışlık etkisi yaratmadan üç boyutlu bir sahne oluşturuyor..."


What Hi-Fi dergisinin 5 yıldız verdiği inceleme yazısından bir alıntı:

"... ProAc Response D Two hoparlörlerin sesi tek kelimeyle: harika. Müthiş bir dengeye sahipler: frekans bandının hiçbir kısmı öne çıkmıyor.

Dinamik aralık, zamanlama ve sahne bilgisi tam olması gereken ideal kıvamda. Mahler veya Mos Def de dinleseniz, D Two hoparlörler her iki tür müziği de büyük bir rahatlık, tam tadında bir zerafet, kontrol ve incelikle çalıyor..."

Yazının tamamı

 


ProAc @ Timpani

Ana Sayfa