Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Rega

 


 

DAC


Rega DAC, içinde Rega'nın tasarlamış olduğu iyileştirilmiş en yeni devreleri barındıran ve 16/20/24-bit - 32kHz /192kHz aralığında çalışabilen bir Dijital / Analog Çevirici ünite. Rega DAC, CD Çalar, Bilgisayar ve herhangi bir dijital stereo ses kaynağının performansını daha üst düzeye taşımak için tasarlanmış ve bütün  bunlarla birlikte kullanım kolaylığı konusu da ihmal edilmemiş. WAV, FLAC veya ALAC gibi yüksek kalitede kayıpsız formatlarla bir PC veya Mac ile birlikte kullanıldığında CD performansının üzerine çıkan sonuçlar almak mümkün.

Alüminyum ve çelikten mamul kasanın içine yerleştirilmiş olan Wolfson DAC bazlı devre, kullanıcı tarafından seçilebilen 5 faklı dijital filtre, iki Koaksiyal giriş, iki Toslink optik giriş ve bir USB giriş içeriyor. Rega DAC kendi fiyat aralığının çok üzerinde bir performans sağlamak hedefiyle tasarlanmış.

Teknolojisi:

Giriş katı, yüksek stabilitede ve düşük "jitter"'li bir saat içeren Wolfson dijital "receiver" devresinden oluşuyor. "Receiver" ve PLL'nin mustakil güç besleme devreleri mevcut. Paralel çalışan iki Wolfson WM8742 DAC'tan oluşan DAC katı bir tampon ("buffer") kat tarafından sürülmekte. Bu düzen, DAC'a beslenen bilgilerin tutarlılığını ve doğruluğunu sağlıyor (ki Rega'nın referans CD Çaları Isis'te de buna çok benzeyen bir yöntem kullanılıyor). PC'den ve diğer girişlerden kaynaklanan gürültünün yokedilmesi konusuna büyük özen gösterilmiş. Tasarım aşamasında piyasada mevcut DAC ünitelerin en büyük zaafının bu gürültü konusu olduğu saptanmış.

Çıkış amplisi ayrık diferansiyel birçok geridönüşümlü filtre kullanıyor ve kesim frekansı, yüksek örnekleme oranlarıyla kullanılmak üzere yüksek seviyede tutulmuş. Giriş seviyesinde, örnekleme frekansı oranlarında dönüşüm yapılmaması ve data'nın geliş örnekleme frekansında kabul edilip bu şekilde işlenmesine karar verilmiş, böylece işlem sayısı minimumda tutulmuş. "Receiver PLL" ile zamanlama yönünden senkronizasyon kurularak dijital verilerdeki "jitter" en aza indirilmiş. Analog sinyal hattındaki tüm kapasitör'ler MMK polyester kapasitörler ile "bypass" edilmiş olan Nichicon FG tipte. Güç besleme devresinde toroidal tipte bir transformatör, hızlı diodlar ve yine Nichicon FG kapasitörler var. Mikro kontrol devresinin güç beslemesi ise dijital ve analog ses sinyallerinden tamamen bağımsız tutulmuş ve böylece kontrol verilerindeki gürültü en aza indirilmiş.

ürün broşürü


Yorumlar:

HI-FI WORLD dergisinin Eylül 2012 sayısında çıkmış olan 5 yıldızlı yazıdan bazı alıntılar:

"…Rega DAC çok cazip bir sahne oluşturuyor. Sesler tatlı ve yumuşak. Sert köşeler veya kırılgan parçacıklar yok, yalnızca sağlıklı, organik tipte bir ses… Bu DAC kendi jenerasyonu DAC ünitelerden önemli ölçüde daha iyi…

Rega DAC, çok rahatlıkla kendi fiyat aralığındaki DAC ünitelerin en iyileri arasında yer alıyor…

…Ses yönünden bir tür klasik."Hi-Fi Choice dergisinin Nisan 2012 sayısında, 300-750,- GBP aralığında altı farklı DAC ünite grup teste tabi tutulmuş ve son yapılan "kör dinleme" değerlendirmesi sonucunda Rega DAC grubun en iyi DAC ünitesi seçilmiş.
What Hi-Fi? dergisinin Haziran 2011 sayısında Rega DAC ile ilgili 5 yıldızlı bir değerlendirme yazısı çıktı. Yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"...Rega DAC'ın müthiş bir ses performansı var. Köşeli kayıtlarda bile yorucu olmadan, son derece dinamik ve detaylı çalabiliyor. Rega'nın yumuşak bir tonal dengelemesi var: içerik, detay ve zerafet gibi öğeler çok iyi dengelenmiş. Rega DAC'ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ise ritm duygusunu verişi: zinde, çıtır, çıtır ve müziğin momentumunu mükemmel bir şekilde yansıtıyor.
Bildirecek olumsuz hiçbir nokta bulamadık..."Hi-Fi Choice dergisinin Haziran 2011 sayısında Rega DAC ile ilgili çok güzel bir yazı çıktı. Tüm değerlendirme kriterlerinde 5 Yıldız  alan Rega DAC ayrıca "Önerilen Cihaz" seçildi. Yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"...İpeksi yumuşaklıktaki üst midler ve tiz seslerine ve genel müzikalitesine bayıldık.... Çok analitik detaylar ve gerçek olmayacak derecede kontrollü baslar gibi abartı derecesinde gösterişli seslerden kaçınılmış... Bunun yerine gerektiği yerde, gereken ölçüde bir detay ve gerektiği zaman arzuladığınız etkiyi yapan bir bas var. Tizlerin uzantısı da eforsuz ve zorlamasız...

  Bu mütevazi fiyat kategorisinde en tepe koltuğa oturmuş ve rakiplerinin geçmeyi hedeflemeleri gereken bir cihaz olduğunu düşünüyoruz."


Positive Feedback'in Ocak/Şubat 2011 sayısında çıkmış olan Andy Schaub imzalı yazıdan alıntılar.

Yazının başlığı: "Simyanın İşe Yaradığının ve Şövalyelik Döneminin Henüz Son Bulmadığının Kanıtı: Rega DAC"

"...İlk izlenimlerim çok olumluydu. Rega DAC, hem Ayre QB-9'dan ve hem benim dCS Debussy ünitemden daha müzikal, daha sıcak ve daha lamba vari çaldı...

...Bazı yönlerden, bilgisayara kopyalanmış CD, Rega DAC vasıtasıyla daha iyi çalıyor ve çok daha kullanışlı...

...Paranızın karşılığında edineceğiniz ses kalitesi yönünden en fazla getirisi olan cihaz olarak Rega DAC'ı hiç tereddüt etmeden öneririm..."

yazının tamamıTONE Audio'nun Aralık 2010 sayısında (34. sayı) çıkmış olan Jeff Dorgay imzalı yazıdan alıntılar:

"1000,- $'lık Yeni Referans"

"... Rega DAC, tonalite ve tını vasıflarıyla gerçekten zirveye çıkıyor. Akustik enstrümanların sesi o derece doğal ki, doğrusunu söylemek gerekirse benim gibi bir dijital snobun bile 1000,- $'lık bir DAC üniteden bekleyebileceği ses performansının katbekat üzerinde bir performans bu.

Rega DAC'ın sesini birçok bakımdan en üst seviye pikabı P9'un (ki benim referans sistemimin de uzun süredir bir parçasıdır) sesine yakın buldum. P9'un hızlı, açık ve dozunda bir ritm duygusu ve zamanlama özelliği Rega DAC'ta da mevcut.

DAC'lar pikap kafaları gibi, herbirinin kendine özgü bir sesi var. Benchmark ve Ayre DAC'ların sesi biraz analitik taraftayken, Neko Audio DAC (1,195.- $ ve USB girişi yok) ise biraz romantik özellikteyken, Rega DAC bunların tam ortasında duruyor.

Bu fiyat aralığında daha fazla özellik sunan başka DAC üniteler bulunmakla birlikte, Rega'nın gücü gerçek anlamda müthiş bir ses performansı olması..."

TONE Audio ücretsiz olarak .pdf formatında indirilebilen son derece seviyeli bir dergi. 34. Sayıyı ve tüm geçmiş sayıları indirmek ve yukarıdaki yazının tamamını okuyabilmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

http://www.tonepublications.com/

 


Rega @ Timpani

Ana Sayfa