Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Rega
RS5

 

RS5 büyük boy bir RS3 hoparlör gibi görülebilir. RS3'te kullanılan kabin teknolojisi kullanılmaktadır ve mid ünite iç kısımda ayrı bir hücre içine alınmıştır. Çok hassas bir şekilde ayarlanmış bir "port" açılımı bulunmaktadır. Bu sayede son derece sıradışı bas, orta ve tiz ses performansı elde edilmektedir. RS3'e kıyasla daha büyük ve iyi tariflenmiş bir sesi vardır.

Mid ve Bas Üniteleri:

Rega'nın tüm bas ve mid/bas üniteleri kendi fabrikasında ve kendi belirlemiş oldukları çok hassas kriterlere uygun olarak üretilir. Birçok üreticinin kullandığı ve "raftan alınan" (OEM) ünitelere kıyasla Rega'nın kendi ünitelerini kendisinin üretiyor olması çok önemli bir tasarım esnekliği sağlamakta.

RS5, Rega'nın klasik RR125 orta ses ünitesini kullanıyor. Bu ünitenin özelliği iç rezonansları çok iyi yutması. Bu özellik orta seslere yumuşak bir karakter verir.
RS5'in aynı zamanda, yan tarafa yerleştirilmiş 8 katman sargılı 7" bas ünitesi bulunuyor. Bu sargı tasarımı sayesinde bas ünitesi için hiçbir crossover filtresi kullanma gereği kalmadığı için, bas ve orta sesler mükemmel bir bütünlük oluşturur; baslar orta seslerin ve tizlerin performansından hiç fedakarlık edilmeksizin çok iyi bir zamanlama kazanır.

Rega'nın bas ünite teknolojisi hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz (İngilizce)

Tiz Ünite:

RS5 hoparlör sadece Rega tarafından tasarlanmış olan yeni HF20-ZRR tiz üniteyi kullanmakta. İstenmeyen arka bölüm yansımalarını yok ederek ZRR tiz ünitesi distorsiyondan arınmış üst frekanslar oluşturur.

Rega'nın ZRR tiz ünite teknolojisi hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz (İngilizce)

  • Yükseklik...................... 830mm
  • Derinlik........................ 330mm
  • Genişlik........................ 246mm
  • Ağırlık............................ 12kg
  • Nominal Empedans.......... 6 ohms
  • Sensitivity.......(yaklaşık) 89dB
  • Max. Ampli gücü............. 110w (kanal başına)

RS5 Ürün Broşürü (İngilizce) - (90.5kb)

Yorumlar:

The Absolute Sound kaynaklı ve Wayne Garcia imzalı yazı derginin sahibi olan AVguide.com sitesinde yer aldı . Aşağıda yazıdan bazı alıntılar bulabilirsiniz:

"... pırıl pırıl aydınlık akustik gitar sesleri ve gürleyen çok kontrollu davul sesleri. Rega RS5 sese çok geniş bir pencere açıyor: kabin sınırlarının dışlarına çıkan ama aynı zamanda odaklı ve ayağı yere sağlam basan bir ses...

...Rega tarafından tasarlanmış yeni "silk dome" HF20-ZRR tiz ünitesi müthiş detaylı, açık ve yumuşak...

...Wilco'nun yeni albümü RS5'in güçlü yönlerini daha da vurguladı. Harika bir açıklık, derli toplu bir sahne, doğal tınılar, geniş, saydam  ve odaklı ses."

yazının tamamı

 


Rega @ Timpani

Ana Sayfa