Önerdiğimiz Albümler

- 2 -
 << sayfa 1  

son güncellemeler için sayfa 3'e bakınız

Sayfa 3>>


Albüm

Müzik/
Yorum
Kayıt
Düşünceler

Antonio Forcione / Ghetto Paradise

9/10
10/10

Antonio Forcione'nin enstrümantal albümü. Basta Kai Eckhardt ve tablada ünlü Trilok Gurtu da yer alıyor. Parçalar, yorum ve kayıt çok iyi.

Rachelle Ferrell / First Instrument

9/10
9/10

Rachelle Ferrell'in caz standardı olan parçalara getirdiği yorumlar çok farklı ve güzel. Sesini bir enstrüman gibi kullanabilmesi ve sesinin dinamik aralığı çok etkileyici.

Eleanor McEvoy / Yola

9/10
9/10

"Yola" Eleanor McEvoy'un yukarıda yer alan "Early Hours" CD'sinden bir önce (2001 yılında) çıkmış olan albümü. Bu albüm de aynı derecede güzel.

Remember Shakti / Saturday Night In Bombay

10/10
9/10

John McLaughlin, Zakir Hussein (tabla), Salvaganesh (kanjira) ve Shiv Kumar Sharma (santur) ile birarada. Bombay'de 2000 yılında vermiş oldukları konser sırasında yapılmış bir canlı kayıt. Hint müziğiyle batı müziğinin karışımının en güzel örneklerinden biri. Konser kaydı olmasına rağmen, kayıt da çok başarılı.

Venezuela: Pajarillo Verde / Fredy Reyna, Lilia Vera, Serenata Guyanesa, Trio Llanero

9/10
9/10

Dünya Müziği albümlerinin çok iyi bir örneği. Venezuela müziği ne kadar güzelmiş dedirtecek kadar iyi yorumlanmış çok hoş parçalar ve neredeyse demo kalitesinde canlı bir kayıt. "World Network" plak şirketinden 1997 yılında piyasaya çıkmış.

Friend 'N Fellow / Live

9/10
9/10

Constanze Friend (vokal) ve Thomas Fellow'un (gitar) Almanya'da verdikleri konser sırasında yapılmış bir canlı kayıt. Friend ve Fellow gerçek isimleri midir bilinmez ama Friend'in sesi ve Fellow'un bir orkestrayı aratmayacak gitar eşliği çok etkileyici. Canlı kayıt da demo kalitesinde. (Çift CD).

Dennis Chambers, Bireli Lagrene, Dominique Di Piazza / Front Page

9/10
9/10

Ünlü Fransız gitarist Bireli Lagrene, davulcu Dennis Chambers'ın albümünde basçı Dominique Di Piazza ile birlikte çalıyor. Albümdeki son parçada John McLaughlin'in de çalması hoş bir sürpriz olmuş. Gitar ağırlıklı caz müziği sevenler için kaçırılmaması gereken bir albüm.

French Violin Sonatas Vol.II / Isabelle Van Keulen, Ronald Brautigam

10/10
10/10

Hollandalı kemancı Isabelle Van Keulen piyanist Ronald Brautigam eşliğinde Saint-Saens, Ravel, Milhaud ve Messian'ın keman ve piyano için yazmış olduğu eserleri yorumluyorlar. Van Keulen'in ipeksi keman tonu, yorumundaki şiirsellik, Brautigam'ın eşliği ve kayıt tam anlamıyla mükemmel.

Bob James Trio / Take It From The Top

9/10
9/10

Bob James ismi "pop-jazz"'ın simgesi haline gelmiştir. 2004 yılında çıkmış olan bu trio albümünde Bob James pop-jazz çalmıyor. Basçı James Genus ve davulcu Billy Kilson eşliğinde "Billy Boy", "Tenderly", "Nardis", "Caravan" gibi jazz standardlarını yorumlarken zaman zaman "funky" zaman zaman latin ritmler seçmiş. Çok enerjik, canlı, taze ve son derece keyifle dinlenen bir albüm ortaya çıkmış. Kayıt da çok güzel.

Steve Coleman and Five Elements / On The Rising Of The 64 Paths

9/10
9/10

Steve Coleman caz müziğine yeni bir soluk getirmek isteyen önemli müzisyenlerden biri. Diğer albümlerinde olduğu gibi bu albümde de çok iyi bir standart yakalamış.

Aydın Esen, Miroslav Vitous, Vinnie Colaiuta / Living

10/10
9/10

Aydın Esen'in 2001 yılında yapmış olduğu "Living" albümü her müzikseverin koleksiyonunda olması gereken çok değerli bir albüm. Aydın Esen'e basta ünlü Miroslav Vitous ve davulda da ünlü Vinnie Colaiuta eşlik ediyorlar. Kayıt da oldukça başarılı.

Bill Bruford's Earthworks featuring Tim Garland / Random Acts of Happiness

10/10
9/10

Bill Bruford'un Earthwoks grubuna saksofoncu Tim Garland'da katılmış ve çok da iyi olmuş. Taze soluklu çok üst düzey bir caz performansı. Yoshi caz kulübündeki 2003 yılında verdikleri konser canlı kaydedilmiş ve kayıt da çok detaylı ve başarılı olmuş.

Eva Cassidy / Songbird

10/10
9/10

Çok güzel yorumlanmış parçalarla dolu mükemmel bir albüm. Kayıt da çok başarılı.

Steve Smith, Dave Liebman, Aydin Esen, Anthony Jackson / Flashpoint

10/10
10/10

Piyano ve klavyede Aydın Esen, Saksofonlarda Dave Liebman, basta Anthony Jackson ve davulda Steve Smith, Flashpoint isimli çok yeni bir albüm çıkardılar. Albüm Amerika'da Tone Center firmasından 16 Ağustos 2005'de piyasaya çıktı. Aydın Esen ve arkadaşlarının performansları tek kelimeyle mükemmel! Son zamanlarda dinlediğimiz en iyi albüm diyebiliriz. Kayıt da tam anlamıyla demo kalitesinde.

Mozart / Violin Concertos 1, 3, 4 / Viktoria Mullova, Orchestra of the Age of Enlightenment

10/10
10/10

Mozart'ın 1, 3 ve 4 numaralı keman konçertolarını Mullova mükemmel yorumlamış. Bağırsak telli Stradivarius kemanının tonu nefis ve kayıt ise demo kalitesinde

Bach / Sonatas for Violin and Piano / Viktoria Mullova, Bruno Canino

10/10
10/10

Albümde J.S. Bach'ın üç keman sonatı ve oğlu C.P.E. Bach'ın bir keman sonatı yer alıyor. Bach'ın müziğinin matematik (ya da duygudan uzak) olduğunu iddia edenler özellikle Si minör sonatın Adagio bölümünü dinlemeliler. Yorum birinci sınıf, tabii kayıt da.

Brian Bromberg / Jaco

10/10
9/10

Günümüzün önemli bas virtüozlarından biri olan Brian Bromberg, ünlü basçı Jaco Pastorius anısına bir albüm yapmış. Parçaların büyük bir bölümü de Jaco Pastorius bestesi. Seçilen parçalar ve yorum çok güzel. Kayıt da birinci sınıf.

Stravinsky / The Works for Violin and Piano / Isabelle Van Keulen, Olli Mustonen

10/10
10/10

Stravinsky bazı orkestral eserlerini kemancı arkadaşı Samuel Dushkin ile birlikte çalabilmek için keman ve piyanoya uyarlamış. Van Keulen ve Mustonen birliktelikleri ve yorumları mükemmel. Philips belki de en güzel kayıtlarından birini gerçekleştirmiş.

Mahler: Kindertotenlieder, Lieder eines fahrenden Gesellen / Strauss: Notturno / Linda Finnie, Royal Scottish National Orchestra, Neeme Jarvi

10/10
10/10

Mahler'in "Çocuk Ölümleri Üzerine Şarkılar" anlamına gelen "Kindertotenlieder" adlı eseri bestecinin belki de en duygu yüklü eserlerinden biri. Soprano Linda Finnie'nin Jarvi yönetimindeki İskoç Kraliyet Orkestrası eşliğindeki performansı çok iyi. Şarkıları çok fazla öne çıkmadan söylemesi ve sesinin rengi esere çok yakışıyor. Chandos firmasının kaydı ise çok başarılı.

Aydın Esen / Dialogo

10/10
10/10

Dialogo, Aydın Esen'in, Avusturyalı ünlü gitarist Wolfgang Muthspiel'in plak şirketi "Material Records"'dan 2005'de çıkmış olan ilk albümü. Bir parça hariç albümün tamamında Aydın Esen klavye ve piyanoda solo çalıyor. Bir parçada ise Wolfgang Muthspiel ile birlikte çalıyorlar. Bütün besteler tabii ki Aydın Esen'e ait. Bu nefis albümde Aydın Esen müzik dehasını bir kez daha kanıtlıyor. Kayıt da çok başarılı.

Mozart / Complete Piano Trios / The Mozartean Players

10/10
10/10

Bence bu albümü çok değerli kılan üç unsur var: The Mozartean Players'in mükemmel yorumu, dönemin seslerine sadık kalmak için kullandıkları otantik sazlar ve albümde yer alan son derece özenli kitapçık. Steven Lubin 1785 Viyana yapımı ahşap piyanonun 1981'de yapılmış bire bir kopyası ile çalıyor, yani bu Mozart'ın kullandığını düşünebileceğimiz piyano.

Harmonia Mundi'nin kaydı ise bütün bu güzelliklere güzellik katıyor: sazlar arasındaki denge, canlılık ve doğallık birinci sınıf. Albüm tekrar tükenmeden ve hazır İstanbul'da bulunuyorken bir an önce edinmenizi ve keyifle dinlemenizi öneririm.

Erkan Oğur, İlkin Deniz, Turgut Alp Bekoğlu / Telvin

10/10
10/10

Bütün parçalar son derece özenle yapılmış ve oya gibi işlenmiş hissini veriyor dinleyiciye. Erkan Oğur'un gitar tonu ve çalışı nefis, besteler çok güzel, İlkin Deniz ve Turgut Alp Bekoğlu ile oluşturdukları birliktelik ise mükemmel.

Ender rastlanacak türden demo kalitesindeki kayıt için Duru Kayıt stüdyosunu ve kayıt, miksaj ve mastering'i gerçekleştirmiş olan Tanju Duru'yu ise ayrıca tebrik etmek lazım. Sazların hepsi son derece canlı, sahne yerleşimleri mükemmel ve aralarındaki denge çok iyi korunmuş, hiçbiri fazla önde değil. Tümüyle Türkiye'de gerçekleştirilmiş örnek bir çalışma.

Sylvain Luc
10/10
10/10
Huzurlu bir atmosferin hakim olduğu albümün birçok parçasında naylon telli klasik gitar kullanan Sylvain Luc'ün teknik gösterisine kaçmayan, boşluklara yer bırakan son derece olgun doğaçlamaları keyifle dinleniyor. Kayıt da demo kalitesinde

Açık Radyo'da, Adnan Arduman ve Reha Arcan'ın birlikte hazırlayıp sundukları "Kayıtsız Kalabilir misiniz?" programında çaldıkları albümleri görmek için: http://www.arduman.com/aa/Sayfalar/kayitsizkalma/26.htm

Adnan Arduman'ın geçmiş zamandaki programlarında çaldıklarını ve diğer albüm önerilerini görmek için:
http://www.arduman.com/aa/

Açık Radyo'yu internetten dinlemek için:
http://www.acikradyo.com.tr/

Bir apartmanda 6 davulcu

 

 << sayfa 1  

son güncellemeler için sayfa 3'e bakınız

Sayfa 3>>

 

 

ana sayfa