Etkinliklerimiz
Timpani'nin üçüncü katını etkinliklere ayırdık. Müziği öne çıkarmayı hedeflediğimiz etkinliklerimizin duyurusunu e-posta grubumuza dahil olan kişilere yapabiliyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz etkiliklerimizle ilgili özet bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

- 2 -

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9


Alp Altıner

 

 55. Etkinliğimiz: "Sahneden Salona: 30 yıllık bir orkestra sanatçısının sizlere anlatacakları var"
Sunucu:
Alp Altıner
Tarih: 27 Şubat 2014

Alp Altıner, orkestranın içinden bir bakışla, salonları, izleyicileri, şefleri, solistleri, La sesini, yorum farklarını, orkestraların ses farklarını ve bunun nedenlerini ele aldığı kapsamlı olduğu kadar anekdotlarla süslenmiş eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdi.

Alp Altıner
1955’de İstanbul’da doğdu. Öğrenimini Nejat Tekebaş ile Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde tamamladıktan sonra, Viyana Devlet Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Senta Benesch ile sürdürdü ve Almanya’nın Detmold şehrinde Prof. Stephan Haack ile tamamladı. İtalya’nın Arezzo kentinde Arezzo Uluslararası Yaz Kursları’na aktif olarak katıldı.
Viyana Müzik Akademisi Konser Orkestrası, Salzburg Mozarteum Opera Orkestrası ve Arena di Verona Opera Festival Orkestrası’nda ünlü şef ve solistlerle çalıştı. Paderborn-Detmold Viyolonsel Altılısı'yla Almanya’da çok sayıda konsere katıldı. 1984 yılında yurda dönen sanatçı, o tarihten bu yana İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çello Grubu üyesidir. Bu arada çeşitli yıllarda Mimar Sinan Solistleri, Akbank, Milli Reasürans gibi bazı özel orkestralarda da çalmıştır.
1985–89 yılları arasında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde Çello Öğretim Üyeliği yanı sıra, değişik dönemlerde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası yönetim kademelerinde Yönetim Kurulu Üyeliği, Müdür Yardımcılığı ve Program Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuştur.
Açık Radyo’da 26 hafta boyunca Çello Gezgini adlı bir program hazırlayarak sunmuş; yaylı çalgıların yapımı ve tarihçesiyle, evrensel çoksesli müzik konularını kapsayan konferanslar vermiş, gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmış, çok sayıda radyo ve televizyon programına katılmıştır.
Ayrıca yaylı çalgılar yapımı, onarımı ve tarihçesiyle ilgilenmektedir. Yaptığı çalgılar İstanbul’un belli başlı orkestra üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve yurtiçinde olduğu gibi, yurt dışında da bazı sanatçılar tarafından kullanılmaktadır. Almanca ve İngilizce bilir.

Etkinliğimizden alıntılar içeren HD kalitesindeki altı videoyu izlemenizi öneririz.

1. Bölüm: Konser salonları
2. Bölüm: İzleyiciler
3. Bölüm: Şefler
4. Bölüm: Şefler (devam)
5. Bölüm: Solistler, orkestraların ses farkları
6. Bölüm: La sesi, yorum farkları55. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


55. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

55. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)

55. Etkinliğin videosu
(4. Bölüm)

55. Etkinliğin videosu
(5. Bölüm)

55. Etkinliğin videosu
(6. Bölüm)

 


Hakan Şensoy

 

 54. Etkinliğimiz: "Çoğulsuz Kalabalık"
Sunucu:
Hakan Şensoy
Tarih: 24 Ocak 2014

Hakan Şensoy, büyük bir ilgi ve beğeniyle izlenen sohbetinde şu konuları işledi:
Konserlerde pek çok kişiye hitap etme zorunluluğunda olan solo çalgıcıların sorunsalı. Etkinliğe nasıl hazırlanırlar. Sanat tarihi, düşün tarihi, aktüel ve önceki çalıcılar, dinleyeci zevki, repertuar iştahı, değişik janr’da eserler, heyecan kontrolü, beğendirme kaygısı, estetik algı, stil ve güncel iz düşümleri (ekollere göre dönem algıları).

Ayrıca kemanıyla aşağıdaki eserleri seslendirdi:

J.Sebastian Bach BWV 1001 Sol minör Solo Keman Sonatı
Yalçın Tura Monologue
Refik Talat Bey Mahur Saz Semaisi
Mes'ud Cemil Nihavent Saz Semaisi
Hakan Şensoy Haydar

Etkinliğimizden alıntılar içeren HD kalitesindeki altı videoyu izlemenizi öneririz. 5. Bölümde, keman çantasındaki dört farklı arşenin ses farklarını duyurdu (gerçekten çok ilginç!); 6. Bölümde ise Yalçın Tura'nın Monologue isimli eserinin seslendirilişi yer alıyor.54. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


54. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

54. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)

54. Etkinliğin videosu
(4. Bölüm)

54. Etkinliğin videosu
(5. Bölüm)

54. Etkinliğin videosu
(6. Bölüm)

 


Cem Mansur

 

 53. Etkinliğimiz: "Müzik, Toplum ve Kimlik"
Sunucu:
Cem Mansur
Tarih: 27 Aralık 2013

Cem Mansur'un beş yıl önceki etkinliğinde olduğu gibi salonumuzda tek bir boş kotuk bile kalmamıştı (yandaki fotoğrafta gödüğünüz boş iskemle fotoğrafı çekene ait :) ve yine son derece keyifli bir sohbet gerçekleşti. Konuşma bittiğinde katılımcıların büyük bir çoğunluğu "keşke üç saat daha sürseydi" diyerek ayrıldılar.

Cem Mansur dinlettiği farklı örneklerle birden fazla kimliğe sahip olunabileceğini ve bunun hiçbir sorun yaratmadığını anlatmaya çalıştı. Sohbet bununla sınırlı değildi tabii. Dinlettiği örneklerden bir tanesi kendi yönettiği Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası (UGSO) ile birlikte yorumladıkları Rimsky Korsakov bestesi Scherezade isimli eserin 4. Bölümüydü. Yorum da çekimler de harika! Bizim özet videolara bu müzikleri maalesef dahil edemiyoruz. Bu yüzden bu videoyu da izlemenizi öneririz. Linki:
https://www.youtube.com/watch?v=lHbZFCgpJSY#t=6

Etkinliğimizden alıntılar içeren HD kalitesindeki altı videoyu izlemenizi öneririz:53. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


53. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

53. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)

53. Etkinliğin videosu
(4. Bölüm)

53. Etkinliğin videosu
(5. Bölüm)

53. Etkinliğin videosu
(6. Bölüm)

 


Reha Arcan ve Merih Akoğul

 

 52. Etkinliğimiz: "Müziği Görmek..."
Sunucular:
Reha Arcan ve Merih Akoğul
Tarih: 21 Kasım 2013

İki fotoğrafçı, iki Hi-Fi tutkunu. İkisi de hayatlarının büyük bölümünü müzik dinleyerek ve müzik üzerine konuşarak geçiriyorlar. 21 Kasım akşamı gerçekleştirdikleri sohbette de Arcan ve Akoğul, müzikten, fotoğrafa, Hi-Fi’dan sinemaya; çarpıcı görüntüler ile seçtikleri müzikler arasında kurdukları köprülerle farklı bir algı alanını bizlerle paylaştılar. Fotoğraf mesleğine, genel olarak, hangi dürtülerle başladığı konusunda bilgi edindik, Hi-Fi cihazlarının aile yaşantısını nasıl etkileyebildiğini öğrendik. Mizahın önemli bir yer tuttuğu, dinleyenlerin bitmesini istemedikleri sohbet son derece keyifli ve eğlenceli geçti.

Etkinliğimizden alıntılar içeren HD kalitesindeki üç videoyu izlemenizi öneririz:52. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


52. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

52. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)
 

 


Önder Focan

 

 51. Etkinliğimiz: "Caz Müziğinde Gitar"
Sunucu:
Önder Focan
Tarih: 25 Ekim 2013

25 Ekim Cuma akşamı salonumuzda tek bir boş yer bile kalmamıştı. Önder Focan gitarın caz müziğindeki yerini, kısaca tarihcesini anlattı; önemli caz gitaristlerinden bahsetti ve onların özgün stillerinden örnekler verdi; caz gitar repertuarının ne olup ne olmadığından söz etti; kendisine göre neyin caz sayılabileceğini açıkladı ve gitarıyla eşlik ve doğaçlama örnekleri verdi. Bir dinleyicimizin isteği üzerine de, Madonna'nın "Papa Don't Preach" isimli parçasını tümüyle doğaçlama olarak caza uyarlanmış şekliyle ilk kez bizlerin önünde çaldı (3. Bölüm videonun son kısmı). Özetle tüm katılanların büyük bir hayranlıkla izlediği çok keyifli bir etkinlik oldu.

Önder Focan'ın sitesi: http://focanjazz.com
Biyografisi: http://focanjazz.com/bio/

Etkinliğimizden alıntılar içeren HD kalitesindeki üç videoyu izlemenizi öneririz:51. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


51. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

51. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)
 

 


Daniel Spicer, Umut Çağlar, Okay Temiz

 

 


50. Etkinliğimiz: “Türkiye’den Özgür Sesler Tarihi ve Oryentalizm”
Sunan: Okay Temiz, Daniel Spicer ve Umut Çağlar

Son yıllarda, deneysel çalışmaların da sıklıkla gündemde olduğu bu coğrafyalarda, bu seslerin tarihinin izini sürmeyi amaç edinen Umut Çağlar; Okay Temiz, Hüseyin Ertunç gibi 60ların sonlarından itibaren değişik yapıtlar sunmuş müzik şahsiyetleri ile birlikte bir çok değişik proje üzerine çalışmaya başladı.

Bu çalışmalar ve 6 Mayıs 2013’te Babylon’da yapılacak konser kaydı, yıl sonunda TURKISH FREE MUSIC isimli 3 plaklık bir boxset olarak İtalyan plak şirketi Sagittarius A-Star tarafından yayınlanacak.

3 Mayıs 2013 Cuma akşamı gerçekleşen etkinliğimizde de, Okay Temiz müzik geçmişi, İsveç yılları, önemli özgür caz ustalarıyla çalışmalarını son derece keyifli bir şekilde aktardı.

Bu özel projenin tanığı olmak için İngelitere’den kalkıp gelen, müzisyen, yazar ve radyo programcısı Daniel Spicer da bu sohbet esnasında düşünceleriyle ‘batı dünyasının’ bu topraklara bakışını aktardı.

Ayrıca, bu sohbet sırasında, geçmişte yayınlanmış bu sıradışı eserlerden birkaç örneği de dinledik.

Etkinliğimizden alıntılar içeren videoyu izlemenizi öneririz.

OKAY TEMİZ: 6oların sonlarında İsveç’e giden Okay Temiz, Don Cherry, Mongezi Feza, Johhny Dyani ile sıradışı bir müzikal birlikteliğin temellerini atmıştı. Daha sonraları, kurduğu Oriental Wind isimli grup ile yine türk ezgilerini daha deneysel bir formatta müziğinde işlemesi, onu caz tarihinde yeri tartışılmaz bir noktaya taşıdı.

DANIEL SPICER: WestHill Blast Dörtlüsü üyesi, trompet ve bamboo saksofon çalıyor, Wire Dergisi yazarı ve müzik eleştirmeni, Mystery Lesson isimli free caz üzerine Brighton kaynaklı bir radio programının yaratıcısı ve sunucusu... İstanbul’a ilk defa geliyor ve Türk Müzik Tarihi üzerine hazırlayacağı bir makale için araştırmalar gerçekleştiriyor.

UMUT ÇAĞLAR: 2008’den beri birçok efsane isimle (Marshall Allen, Peter Brötzmann, Evan Parker...) birliktelik gerçekleştirmiş olan özgür caz grubu Konstrukt grubunun üyesi olan Umut Çağlar, son dönemde, Uluslararası boyutta gerçekleşen bir özgür caz deneyiminin bugünü ve dün ile bağlantısı hakkında bir fikir verecek bize.


50. Etkinliğimizin videosu

 


Anders Ertzeid

 

 


49. Etkinliğimiz: "HEGEL'in Entegre Amplileri, Bilgisayardan Müzik ve yeni DAC HD25"
Sunan: Anders Ertzeid

19 Nisan 2013 Cuma akşamı 2. Hegel etkinliği gerçekleşti. Yaklaşık bir buçuk yıl önceki birinci Hegel etkinliğinin de sunucusu olan Anders Ertzeid büyük ilgiyle izlenen ve muhtelif testler ve kıyaslamaları da içeren konuşmasında şu konuları kapsadı:

Bilgisayar müziğinde yapılabilecek iyileştirmeleri ele aldı ve sırasıyla şu kıyaslamaları yaptı (video 1. Bölüm):

- mp3 ile kayıpsız formatlar
- iTune, Pure Music ve Audirvana gibi farklı yazılımlar
- İki farklı USB kablo

Konuşmanın ikinci bölümünde ise (video 2. Bölüm):

- Hegel'in dört entegre amplisi, H70, H100, H200 ve yeni H300 hem ses yönünden kıyaslandı ve hem de teknolojik farklılıkları açıklandı
- Gürültü ve distorsiyon konularına değinildi
- Hegel'in yeni DAC ünitesi HD25 tanıtıldı ve H300'ün içindeki yerleşik DAC ile kıyaslandı.

Anders'in İngilizce yaptığı konuşmasınnı, bölüm bölüm Türkçe çevirisini yaptık. Aşağıdaki videolarda ise Türkçe çeviri bölümlerini çıkartarak yerine alt yazı koyduk, böylece videoları izlemek kolaylaşıyor. İzlemenizi öneririz.

1. Bölüm videoda: Bilgisayar müziğinde yapılabilecek iyileştirmeler, açıklamaları ve kıyaslamaları yer alıyor.


49. Etkinliğimizin videosu (1. Bölüm)

2. Bölüm videoda: Hegel'in entegre amplilerinin teknolojik farklılıkları, gürültü ve distorsiyon konusu, kıyaslamalar ve HD25 DAC ünite yer alıyor


49. Etkinliğimizin videosu (2. Bölüm)

 


Islak Köpek

 

 

 48. Etkinliğimiz: "Islak Köpek konseri"
Tarih: 15 Mart 2013

Islak Köpek grubu 15 Mart akşamı bizlere nefis bir konser verdi. Konser öncesinde ise müzikleri hakkında etraflı bir konuşma yaptılar (video 1. Bölüm).

Müzisyenler:
Şevket Akıncı : Elektrik Gitar, Efektler
Gülşah Erol : Çello
Giray Gürkal : Elektrik Gitar, Efektler
Volkan Terzioğlu : Tenor Saksofon
Norbert Stammberger: Soprano Saksofon

Islak Köpek 2005 yılı yaz aylarında Korhan Erel, Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu ve Volkan Ergen'in inisyatifinde kurulmuş bir Özgür Doğaçlama topluluğudur. Galata Perform ve Jazz Cafe'de verdikleri çeşitli konserler sonrasında, Ocak 2006 tarihinde topluluğa ABD'li iki sanatçı Dirk Stromberg ve Robert Reigle'ın katılımıyla topluluk altı kişiye genişlemiştir. Başta Galata Perform olmak üzere, pek çok farklı mekanda konserler vermiş, kayıtlar yapmıştır. 2006 yılının yaz aylarında Volkan Ergen'in ayrılması sonrasında, Islak Köpek Haziran 2006'da İstanbul Transit Doğaçlama Günlerine katılmış, özellikle Le Quan Ninh ve Kirstie Simpson ile olmak üzere çeşitli performanslar düzenlemiştir. Aynı yıl, Akbank Uluslararası Caz Festivali'ne biletleri tamamen tükenmiş bir konser vererek katılan topluluk, 2007 yılında gitarist Dirk Stromberg'in ayrılmasıyla 2008 yılı ortalarına kadar dört kişi olarak yoluna devam etmiştir. Topluluğa 2008 yılında kısa bir süre için kemancı Gökçen Dilek Acay katılmıştır. 2008 yılı sonlarında gruba dahil olan çellist Kevin Davis 2010 yazında ABD'ye dönene kadar grupla çalmış, grubun yayınlanacak üçüncü albümünde de yer almıştır. Islak Köpek, günümüze dek, gerek kendi bünyesinde, gerekse de yerli ve yabancı pek çok farklı sanatçılarla konserler vermiş, kayıtlar yapmış, dansçılar ve video sanatçılarıyla performanslar düzenlemiştir. AMBER Festivali'nde ve İstanbul 2010 Kültür Başkenti Açılış etkinliklerinde konserler vermiştir. Islak Köpek, 2009 yılının sonlarında internet müzik etiketi Re:konstrukt'tan ikinci albümü 'One year later, two years ago'yu yayınlamıştır. Aynı etiketten grubun tüm üyelerinin farklı müzisyenler ile yaptıkları pek çok kayıt da yayınlanmıştır (www.rekonstrukt.com). Grubun Alman/Hollandalı flütçü Mark Alban-Lotz ile 2010 Mayıs ayında İstanbul'da kaydettiği üçüncü albümü, ”istanbul improv sessions may 4th” adıyla Hollandalı müzik etiketi Evil Rabbit Records'dan 2011 yılı Eylül ayında yayınlanmıştır. Gruba son olarak 2010 yılı Aralık ayında çellist Gülşah Erol ve gitarist Giray Gürkal katılmış ve grup tekrar altı kişiye ulaşmıştır.

Islak Köpek, günümüzde Özgür Doğaçlama müziğin ülkemizde tanınmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak üzere etkinlikler düzenlemeyi sürdürmekte, performanslar örgütleyerek, yerli ve yabancı sanatçılarla etkinliklere katılmakta ve tartışmaların, polemiklerin oluşması ve sanatçıların eserlerini tanıtmak, üzerlerinde konuşmak amacıyla Açık Radyo 94.9'da Pazar günleri, saat 16.00 - 17.00 arası "Öteki Caz" programını hazırlayıp sunmaktadır.

Etkinliğimizden alıntılar içeren iki videoyu izlemenizi öneririz:48. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


48. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

 

Timpani'nin 10. Yıl Kutlama gününde yapmış olduğumuz yarışmadan
alıntılar içeren kısa ama eğlenceli bir video (1 Mart 2013)

 
Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

ana sayfa