Etkinliklerimiz
Timpani'nin üçüncü katını etkinliklere ayırdık. Müziği öne çıkarmayı hedeflediğimiz etkinliklerimizin duyurusunu e-posta grubumuza dahil olan kişilere yapabiliyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz etkiliklerimizle ilgili özet bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

- 3 -

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

 


Reha Arcan ve Adnan Arduman

 

 

 47. Etkinliğimiz: "Çok Yaşayanlar"
Sunucular:
Reha Arcan ve Adnan Arduman
Tarih: 22 Şubat 2013

Yaklaşık iki yıl önce, yukarıda adı geçen sunucular "30'u Göremeyenler" temalı bir etkinlik (34. Etkinliğimiz) gerçekleştirmişlerdi. Bu sefer çan eğrisinin diğer ucuna odaklanıp çok yaşayan müzisyenlerden seçtikleri altı ismi ele aldılar ve onların hayat hikayelerinden anekdotlar anlatıp müziklerinden örnekler dinlettiler.

Reha Arcan'ın ele aldığı müzisyenler:

- Derek Baily
- İlhan Mimaroğlu
- Sun Ra

Adnan Arduman'ın ele aldığı müzisyenler:

- İgor Stravinski
- Jean Sibelius
- Elliott Carter

Etkinliğimizden alıntılar içeren üç videoyu izlemenizi öneririz:47. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


47. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

47. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)
 

 


KONSTRUKT

 

 


izleyicilerin bir kısmı46. Etkinliğimiz: "KONSTRUKT konseri"
Tarih: 25 Ocak 2013

25 Ocak Cuma akşamı Timpani etkinlik salonu free jazz grubu KonstruKt'un müthiş performansına sahne oldu. Konser öncesinde grup üyeleri kendilerini, müziklerini ve enstrümanlarını tanıtan soru/cevap formatlı bir sohbet gerçekleştirdiler (1. Bölüm video) ve ardından dört parçadan oluşan konsere geçildi. 2. ve 4. parçaları ise 2. Bölüm ve 3. Bölüm videolarda kesintisiz olarak izleyebilirsiniz.

Davulda Korhan Argüden, vurmalılar, bas, flüt ve gonglarda Özun Usta, gitar, org ve keman'da Umut Çağlar, saksafonlar ve flüt'te Korhan Futacı'nın oluşturduğu KonstruKt, bugüne kadar birçok albüme imza atmış bir özgür caz grubudur. Doğaçlama müzik üretmek amacıyla hayata geçirilen grup, konserlerinde ve albümlerinde misafir sanatçılara sıklıkla yer vermiş ve yurtdışında bir çok festivalde ve özel etkinlikte sahne almıştır.

Bugüne dek birlikte sahne aldıkları sanatçılar arasında; Peter Brötzmann, Marshall Allen (SUN RA ORKESTRA) , Bik Bent Braam üyeleri, Evan Parker, Alfred 23 Harth, A Trio, Dave Bryant, Eugene Chadbourne ve Jürg Solothurnmann sayılabilir. Grup ayrıca dünyaca ünlü Saalfelden Jazz Festivali, Krakow Jazz Autumn ve iki defa da Akbank Caz Festivali'nde sahne almıştır.

2010 yılında ünlü free caz müzisyeni Peter Brötzmann ile yaptıkları bir dizi konser sonunda, Bodrum Gümüşlük'te (Eklisia) yaptıkları canli album kaydı Polonya'dan Nottwo Records ve Fransa'dan Gaffer Records tarafından 2013 Şubatında CD ve plak olarak yayınlanacak…

KONSTRUKT
Korhan Argüden: Davul
Korhan Futacı: Saksofonlar ve Flütler
Umut Çağlar: Moog, Org, Keman
Özün Usta: Vurmalılar, Bas Gitar, Gonglar, Djembe, Flüt

http://konstruk-t.com

Etkinliğimizden alıntılar içeren üç videoyu izlemenizi öneririz:46. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


46. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

46. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)
 

 


Gaye Çağlayan

 

 

 45. Etkinliğimiz: "Doğumunun 150. Yılında Debussy"
Sunan: Gaye Çağlayan
Tarih: 21 Aralık 2012

1982-2012 yılları arasında “İstanbul Radyosu TRT 3”te metin yazarı, program yapımcısı, sunucusu olarak çalışmış ve "Arkadaşım Müzik" isimli programı “2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Yılın Radyo Televizyon Programı Ödülü” ve "2011 Sedat Simavi En İyi Radyo Programı" ödüllerini almış olan Gaye Çağlayan, Debussy akşamını da bir radyo programı tadında sundu. Yaşam öyküsünün fazla bilinmeyen yönlerine değindi, etkilendiği bestecilerle kıyaslamalar yaptı ve örnek müzikler dinletti.

Maya takviminin son günü ve kar fırtınasının ertesi günü olmasına rağmen etkinliğimiz tahminimizin üzerinde bir katılımla gerçekleşti.

150. doğum yılında Debussy'yi çok keyifli bir şekilde anmış olduk ve yepyeni bilgiler edindik. Gaye Çağlayan'a çok teşekkür ederiz.

GAYE NADİDE ÇAĞLAYAN'ın özet biyografisi:
1971- Kültür Koleji’ni bitirdi.
1965-1973 “İstanbul Belediye Konservatuarı”nda solfej, armoni ve keman eğitimi gördü.
1973-1981 5 yıl Almanya ve 4 yıl Hollanda’da kaldı.Yurt dışında kaldığı sürece çeşitli müzik ve sanat etkinliklerini yerinde izleyerek,çeşitli müzik kursları ve seminerlere katılarak müzik bilgi ve kültürünü geliştirdi.
1981- yurda döndü.
1982-2012 “İstanbul Radyosu TRT 3”te metin yazarı, program yapımcısı ve sunucusu olarak çalışmaya başladı. O tarihten itibaren,Sabah ve Müzik, Müzik Dergisi, Müzik ve Yorumcular, Müzik Dünyasından Sayfalar, Şarkının Kanatlarında, Alkışa Devam, Tema ve Çeşitlemeler, Müziğin Kalbine Yolculuk,Çalgıların Şarkısı,Müziğin Beş Hali,Müziğin Armağanları,Birlikte,Müzik Monologları, Müzik Mutfağı ,Arkadaşım Müzik adlı programları hazırlayıp sundu.Arkadaşım Müzik programı “2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Yılın Radyo Televizyon Programı Ödülü” ve 2011 Sedat Simavi En İyi Radyo Programı ödüllerini aldı.
1985-1987 “İstanbul Televizyonu TRT 2 Drama Bölümü”nde müzik danışmanlığı yaptı.
1987-1989 “Özel Kültür Lisesi”nde müzik danışmanlığı yaptı.
1990-1993 “İstanbul Televizyonu TRT 2” de “Müzik Magazin” adlı programı hazırlayıp sundu.
1993- 1995 “Dialog (Doğru etkileyici güzel konuşma ve sanatsal faaliyetler okulu) ta öğretim üyeliği yaptı.
1993-2000 Levent Kırca’nın yönettiği “Olacak O Kadar” adlı televizyon programında yönetmen yardımcılığı ve “Levent Kırca Oya Başar Tiyatrosu” nda yönetmen yardımcılığı yaptı.
Bu yıl radyoculuk mesleğinde 30 yılını dolduran Gaye Çağlayan, radyoculuk görevinin yanı sıra, “Sapanca”ya bağlı “Kırkpınar Belde”sinde yerel bir gazete olan “Kırkpınar Gazetesi”nin genel yayın yönetmenliğini ve “ Sapanca Kırkpınar Açıkhava” Tiyatrosu’nun sanat yönetmenliğini yapmaktadır.

Sohbetten kapsamlı alıntılar içeren iki video hazırladık, izlemenizi öneririz:45. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


45. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

 


Aykut Köksal

 

 

 44. Etkinliğimiz: "Erken Schönberg: Postromantizmden atonaliteye"
Sunan: Aykut Köksal
Tarih: 30 Kasım 2012

"Müzik tarihinin ana kırılma noktalarından biri de tam yüzyıl öncesinde 1912 tarihinde gerçekleşir; 1912 Arnold Schönberg'in Pierrot Lunaire başlıklı yapıtını besteleme tarihidir. Pierrot Lunaire, bestecinin özgür atonalite döneminin en yetkin yapıtıdır, 17. yüzyıldan beri Batı müziğinin tüm kurallarını belirlemiş olan tonal armoninin yıkılışını ve yeni bir çağın başlangıcını simgeler. Schönberg'in üretiminde Pierrot Lunaire'e, yani atonaliteye varan süreç 19. yüzyıl sonunda postromantik besteleriyle başlar ve bestecinin ilk üretim dönemini oluşturur."

Aykut Köksal, mükemmel Türkçesiyle, Schönberg'in erken dönemini örnekler dinleterek ele aldı, hayat hikayesini anlattı, R. Strauss, Berg, Webern ve dönemin diğer önemli kişilikleriyle ilişkilerine değindi, tonalite, atonalite ve 12 Ton müziği hakkında bilgiler verdi. Dolu, dolu, son derece eğitici ve bir o kadar da keyifli bir akşam oldu. Aykut Köksal'a çok teşekkür ederiz!

Aykut Köksal'ın özet biyografisi:
1952 yılında doğdu. Ortaöğrenimini Saint-Benoît Fransız Lisesinde tamamladıktan sonra DGSA Yüksek Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 1985’e dek, İÜ Bizans Sanatı ve İTÜ Mimarlık Tarihi bölümlerinin öğretim kadrosu içinde yer aldı. 1995’ten bugüne MSGSÜ Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültelerinde, 2000-2005 yılları arasında Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümünde, kuruluşundan 2010 yılına dek Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programında öğretim görevlisi olarak ders veren, 2005-2006 eğitim döneminde Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne'ın Mimarlık Bölümünde diploma projeleri danışmanlığını yürüten Aykut Köksal kurucuları arasında yer aldığı Açık Radyo’da pek çok program gerçekleştirdi. Köksal, çeşitli çağdaş sanat sergilerinin küratörlüğününün yanı sıra 2004 yılında 1.İstanbul Mimarlık Festivali'nin, 2005 yılında mekânsal müzik çalışmalarını konu alan Sesmekân sergisinin küratörlüğünü yaptı.

Sohbetten kapsamlı alıntılar içeren üç video hazırladık, izlemenizi öneririz:44. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)


44. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

44. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)
 

 


Alper Yılmaz

 

 

 43. Etkinliğimiz: "Cazda Doğaçlama"
Sunan: Alper Yılmaz
Tarih: 19 Ekim 2012

Caz müziğini diğer tarzlardan ayıran en önemli özellik doğaçlamaya çok daha fazla yer vermesi denilebilir. Alper Yılmaz, çok keyifli geçen bu söyleşisinde, caz müziğinde doğaçlamanın yerini anlattı, bas gitarı üzerinde ve parçalar dinleterek örnekler verdi. Doğaçlama nedir ne değildir, doğaçlama adı altında yapılan her şey gerçek anlamda doğaçlama mıdır şeklindeki sorular daha bir netlik kazandı.

Alper Yılmaz'ın özet biyografisi şöyle:

"İlkokul yıllarında çocuk korolarında şarkı söyleyerek ve 10 yaşında gitar çalmaya başlayarak müzik yaşamına atılan Alper Yılmaz, 1993 yılından bu yana bas gitar çalıyor. Kendi adına “Clashes” ve “Over the Clouds” adlarında iki albümü bulunan Yılmaz, ODTÜ’den endüstri mühendisliği lisans derecesini, Bilkent Üniversitesi’nden ekonomi yüksek lisans derecesini ve University of California, Davis’ten uygulamalı ekonomi dalında doktorasını aldı. New York’taki Queens College Aaron Copland School of Music’te kompozisyon ve düzenleme eğitimi alan Yılmaz; Matt Garrison, David Binney, Adam Rogers, John Patitucci gibi isimlerle de teori ve doğaçlama çalıştı. 2011’den beri Ernst & Young Türkiye’nin transfer fiyatlandırmasından sorumlu ortağı olarak çalışmakta olan Alper Yılmaz, aynı zamanda New York’un ve İstanbul’un önde gelen caz müzisyenleriyle profesyonel müzik yaşamını sürdürmekte…"

web sitesi: http://www.alperyilmaz.net

Sohbetten alıntılar içeren iki video hazırladık, izlemenizi öneririz:


43. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)

43. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

 

 


Aydın Büke

 

 42. Etkinliğimiz: "Clara Schumann ve 19. Yüzyıl Müzik Tarihinde Kadın"
Sunan: Aydın Büke
Tarih: 18 Mayıs 2012

"Romantizmin Işığı Clara" başlıklı kitabı geçen ay Can Yayınları tarafından basılan Aydın Büke, 18 Mayıs Cuma akşamı, bu renkli yaşamın ayrıntılarını müzik örnekleri eşliğinde anlattı ve soru-cevap bölümünde de Robert Schumann, Clara Schumann, Johannes Brahms üçgenine de değindi. Büyük bir keyifle izledik.

"Müzik tarihinde kadının yeri her zaman erkeğin gerisinde kalmıştır. Bu genellemeyi kırabilen ender sanatçılardan biridir Clara Schumann. Yaşadığı çağda Franz Liszt’in en büyük rakiplerinden biri olarak görülmüş, Avrupa’nın dört bir yanında verdiği konserlerle dinleyenleri kendine hayran bırakmıştır.

Aynı zamanda besteleri de bulunan Clara Schumann’ın yaşamının ayrıntıları, 19. yüzyılın müzik alışkanlıklarını daha yakından tanımamıza yardımcı olacak ipuçlarıyla doludur."

Aydın Büke'nin konuşması o derece ilginç ayrıntılarla doluydu ki özet videoları hazırlarken çok zorlandık ve 4 videodan oluşan oldukça kapsamlı bir özet oluşturduk. Vakit ayırıp mutlaka izlemenizi öneririz (belki daha sonra kitabı da okumak isteyebilirsiniz).

AYDIN BÜKE
1958 yılında İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü’nden (bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) mezun oldu. Avusturya’daki üç yıllık müzik eğitiminden sonra, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın sınavını kazanarak bu kurumda Flüt Sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Halen bu görevini sürdürmektedir.
1995-2004 yılları arasında TRT-Radyo III’te klasik müzik programları hazırladı: Vivaldi’den Beethoven’a, Enigma, Müzik Portreleri, Yeni Kayıtlar, 99’da Andıklarımız, Arya, 2000 Yılında Bach, Operanın Doruğu, Müzikal Sunu.
1998 yılında Mozart ve Lorenzo Da Ponte’nin ortak çalışmalarını konu alan, İki Dahi Üç Opera adlı kitabı, 2001’de Bach – Yaşamı ve Eserleri adlı ikinci kitabı çıktı. Mozart’ın 250. doğum yıldönümü nedeniyle kaleme aldığı Mozart - Bir Yaşamöyküsü adlı kitabı Ocak 2006’da, Müziği Yaratanlar - Barok Dönem adlı kitabı (İpek Mine Altınel ile ortak çalışma) 2006 Kasım ayında yayımlandı. 2010’da Chopin – Tuşlara Adanmış Bir Yaşam, 2012’de Romantizmin Işığı Clara adlı kitapları Can Yayınları tarafından basıldı.
Çeşitli dergiler için müzik yazıları yazmakta ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Müzik Tarihi dersleri vermektedir.

Sohbetten alıntılar içeren 4 video:


42. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)

42. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

42. Etkinliğin videosu
(3. Bölüm)

42. Etkinliğin videosu
(4. Bölüm)

 


Tunçel Gülsoy ve Ferit Odman
(fotoğraf: Merih Akoğul)

 

 41. Etkinliğimiz: "Ferit Odman'ın Öyküsü ve Son Albümü"
Sunucular: Ferit Odman ve Tunçel Gülsoy
Tarih: 20 Nisan 2012


20 Nisan Cuma akşamı, Tunçel Gülsoy, Ferit Odman ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Ferit Odman, yüzünü bir an bile terketmeyen tebessümü ile müzik yaşantısını, projelerini, son çıkan albümünün hikayesini anlattı ve dinleyicilerden gelen muhtelif sorulara cevap verdi.

Sohbet sırasında, son albümünün hem CD hem de LP baskılarından parçalar dinledik ve hatta CD ile LP performanslarını da kıyasladık.

Davulcu Ferit Odman'a bu albümde caz dünyasının dört önemli müzisyeni eşlik ediyorlar. Trompette Terell Stafford, saksofonda Vincent Herring, piyanoda Anthony Wonsey, basta ise Peter Washington var. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2. albümü “Autumn In New York” dünyanın en tanınmış caz dergilerinden Down Beat’in Mayıs 2012 sayısında eleştirmenler tarafından 4 yıldız aldı.

Ferit Odman ülkemizin en ilginç caz müzisyenlerinden birisi.
12 yaşında davul çalmaya başladı, caz eğitimine 1999 yılında AFS değişim programı ile gittiği İsveç’te başladı.
2001’de burslu olarak girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi – Caz Performans bölümünü başarıyla bitirdi, öğrenimi boyunca Donovan Mixon, Önder Focan ve Spin grubu ile albüm kayıtları, Kerem Görsev, Maffy Falay ve Lloyd Chisholm gibi Türkiye’deki birçok önemli caz müzisyeni ile konser ve turneler yaptı. 2004’te New York’ta School For Improvisational Music’te Billy Hart ile özel olarak çalışma imkanı buldu, daha sonra 2006 yılında Fulbright bursuna layık görüldü ve William Paterson University’de Caz-Performans Master’ını tamamladı.

Sohbetten alıntılar içeren iki video hazırladık, izlemenizi öneririz:


41. Etkinliğin videosu
(1. Bölüm)

41. Etkinliğin videosu
(2. Bölüm)

 

 


Tuna Pase ve Şevket Akıncı


40. Etkinliğimiz: "David Lynch'in kısa filmleri üzerine doğaçlama müzik"
Müzisyenler: SPUTNIK SWEETHEART*- Şevket Akıncı & Tuna Pase
Tarih: 23 Mart 2012


23 Mart Cuma akşamı, Timpani'nin etkinlik salonu son derece sıradışı bir müzik olayına sahne oldu. Sputnik Sweetheart üyeleri projelerini şu şekilde anlatıyor:

"Şevket ve Tuna iyi ki tanışmışlar. Şevket'in film merakı, Tuna'nın herşeye bulaşma isteği, ikisinin de “galiba” karanlıktan- hüzünden hoşlanması ile birleşince “Sputnik Sweetheart” projesi çıkmış ortaya. İlhamını uykudan, uykusuzluktan, şiirden, sigaradan, yemekten ve tabiki de müzikten alan bu projenin “böyle bir şey yapsak mı?” sorusu Tuna'dan, heyecanı ve film seçimi Şevket'den. Müziği ise her ikisinden.

Projenin ilk performansları Bela Tarr'ın Damnation filmiyle İkamet Kadıköy festivalinde ve Borusan Müzik Evinde gerçekleşti. Timpani'deki performans ise David Lynch'in kısa filmleri ile.

Şevket Akıncı - Gitar
Tuna Pase - Elektronikler,Vokal, flüt

*Sputnik Sweetheart ismini Haruki Murakami'nin kitabından almıştır."

Timpani etkinliklerinin müdavimlerinin artık yakından tanıdığı Şevket Akıncı'nın biyografisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://sevketakinci.com/about/

TUNA PASE'nin Biyografisi:
İstanbul'da doğdu. 16 yaşında flüt çalmaya başlayarak müziğe başladı. Liseden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet konservatuarında Müzikolji bölümünde Yalçın Tura ile çalıştı. Bu arada çaldığı enstrümanlara klarnet ve davulu da kattı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar merkezinde, etnomüzikoloji yüksek lisansını Robert Reigle danışmanlığında bitirdi. Müzik ileri araştırmalar merkezinde müzik teknolojisine, elektronik müziğe ve serbest doğaçlamaya ilgisi arttı. Elektro-akustik müzik üzerine çalışabilmek için aynı okulun Ses Mühendisliği ve Tasarımı bölümü doktora proğramına girdi, burada Pieter Snapper ve Reuben de Lautour ile doktora eğitimine devam etmektedir. Elektro-akustik müzik, ses tasarımı üzerine çalışmayı sürdüren Tuna Pase, yurtiçi ve dışında konser, festival ve projelere katılmaktadır. Bu arada Bilgi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi müzik bölümleride ders vermeye devam etmektedir.

www.sevketakinci.com
www.myspace.com/sevketakinci
www.soundcloud.com/tunapase
www.soundcloud.com/fortunapase
www.facebook.com/fortunapase
www.myspace.com/outoftunefortuna

 
Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

ana sayfa