Etkinliklerimiz
Timpani'nin üçüncü katını etkinliklere ayırdık. Müziği öne çıkarmayı hedeflediğimiz etkinliklerimizin duyurusunu e-posta grubumuza dahil olan kişilere yapabiliyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz etkiliklerimizle ilgili özet bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

- 6 -

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

 

 


Halit Suha Çelikkıran ve Serhan Bali


23. Etkinliğimiz: "Handel ve Müziği "
Sunan: Serhan Bali ve Halit Suha Çelikkıran
23. Etkinliğimiz, 29 Mayıs 2009 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.Son yıllarda müzik tarihindeki önemi daha iyi anlaşılmaya başlanan ve Barok dönemin, J. S. Bach ile birlikte en iyi iki bestecisinden biri olarak kabul edilen Georg Friedrich HANDEL, ölümünün 250. Yıldönümüne tekabul eden 2009 yılı içerisinde, yaşamı ve yapıtlarıyla tüm dünyada kapsamlı anma etkinliklerine ve yayınlara konu ediliyor.Serhan Bali ve Halit Suha Çelikkıran tarafindan gerçekleştirilen dinletili sunumda, Handel'in renkli yaşamından önemli kesitler aktarildı. Günümüzde "Handel Çılgınlığı" olarak anılan olaya da değinen konuşmacılar Handel'in eserlerinden örnekler de dinlettiler.Önemli bir katılımla gerçekleşen çok keyifli bir konuşma oldu. Serhan BaliAnkara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Halen, 2002 yılı Ekim ayında kurduğu iki aylık klasik müzik dergisi Andante'nin genel yayın yönetmenliği ve yazı işleri müdürlüğü görevlerini yürütüyor. 2001 yılında Açık Radyo'da başladığı radyo programcılığını beş yıldan bu yana NTV Radyo ve TRT Radyo 3'de sürdüren Bali, bu sezon NTV Radyo'da "Klasik Müzik Gündemi" ve "NTV Radyo'da Pazar Konseri" adlı programların yanısıra, gece klasik müzik kuşaklarını, TRT Radyo 3'de ise "Müzik Takvimi" adlı klasik müzik programını hazırlayıp sunmaktadır. Serhan Bali, klasik müzik alanında konser-kayıt eleştirileri, röportaj ve makaleler kaleme aldığı Radikal gazetesinin müzik eleştirmenidir.

Halit Suha Çelikkıran

1974, İstanbul doğumlu olan Halit Süha Çelikkıran, lisans eğitimini İ.Ü. Jeoloji Mühendisliği'nde tamamladıktan sonra 1999 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Fakültesine bağlı MİAM-Müzikoloji Yüksek Lisans programına girdi. Dr. Paul Whitehead'in gözetiminde "Johann Sebastian Bach'ın Lavta Süitleri" konulu teziyle master programını bitiren Çelikkıran, halen İTÜ Sosyal Bilimler Fakültesi, Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bölümünde Doktora eğitimine devam etmektedir. İleri seviyede klasik gitar ve barok lavta çalmakta olan Halit Süha, konserlerinde klasik gitar repertuarının yanı sıra, klavsen ve lavta'dan klasik gitar'a düzenlediği sayısız transkripsiyonu çalmaktadır. Gitar eğitmenliğinin yanı sıra başta "Andante" olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde klasik müzik yazıları yazmakta, "Lavta" üzerine çeşitli seminerler vermekte, ayrıca TRT İstanbul Radyosu'na bağlı TRT-3 kanalında "Eşlik" ve "Düzenleme" isminde iki klasik müzik programı hazırlamaktadır.

 


Aykut Köksal


22. Etkinliğimiz: "Çağdaş Müzik ve Açık Yapıt"
Sunan: Aykut Köksal

24 Nisan 2009 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşen 22. Etkiliğiimizde, Aykut Köksal, yakın dönem olmasına rağmen fazla kapsanmamış Çağdaş Klasik Müziğin ve Açık Yapıtın "perdesini aralamamıza" yardımcı oldu.

Konuşmasında Umberto Eco'nun "Açık Yapıt" kavramsallaştırmasına da yer veren Aykut Köksal, Açık Yapıtı, modernizmden başlayıp, post modernizme kadar uzanan bağlam içinde ele aldı ve farklı "Açık Yapıt" beste ve yorumlarından örnekler dinletti.

Ufkumuzu genişleten son derece keyifli bir akşam yaşadık.

Etkinliğimizin oldukça kapsamlı bir özetini aşağıdaki videolarda izleyebilirsiniz. 1. videoyu izlemeye başladığınızda inanıyoruz ki Aykut Köksal'ın canlı ve keyifli anlatımı sizi 3. bölümün sonuna kadar taşıyacaktır.

Aykut Köksal   

1952 yılında doğdu. Ortaöğrenimini Saint-Benoît Lisesinde tamamladıktan sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Bizans Sanatı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi bölümlerinde, 1985'e dek, öğretim elemanı olarak çalıştı.

1995'ten bugüne Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültelerinde, 2000-2005 yılları arasında Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümünde, kuruluşundan beri de Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programında öğretim görevlisi olarak ders veren, 2005-2006 eğitim döneminde Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne'ın Mimarlık Bölümünde diploma projeleri danışmanlığını yürüten Aykut Köksal'ın 1973'ten 1993'e dek yayımladığı yazılardan oluşan "Zorunlu Çoğulluk/Mimarlık ve Sanatta Dilin Süreksizliği" başlıklı kitabı 1994'te yayımlandı.

Kent, mimarlık, tasarım, çağdaş sanat ve müzik üzerine kuramsal yazılar yazdı, çok sayıda konferans verdi, sempozyumlara bildiri sundu.

MSGSÜ'nin yayımladığı Dipnot dergisinin yayın yönetmeni olan Aykut Köksal, kurucuları arasında yer aldığı Açık Radyo'da pek çok program gerçekleştirdi, çeşitli çağdaş sanat sergilerinin küratörlüğününün yanı sıra 2004 yılında 1. İstanbul Mimarlık Festivalinin, 2005 yılında mekânsal müzik çalışmalarını konu alan "Sesmekân" sergisinin küratörlüğünü yaptı.

 


Mutlu Torun


21. Etkinliğimiz: "Türk Müziği, Çok Seslilik ve Ud"
Sunan ve çalan : Mutlu Torun

21 Mart 2009 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşen 21. Etkiliğiimizde hem bilgilendik ve hem de büyük bir keyifle ud konseri izledik.

Günümüzün en önemli ud ve lavtacılarından biri olarak kabul edilen besteci Mutlu Torun, konuşmasının ilk yarısında bizlere Türk müziğinin usul, makam, meşk sistemi, nota farklılıkları gibi özelliklerini anlattı ve ardından da çok seslilik arayışlarına da örnek teşkil eden beste ve düzenlemelerini özgün ud tekniğiyle bizlere çaldı. Gerçekten çok özel bir deneyim yaşadık.

1. Video'da Türk müziğiyle ilgili konuşmasından özet alıntılar ve 2. Video'da ise ud konserinin tamamını izleyebilirsiniz.

Mutlu Torun  

Beypazarı'nda (Ankara) doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden sonra, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu.  
                     
Andrea Paleologos'tan klasik gitar, Pepe Rodiguez, Rafael Nogales, Niño Ricardo'dan flamenko gitar dersleri aldı. Ud ve gitarla TRT yayınlarına , yurtiçi ve yurtdışı konserlere katıldı, resitaller verdi. Türk Müziğinin en seçkin sazendelerinden Niyazi Sayın, Akagündüz Kutbay  (Ney), Cüneyd Orhon, İhsan Özgen (Kemençe), Ruhi Ayangil (Kanun) gibi sanatçılarla ikili - üçlü enstrüman grupları ile konserler verdi, yayınlara katıldı.
Cenan Akın, İstemihan Taviloğlu, Cemal Reşid Rey'le armoni, kontrpuan, kompozisyon; Nail Yavuzoğlu ile caz armonisi çalıştı. Tek ve çoksesli beste yarışmalarında 33 eseri ödüllendirilmiştir.      

Açılışından (1976) başlayarak 2003 yılına kadar (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda çalıştı. Halen Haliç Üniversitesi'nde Öğretim üyesidir.

Yayımları:
"Ud Metodu- Gelenekle Geleceğe" 1993-1996-2000
"Ud Metodu- Görerek, Dinleyerek" I-2005, II-2006,  III-2009
"Mutlu Torun - Saz Eserleri I-II , İlâhiler - I, Şarkılar- I "2007                                   
"Rönesans ve Bizden Yorumlar"  Kemençe  icracısı İhsan Özgen ile. Kaset  - İstanbul. 1984
"Sortiléges"    Fransız Pianist Colette Merklen ile.  CD   -  Paris.  1997
"Occident - Orient"  Pianist  Colette Merklen ile.  CD   -  Paris.  1998
"Buluşmalar"  Türk Müziği ile Batı Müziği, flamenko ve cazın buluşması. Mutlu Torun    besteleri.  CD  - İstanbul. 2001.

 


İstanbul Flüt Gitar İkilisi


20. Etkinliğimiz: "İstanbul Flüt Gitar İkilisi Konseri"
Çalanlar: Aysu Sulu Şanver ve Tolgahan Çoğulu

27 Şubat 2009 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşen 20. Etkiliğiimizde canlı müzik keyfini yaşadık.

Büyük bir beğeniyle izlenen konserde, Aysu Sulu Şanver ve Tolgahan Çoğulu izleyenleri Anadolu'daki türkülerden, Endülüs'ün flamenko'suna, Arjantin'in tango'sundan çağdaş klasik müziğe, gitar ve flüt ile yolculuğa çıkardılar.

İstanbul Flüt Gitar İkilisi yaorumlayacakları eserler ve besteciler ile ilgili etraflı açıklamalar da yaptılar.

Konser programı şöyleydi:

Gilbert Biberian (1944-) - Folklore II
Anadolu'nun çok kültürlülüğünü temel alan Folklore II adlı eserin bölümleri Ermeni, Türk ve Yunan halk türkülerinden oluşuyor.

Manuel de Falla (1876-1946) - 4 Popüler İspanyol Şarkısı
El Pano Moruno
Nana
Jota
Polo

Francis Kleynjans (1951-) - Hommage a Stanley Myers
"Deer Hunter" (Geyik Avcısı) filminin Stanley Myers tarafından bestelenen teması üzerine
Kleynjans'ın yaptığı bir çeşitleme.

Astor Piazzolla (1921-1992) - Tangonun Tarihi
Bordel 1900
Cafe 1930
Night Club 1960

Etkinliğin bir özeti niteliğindeki videoyu izlemenizi öneririz. Özellikle büyük beğeni kazanan Piazzolla yorumunu kaçırmayın.

 

AYSU SULU
1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Devlet Konservatuarı'na girerek flüt çalışmalarına Prof. Dr. Cahit Koparal ile başlayan sanatçı, 1999 yılında Yrd. Doç. Çiler Akıncı'nın sınıfından mezun oldu. Öğrenimi boyunca İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Bölge Senfoni Orkestrası'nda birçok kez misafir sanatçı olarak görev aldı. Bu süreç içerisinde Devlet Sanatçısı Gülşen Tatu'nun masterclass kurslarına katıldı. Ayrıca 1999 yılında D.E.Ü Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile Fransa'nın Belford şehrinde düzenlenen "FIMU" (Festival International Music Universal) müzik festivaline katıldı. İki yıl süreyle Ege Gençlik Senfoni Orkestrası'nda (EGSO) Şef Ender Sakpınar ile çalışan Aysu Sulu, 2001 yılında düzenlenen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Filarmoni Derneği Etkinlikleri çerçevesinde Öğr.Gör. Seçil Dündar ile bir resital verdi. 2003 yılı Kasım ayında İTÜ-MİAM tarafından düzenlenen "International Spectral Music Festival"da solo flütçü olarak yer aldı. Aynı yıl, Aralık ayında İtalyan flüt sanatçısı Rafaelle Travisani'nin masterclass kurslarına aktif olarak katıldı. Ayrıca İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde Vivaldi'nin 6 numaralı konçertosunu seslendirdi. 2006 yılında İTÜ-MİAM Yüksek Lisans programından mezun oldu.

TOLGAHAN ÇOĞULU
1978 yılında Ankara'da doğdu. Klasik gitar eğitimine 12 yaşında başladı. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümüne girdi. 1996-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü'nde Ayhan Akkaya ile flamenko ve klasik gitar eğitimini sürdürdü ve birçok konser verdi. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) Klasik Gitar Yüksek Lisans programına kabul edildi. 2001-2006 yılları arasında burada Soner Egesel ve Bekir Küçükay ile çalışmalarını sürdürdü. 5. Lambesc Klasik Gitar Festivali, 16. Estergon Klasik Gitar Festivali, 16. Iserlohn Gitar Festivali ve "1. Westfalian Guitar Spring" Gitar Festivallerinde masterclasslara katıldı ve bu festivallerin kapanış konserlerinde yer aldı. Roland Dyens, Ricardo Moyano, Elena Papandreau, Thomas Müller Pering, Thomas Kirchhoff, Marco Meloni, Lily Afshar ve Jorge Cardoso gibi birçok gitaristin masterclasslarına aktif olarak katıldı. Tolgahan Çoğulu halen İTÜ MİAM'da Doktora eğitimini sürdürmekte ve Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nda (BGST) çalışmalarını sürdürmektedir.

Tolgahan Çoğulu'nun web sitesi:
http://www.tolgahancogulu.com/

İstanbul Flüt Gitar İkilisi - MySpace linki:
www.myspace.com/istanbulflutgitarikilisi

Tolgahan Çoğulu'nun "Temel Müzik Eğitimine Giriş" sitesi:
www.temelmuzikegitimi.comAysu Sulu Şanver


Tolgahan Çoğulu20. Etkinliğimizin videosu


 


Cem Mansur


19. Etkinliğimiz: "Gençlik ve Müzik, Orkestra - Şef İlişkileri"
Sunucu: Cem Mansur

19. Etkinliğimiz 30 Ocak 2009 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.

Bu etkinliğimize çok büyük bir ilgi oldu: ek iskemlelerle takviye etmiş olduğumuz etkinlik mekanımız tümüyle doldu ve hatta oturacak yer bulamayan birkaç kişi de ayakta izlemek zorunda kaldı.

Cem Mansur, iki saati aşan son derece renkli konuşması sırasında:

  • Venezüella'nın gençlere dönük ve birçok Avrupa ülkesinin örnek almaya çalıştığı Müzik politikası;
  • Bizdeki benzer (ve kişisel) bir girişim;
  • Şef orkesta ilişkileri;
  • Şefin gerekliliği ve yaptığı işler;
  • Bölüm aralarındaki alkış konusuna farklı bir bakış

gibi son derece merak edilen konulara değindi.

Bu konuşmanın oldukça geniş bir özetini aşağıdaki videolarda izleyebilirsiniz. Üç videonun toplam süresi yaklaşık 50 dakikanın üzerinde. Tamamını seyretmeye vakti olmayanlara soru-cevaplara yer verilen 3. Bölümü izlemelerini öneririz.

CEM MANSUR
İstanbul'da doğan Cem Mansur müzik eğitimini Londra'da City University, Ricordi Şeflik Ödülünü aldığı   Guildhall School of Music and Drama, ve daha sonra Leonard Bernstein'ın öğrencisi olduğu   Los Angeles Filarmoni Enstitüsü'nde aldı.

1981-89 arası İstanbul Devlet Operası şefliğini yapan Mansur, Londra'da English Chamber Orchestra'yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 yılından sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştırdı. Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Finlandiya ve Rusya'da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, 1989-97 arasında Oxford şehir Orkestrası Birinci şefliği'ni yaptı. 1998 yılında, Akbank Oda Orkestrası Daimi şefliğine getirildi. Burada tasarladığı ilginç programların yanısıra "Bach, Caz ve Lale Devri", "Alla Turca", "1789/Akl-ı Selim'in Müziği",   "At-Nağmeler"   ve "İstanbul'da Erguvan Zamanı" gibi etkinliklerle dikkat çekti.

Uluslararası üne sahip birçok solistle konserler vermiş olan Cem Mansur'un son yıllarda sık sık birlikte çalıştığı kuruluşlardan bazıları: Kirov Operası, Royal Philharmonic Orchestra, London   Mozart   Players, City of London Sinfonia, BBC Concert Orchestra, George Enescu Filarmoni Orkestrası, Concerto Grosso Frankfurt, Prag Ulusal Tiyatrosu, Mexico City Filarmoni Orkestrası ve   Londra Holland Park Opera Festivali.   

Barok çağdan günümüze kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan repertuarında alışılmamış ve unutulmuş eserlere de yer veren Mansur, 1986 yılında Londra'da, Elgar'ın bitmemiş operası "The Spanish Lady"nin ilk seslendirilişini ve 2000 yılında City Of   London Festival'de Offenbach'ın 126 yıldır duyulmayan operası "Whittington"u yönetti.

Cem Mansur, İngiltere'nin en eski ikinci korosu İpswich Choral Society'nin fahri başkanıdır.

Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası   kurucu şefi olan Mansur, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca biliyor.

Burçin Büke


Onsekizinci Etkinliğimiz: "Rachmaninoff ve Bill Evans'ın benzerlikleri
Sunucu: Burçin Büke

Onsekizinci etkinliğimiz 26 Aralık 2008 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.

Burçin Büke, Sergei Rachmaninoff ve Bill Evans arasındaki piyano çalış stillerindeki benzerliklere ve duygu benzerliklerine değindiği son derece keyifli konuşması sırasında piyanosuyla Chopin'den Beethoven'a kadar uzanan bir gezinti yaptı ve müthiş tatlar bıraktı.

Hava muhalefetine rağmen bu etkinliğimize azami düzeyde bir katılım oldu. Aşağıda 18. Etkinliğimizin oldukça kapsamlı bir özetini içeren videolara linkler bulacaksınız. İki bölümün toplam süresi yaklaşık 33 dakika. Eğer bu kadar vakit ayıramayacaksanız, seyretmeye 2. Bölümden başlamanızı öneririz.

BURÇİN  BÜKE 1966'da İzmir'de doğdu. İlk piyano derslerini müzisyen olan babasından aldı. Daha sonra Ali Ersümer ile çalıştı. Halk önünde ilk konserini 10 yaşındayken verdi. 1977'de açılan "Harika Çocuk" sınavını kazanıp Mithat Fenmen ve Gülay Uğurata ile piyano, İlhan Baran ile de teori ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü. 1979 yılında Sofia Müzik festivalinde Türkiye'yi başarıyla temsil etti.
1982'de 11 senelik Ankara Devlet Konservatuarı'nın Yüksek bölümünü 5 senede bitirdikten sonra, açılan Devlet bursuyla Almanya'nın Hannover şehrinde Müzik Akademisinde okumaya hak kazandı. Burada sırasıyla Prof. Ebert, Goetzke, Szidon, Plagge ile çalıştı.1984-1989 senelerinde solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Neu Musik festivallerine katıldı. 1990 senesinde CD, Televizyon ve Radyo kayıtları yaptı. 1992 senesinde Hannover Müzik Müzik Akademisi'nin solistlik sınavını birincilikle bitirdi.
Londra'da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya'da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı.
Uluslararası Lanciano Piyano yarışmasında birincilik aldı.
Ayrıca Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı.1993 senesinde Berlin'de kurulan Color of Musik Oda Orkestrası'nın solist ve kurucularındandır.
Sanatçı; Kuzey Almanya Radyo Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Festival Orkestrası, Hannover Big-Band Orkestrası ile turneler yapmıştır.
Almanya'da Braunschweig, Bremen, Osnabrück, Amerika'da West Palm Beach, İtalya'da Lanciano, Türkiye'de Yapı kredi, Aksanat, İşsanat, festivallerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu kritikler aldı.
Almanya'nın dışında Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Yugoslavya, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır, İsviçre, Estonya, Rusya, İspanya ve Amerika'da konserler verdi.
2002 senesinde New York'ta Carnegie Hall'da verdiği konser New York basınında geniş yer aldı.
1996 senesinde Londra'da 2002 senesinde de New York Steinway-Sons sanatçısı oldu. 2000 yılında My Dream adı altında bir CD yaptı.
2000-2003 yılları arasında Selanik Konservatuarı'nın düzenlediği uluslararası Piyano Festivaline eğitmen ve solist olarak katıldı.
2000 yılında sanatçı " my dream ",2004  de " personal touch ",2006 'da " it's time",2007 "de "Mozart for babies" ve "secret garden albümlerini yapmıştır.Bugüne kadar yaptığı konser turnelerinde Jörris, Marvulli , Becker , Strugalla ,  Kriemetz , Kretschmacher , Altschuller , Lentini, Abdullayev, Gürer  Aykal, Rengim Gökmen , Hikmet Şimşek , Ender Sakpınar , İbrahim Yazıcı gibi şeflerle konserler yapmıştır.
 Sanatçı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Eskişehir ve Bursa Senfoni Orkestraları ile çeşitli konserler vermiştir.
 Son albümü " secret garden" konserini yurt içindeki bir çok Üniversitede seslendirmiş ve konferanslar vermiştir.

Burçin Büke'nin web sitesi: http://www.burcinbuke.com/


 

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

 

 

ana sayfa