Etkinliklerimiz
Timpani'nin üçüncü katını etkinliklere ayırdık. Müziği öne çıkarmayı hedeflediğimiz etkinliklerimizin duyurusunu e-posta grubumuza dahil olan kişilere yapabiliyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz etkiliklerimizle ilgili özet bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

- 7 -

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9


Mesut Can Karatay


Onyedinci Etkinliğimiz: BEETHOVEN ve Op: 133 "Grosse Fuge"
Sunucu: Mesut Can Karatay

Onyedinci etkinliğimiz 28 Kasım 2008 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.

Etkinliklerimize iki buçuk yıl önce, Nisan 2006'da başlamıştık ve Mesut Can Karatay bu ilk etkinliğimizde J. S. Bach'ın "Füg Sanatı" isimli eserini kapsamıştı. Can Karatay, füg dizisine bıraktığı yerden devam etti ve bu sefer Beethoven'in Op: 133 "Grosse Fuge" isimli eserini ele aldı.

Beethoven'in tamamen sağır olduğu 1825-1826 yıllarında, Op. 130 Yaylı Çalgılar Dörtlüsünün son bölümü olarak bestelenmiş olan "Grosse Fuge", gerek yayıncının, gerek yorumcuların yoğun baskısı sonucu Op. 130 dan alınmış, Op. 133 olarak tek başına yayımlanmıştı. Can Karatay, Füg'ün yapısına da değindiği konuşması sırasında Op. 133 Grosse Fuge ile birlikte Beethoven'in hayat hikayesini de ele aldı. Karatay, son derece keyifli konuşmasını eserin bazı kestilerinin dinletisiyle de süsledi. Aşağıdaki videoda konuşmanın 15 dakikalık bir özetini bulabilirsiniz.

Mesut Can Karatay, Açık Radyo'da dört buçuk yıl süreyle haftada bir yayında olan "En Büyük Bach" programının yapımcısı ve İstanbul Hi-Fi Kulübünün kıdemli bir üyesidir.17. Etkinliğimizin videosu
 


 


Selim Benba ve Tunçel Gülsoy


Onaltıncı Etkinliğimiz: "Bill Evans ve Müziği"
Sunucular: Selim Benba ve Tunçel Gülsoy

Onaltıncı etkinliğimiz 24 Ekim 2008 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.

Selim Benba ve Tunçel Gülsoy, modern caz piyanonun ve "piyano üçlüsü" formatının temellerini atan Bill Evans ve müziği hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Bill Evans'ın müziğinin gelişimi çeşitli albümlerinden dinlettikleri örnekler ile vurgulandı. Selim Benba'nın piyanoda iki farklı Bill Evans parçasını yorumlaması da etkinliğin en keyfli anlarını oluşturdu.

Selim Benba 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Yedi yaşında klasik piyano ile müzik eğitimine başladı. Alman Lisesi'ne devam ederken okul orkestrası ve çeşitli amatör senfonik-rock gruplarında yer aldı. Aynı yıllarda Faris Akarsu ile de klasik piyano repertuarı üzerinde çalıştı.
1989'dan sonra caz çalışmalarına ağırlık verdi. Can Kozlu'dan Caz Tarihi ve Teorisi dersleri aldı. 1992 yılından itibaren başta Tahsin Ünüvar Quartet olmak üzere değişik standart caz ve fusion grupları ile konser ve caz klübü performanslarına yer aldı. 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. 1994 yılında Önder Focan'ın Jazz Guitar albümünde çaldı. Aralarında Ted  Curson, Scott Hamilton, Jorge Pardo, Roy Patterson, Carol Chaiken, Özay Fecht, Annette Lowman, Jenny Evans, Sylvia Drosde ve diğer birçok uluslararası caz müzisyenine eşlik etti. 1998 ve 2007'de Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde Caz Kulübü performansları başlığı altında kendi Trio'su ve Quartet'i ile konserler verdi. Yine aynı konsept dahilinde 1999 Akbank Caz Festivali'nde kendi trio'su ile yer aldı. 2006'da Sıtkı Sırtanadolu ile birlikte kurdukları "Spin" ile "İlk" albümünü kaydetti. Halen müzik çalışmalarını Spin, Özay Fecht Quintet ve kendi trio'su ile devam ettiren, aynı zamanda Siemens Türkiye'de yönetici olarak iş hayatını sürdüren Selim Benba, çağdaş sanatçı Deniz Aygün ile evlidir ve Nesim Nazım isimli bir oğlu vardır.

Hepimizin yakından tanıdığı Tunçel Gülsoy, Aydın Büke ile birlikte 2. Etkinliğimizin sunuculuğunu yapmıştı. Etkinliklerimizin neredeyse tümünde dinleyici olarak bulundu ve bize destek verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Tunçel Gülsoy gerçek bir caz tutkunu. Jazz dergisi yazarı ve NTV Radyo'da "Evde Çalamadıklarım" isminde bir programı var.16. Etkinliğimizin videosuSelim Benba


 


Onbeşinci Etkinliğimiz: "Ses ve Etkileşim "
Sunucu: Muzaffer Çorlu

Onbeşinci etkinliğimiz 30 Mayıs 2008 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.

Muzaffer Çorlu, büyük beğeniyle izlenen ilginç konuşması sırasında aşağıdaki konuları ele aldı:

"Ses nedir? Ses ve müzik insanları nasıl etkiliyor? Mozart Etkisi ne anlatmaktadır? Müzik kitleleri yönlerdimek için kullanılabilir mi?"

1969 yılında Almanya'nın Münih şehrinde doğan sanatçı, müzik eğitimine keman ve flüt ile başladı. İlk gitar çalışmalarını Krikor Turutyan ile yapan Çorlu, daha sonra Krefeld Musik Schule'de gitar eğitimini sürdürdü. Disburg Üniversitesi'nde Doç. Humberto Quesquen ile özellikle Tarrega ve Villa-Lobos çalıştı. Prof. Michael Koch ile ustalık sınıfını tamamladıktan (Avusturya) sonra Avrupa'da aralarında dünyaca ünlü gitaristlerin yer aldığı onlarca "master class"a katıldı. 1999 yılında Almanya'da kaydettiği CD ile (Scarlatti Guitar Duo) beğeni kazanan sanatçı, gitar orkestrası Collegium Cithara İstanbul'un da kurucu şefidir. 

MBA derecesine ek olarak aynı zamanda psikolog (İstanbul Üni. 1990) unvanı olan Muzaffer Çorlu, dünyaca ünlü festivallerde yer almakla birlikte, Türkiye ve Avrupa'nın önde gelen şehirlerinde "sahne korkusu ve müzik performans anksiyetesi "  başta olmak üzere "beyin ve müzik" konularında da seminer ve konferanslar vermektedir.

Muzaffer Çorlu, 2003 yılında Müjdat Gezen Sanat Vakfı tarafından "klasik gitar dalında yılın sanatçısı" ödülüne layık görülmüştür. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü öğretim görevlisidir.15. Etkinliğimizin videosu
 


Ondördüncü Etkinliğimiz: "4 Çellist"
Yorumcular: Gözde ÖCAL, Gözde Aslihan TIKNAZ, Onur NAR ve Burak AYRANCI

Ondördüncü etkinliğimiz 18 Nisan 2008 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.

Çok önemli bir katılımın gerçekleştiği etkinliğimiz sırasında Gözde ÖCAL, Gözde Aslıhan TIKNAZ, Onur NAR ve Burak AYRANCI bizler için J.S. Bach'ın Çello Suitlerinden muhtelif bölümleri büyük bir zerafetle yorumlayarak gecemize renk kattılar.

Açılışta birlikte, bir çello dörtlüsü formatında, Albinoni'nin Adagio'sunun dört çello için yapılmış bir uyarlamasını ve Glinka'nın Marş'ını seslendirdikten sonra çellistler teker teker sahne alarak aşağıdaki parçaları yorumladılar:

- J. S. BACH - Suite no.6 allamande, courante, gavotte 1-2
Onur NAR

- J. S. BACH - Suite no.2 prelude, sarabande, gigue
Gözde Aslıhan TIKNAZ

- J. S. BACH - Suite no.5 prelude-fuga, sarabande, gigue
- A. PIATTI.... Caprice no.12 e moll
Burak AYRANCI

- J. S. BACH - Suite no.5 allamande, courante, gavotte 1-2 Gözde ÖCAL

Gözde Aslıhan TIKNAZ: 1983 yılında Bolu'da doğdu. 1995'te İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı viyolonsel eğitimine Doç. Sevil Gökdağ ile başlamıştır. 1996 yılında 9 viyolonsel ile oda müziği konseriyle, 24. İstanbul Müzik Festivalinde yer almıştır. 1999 yılında Almanya'da düzenlenen Kronberg Viyolonsel Festivali'ne katılmış ve Janos Starker, Steven Isserlis, Garry Hoffman ve Maria Kligiel gibi hocaların workshoplarına katılmıştır. 2001 yılında Muse Beşlisi ile 29. İstanbul Müzik Festivalinde yer almıştır. 2002 yılında besteci Rosemary Duxbury ile tanışarak, bestecinin viyolonsel ve piyano için olan eserlerini çalmak üzere İngiltere'de konserler vermiştir.
2003 yılında Trakya Üniversitesi Viyolonsel Yarışmasında ödül almıştır. C.R.R. Senfoni, İstanbul Oda, Işık Üniversitesi Orkestrasında çalmış olan  Gözde Aslıhan Tıknaz, 2006 yılında birincilikle mezun olmuş ve çalışmalarını halen Yüksek Lisans ikinci sınıfta Doç. Sevil Gökdağ ile sürdürmektedir.

Onur NAR: 1982'de İstanbul'da doğdu.İlkokuldan sonra İ.Ü.D.K. 'nda Doç.Sevil Gökdağ'ın öğrencisi oldu.Eğitimi süresince birçok solo resital ve oda müziği konserleri verdi.Ayrıca birçok orkestrada görev aldı. Eğitiminin üçüncü yılında Marmara Üniversitesi Öğretmen Orkestrasıyla solo bir konser verdi.2003 yılında Trakya Üniversitesi Viyolonsel Yarışması'nda üçüncülük aldı.Halen aynı üniversitenin lisans 4. sınıfta Doç. Sevil Gökdağ ile eğitimini sürdürmektedir.

Gözde ÖCAL: 1982 yılında İstanbul'da doğdu. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarın'da Doç. Sevil Gökdağ ile viyolonsel çalışmalarına başladı. Julia Kerimova, Gülnare Şekinskaya, Sergey Kalyanov, Nezih Seçkin ve Seda Subaşı ile oda müziği çalıştı. Alexandre Rudin, Wolfgang Boettcher ile master class yaptı. Leyla Pınar'ın Barok Seminerine katıldı. Carl Orff öğretisi temelinde müzik ve dans seminerlerine katıldı. 1996'da İstanbul Müzik Festivalin'de Genç Yetenekler kapsamında Dokuz Viyolonsel topluluğu ile, 2001 yılında da, 29.  İstanbul Müzik Festivalin'de Arion beşlisi ile konser verdi. . 1999 yılında Almanya'da düzenlenen Kronberg Viyolonsel Festivali'ne katılmış ve Janos Starker, Steven Isserlis, Garry Hoffman ve Maria Kligiel gibi hocaların workshoplarına katılmıştır. CRR Senfoni Orkestrası, İDSO, Enka Sinfonietta, İstanbul Oda Orkestrası, Işık Üniversitesi Oda Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası bünyesinde yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere pek çok konserler verdi. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan mezun olan Öcal, halen master çalışmalarını Doç. Sevil Gökdağ ile sürdürmektedir.

Burak AYRANCI: 1984 yılında İzmir'de doğdu. Müzik eğitimine 14 yaşında İzmir Güzel Sanatlar Lisesi'nde başladı. Hüseyin Ünal ve Nihat Yalçın ile viyolonsel, Adnan Atalay ile ise armoni ve solfej çalıştı. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Doç.Sevil Gökdağ'ın viyolonsel sınıfına girdi. Burada Prof. Ergican Saydam ve Prof.Cana Gürmen ile oda müziği, Prof. Emel Çelebioğlu ile armoni ve form, Prof. Kemal Sünder ile de enstrümantasyon çalıştı. Prof. Wolfgang Boettcher'in master çalışmalarına katıldı. 2002'de Carl ORFF ritim ve müzik seminerinden sertifika aldı. 2004 yılında Atatürk Kültür Merkezi'nde İ.Ü.D.K. Senfoni Orkestrası'yla eşliğinde Sir Edward Elgar'ın mi minör viyolonsel konçertosunu seslendirdi .Ayrıca İzmir ve İstanbul'da birçok salonda çeşitli solo,resital ve oda müziği konserleri vermiştir .Alexander Rahbari, Peter Gülke, Alexandru Samoila gibi şeflerle çalıştı. 2006'da İ.Ü.D.K. Senfoni Orkestrası'nın Şef Prof.Ramiz Melik Aslanov yönetiminde Berlin'deki Konzerthaus Salonunda gerçekleştirdiği konserde viyolonsel grup şefliği yaptı. Aynı yıl İşsanat'ın gerçekleştirdiği cd kaydında Saint-Saens'ın Hayvanlar Karnavalı eserinde Kuğu'yu seslendirdi. C.R.R. Senfoni orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla konserler veren Burak Ayrancı 2005-2006 sezonundan beri İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nda ve Şişli Belediyesi Senfoni Orkestrası'nda görevini sürdürmektedir. Ayrıca eğitimine lisans 4. sınıfta Doç.Sevil Gökdağ ile devam etmektedir.

Onur NARGözde Aslıhan TIKNAZ

Burak AYRANCI

Gözde ÖCAL

 

 

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

 

ana sayfa