Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

 

 

BlackNoise

 


 

 

BlackNoise Şebeke Cereyanı filtreleri İtalyan Systems And Magic firmasının ürünü. Almış olduğumuz iki numuneyi Timpani'de test ettik ve rahatlıkla ifade edebiliriz ki bu ürünler bugüne kadar denediğimiz aksesuarlar arasında sistemlerimizin sesine en fazla olumlu katkı yapan üniteler. Bir ziyaretçimiz BlackNoise filtrelerin yaptığı farkı dinledikten sonra "Sisteme sınıf atlatıyor" yorumunu yapmıştı. İnanması zor ama tamamen gerçek: sisteminizin sesine birkaç sınıf atlatıyorlar. Tabii en doğrusu Timpani'yi ziyaret edip etkilerini kendi kulaklarınızla duymanız.

Aşağıda firmanın kendi web sitesinde yer alan ve filtrelerin sese yaptığı etkilerle ilgili çevirileri bulacaksınız. Bizim de deneyimlerimize göre yazılan herşey kelimesi kelimesine doğru.

Şebeke cereyanı ile ilgili yapılacak her türde iyileştirmenin sistemlerimizin sesinde son derece etkin bir neticesi vardır. Bu etkinin büyüklüğü şebekenin saf sinüs dalgasından ne derece uzakta olduğuna, harmoniklerle ne derece kirlenmiş olduğuna ve gürültüler ile sivri dalga bozulmalarıyla (spike) ne derece dolu olduğuna orantılıdır.

BlackNoise filtrelerle şebeke cereyanında yapılacak etkili bir temizliğin sistemimizin sesi üzerindeki getirilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Enstrümanlar arasındaki boşluğun sessizliği. Arka plan gürültünün yokedilmesi. İyice koyulaşmış arka plan daha önce hiç duyulmamış detayları ortaya çıkarır. Özellikle düşük dinleme seviyelerinde veya pianissimo pasajlarda bu etki çok iyi duyulur.
  • Harmoniklerle ilgili kulağımıza ulaşan bilgilerde artış olması enstrümanların sahnedeki yerlerinin çok daha belirgin ortaya çıkmasını sağlar. Enstrümanlar etrafında artmış bir hava (air) hissi oluşur ve bununla birlikte üç boyutluluk etkisi ile stereo ayırımda artış olur. Kayıt çözünürlüğündeki artış sayesinde en karışık ve dinamik pasajlarda bile kalabalık bir orkestranın farklı entrümanlarını ayrıştırmak mümkün olur.
  • Sahne boyutları genişler, yükselir ve derinleşir.
  • Tül perde etkisinin azalmasıyla birlikte makro ve mikro dinamikler artar ve ses canlanır.
  • Daha derin ve özellikle çok daha kotrollu bir bas performası ile birlikte frekans bandında da genişleme olur. Yüksek frekanslar daha berrak ve temiz çıkar. Küçük enstrümanlar "elle dokunulur" hissini veren bir varlık kazanırlar.
  • Dinlemeye bağlı yorgunluktaki (fatigue) önemli azalma sayesinde, rahatsızlık hissetmeden müziği daha yüksek volümlerde de dinleyebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda Timpani stoklarında mevcut olan BlackNoise ünitelerini ve özet bilgileri bulabilirsiniz. Ünitelerle ilgili daha detaylı sayfalara ulaşmak için model isimlerini tıklayabilirsiniz.

 

 
Model
Kullanım limitleri (230V)
Uygulama
230W / 1A
Şebeke Cereyan Filtresi: CD Çalar, Preampli, Phono katı
460W / 2A
Şebeke Cereyan Filtresi:
Küçük ampliler, Pre ampli, tüm sistem
920W / 4A
Şebeke Cereyan Filtresi:
Ampliler, tüm sistem
2300W / 10A
Şebeke Cereyan Filtresi:
Yüksek güçte ampliler, tüm sistem
2300W / 10A
Şebeke Cereyan Filtresi:
Her Yer!
e-Spira   Cereyan Filtresi
2300W / 10A

Çoklu Priz: 2 çıkışlı

2300W / 10A
Enerji Dağıtım Ünitesi
2300W / 10A
Enerji Dağıtım Ünitesi

Felsefesi:

BlackNoise, pasif R/C/L devrelerinden oluşan, hesapları ve kuramsal sonuçları -en azından elektriki yönden- iyi bilinen son derece geleneksel bir teknoloji kullanmaktadır. Pasif filtrelerin teorisi iyi anlaşılmış olmasına rağmen, bu filtrelerin ses sistemlerine uygulanması, komponentlerin aralarındaki etkileşim ve şebeke cereyanı ile olan etkileşimleri ve bütün bunların sese etkisinin tam olarak anlaşılmadığına dair çok kuvvetli bir inancımız var.

BlackNoise filtreleri tepeden tırnağa ses sistemleri (audio) için geliştirilmiştir ve kesinlikle daha önce başka maksatla yapılmış projelerin bir tür uyarlaması değildir. En geniş anlamıyla "kalite" hedeflenmektedir.

BlackNoise filtrelerinin mühendisliği ve tasarımı salt elektrik parametreleri ile dinleme testlerinin birbirlerine uyumlu olmasına dikkat edilerek yapılmıştır. Dinleme testleri yapmış olduğumuz hesapları doğrulamadığında geri dönüp bunun sebebi araştırılmakta, değişiklikler yapılıp arzuladığımız (ölçümlerle duyulanlar arasındaki en iyi dengenin sağlanması) sonuca ulaşana kadar denemeler yapılmaktadır.

Bu hedefe ulaşmak için, BlackNoise, şebeke cereyanı analizi yapabilen ve şebeke-filtre cihazı-ses sistemlerinin etkileşimini araştırmaya olanak sağlayan bir analiz cihazı geliştirmiştir. Bu teknikler sayesinde ve uzun araştırmalar sonucunda bu tip filtrelerin daha farklı örneklerinde görülmüş olan olumsuz etkilerinden tamamiyle arınmış ve sadece olumlu katkılar sağlayan BlackNoise filtreleri oluşturulmuştur.

Örneğin, şebeke cereyanı filtrelerine atfedilen genel bir zayıf nokta ses dinamiklerinde bir kompresyon veya sıkışma yarattıklarıdır. BlackNoise filtrelerinde bu tür bir zayıflık kesinlikle görülmediği gibi aksine müzik dinamiklerindeki algılama daha da yükselmektedir! Tabii ki ses sistemindeki komponentler beş ayrı tipteki filtrelerle doğru olarak eşleştirilmelidir.

 

Yorumlar:

www.turkeyforum.com'da gerçekleşen "BlackNoise Mains Filters" konulu tartışmalardan bazı alıntılar:

inispiritusengt: "...Ben gallo nun neresi pişti, neresi pişmedi diye muhabbeti arttırırken... önce filitrelerden extreme modelini kaynağım ah! a bağlamaya karar verdik... big orange ile sisteme bağladık... sağ olsun fazlarınada avalon27 baktı... aynı parçaları dinlemeye başladık... ben biraz önce filitresiz hali ile baslar düzelmedi... sahnem yüksek değil, detaylar tam oturmadı daha tam pişmedi...hatta meşhur oriental bass ı dinlerken bak kontrabas ta arkada gerginliği hissedilmiyor derken... extreme i sisteme katınca...

birden ilk fark edilen alt frekanslardaki detayın ve punch ın artması oldu... yani öyle böyle değil bayağı bir artış oldu... bunun yanında detay artışı adeta beni şaşkına dönüştürdü... avalon27 o anda bir söz söyledi...

"gallolar pişti bir anda"

üstelik mikro değil makro detaylarda da bir artış vardı ve en önemlisi bunu sesi parlatarak yapmıyordu...
buda daha derli toplu bir sahne ve iyi bir imajlama oluşturması olarak oluştu sistemimde... hatta sahnemin yaklaşık bir karış yükseldiğini bile söyleyebilirim... (burada ölçü vermek çok abes oluyor ama sesi anlatmakta gerçekten çok zor idare edin artık...) oriental bass albümünün 1. parçasında kontrabass öne geldi ve detayı ve niteliği birden arttı... bunu sahne derinliğini azaltmadan yaptığınıda ilave edeyim... genelde bass arttığında sistemlerimizde sahne küçülür... burda böyle bişi söz konusu değil... bu arada aynı cd nin 3. parçasında ise mest olduğumu söylemeden edemeyeceğim..."

Avalon 27: "...Bu filtrelerin yarattığı farklar gerçekten çok enteresan...Şimdiye kadar ki tecrübelerim ve okuduklarım çok yüksek fiyatlı filtrelerin bile minimal etkiler yarattığı ve bu etkilerinde genelde backround temizliği ve minimal detay artışları yönünde olduğu idi...Hatta genelde imajların büyümesiyle sahnede sorunlar yaratması yada dinamikleri düşürmeside filtreler hakkında hep soru işareti olmuştur...

Bu filtreler ise detayda çok ciddi bir artış sağlarken , basların toparlanması ve sahnesel anlamdada çok güzel etkiler yapıyor...özellikle inis in sistemindeki farklar o kadar etkileyiciydiki daha 3. saniyede herşey belli olmuştu ve ben inis in ağzından akan suları silmeye başlamıştım bile..."

granddaddy: "Sevgili Satbaba bu yorumunuza aynen katılıyorum. Hiç de abartı değil. Bu tür cihazların ses üzerindeki etkilerine hep şüpheyle yaklaşan biri olarak beni bile hayrette bıraktı. Bu küçücük cihazı takıyorsunuz ve sisteminiz gerçek anlamda sınıf atlıyor.... detay, gövde, sahne, açıklık rahatlıkla farkedilir derecede iyileşiyor kesinlikle denenmesi gereken bir ürün."

Bu konudaki yazışmaların tümünü okumak için
Kari Nevalainen sixmoons.com'da çıkan Haziran 2007 tarihli eleştirisinin son cümlesinde şöyle yazmış:

"Ses değişti. Daha iyi oldu. Sihir gibi!"

Yazının tamamı


 

Fedelta' Del Suono - Mayıs / Haziran 2005 sayısında çıkan yazıdan alıntılar:

...Diğer hepsinden fazla iyileşen nokta çok daha cazip çıkan ve dijital sertlikten arınmış olan sesin tınısı...

...Tizler daha az agresif ama detaylı, baslar daha tane tane ve detaylı, orta sesler ise çok iyi bir lambalı amplinin orta seslerini anımsatacak cazibede... Bütün bunlar sesteki müzikaliteyi önemli ölçüde artırıyor...

... Filtre devreye girince sanki bir tül perde kalkıyor ve sesin saydamlığı önemli derecede artıyor. Böylece çok daha iyi nefes alan enstrümanlar arasındaki hava boşluklarının büyüdüğü bir ses ortaya çıkıyor...

... Sahne büyüyor ve odaklama hissi artıyor.

... Bütün bu iyileşmeler olurken dinamiklerin azalmasını ve sesin canlılığını kaybetmesini bekliyordum. Bunların hiçbiri olmadı: ses son derece canlı ve dinamikler çok yerinde. Bence BlackNoise'u diğer filtrelerden ayıran en güçlü yönü de bu.

yazının tamamı


 

SUONO dergisinin Eylül 2004 sayısında çıkmış olan yazıdan alıntılar:

... Bir öneri: detay, dinamik, sahne bilgisi üzerinde yapılan iyileştirmeler kullandığınız BlackNoise filter sayısı arttıkça artıyor. Sadece o değil: prize bağlı oldukları sürece üzerlerine hiç bir cihaz bağlı olmadığı zaman bile faydaları devam ediyor. Mutlu bir birliktelikten sonra BlackNoise filtreleri tamamen kaldırıp bir kenara koyun: sisteminizin sesi size dinlenmeyecek kadar tahammülsüz gelecektir. Tek çareniz onları tekrar bağlamaktır. Kullanımlarını kademeli bir şekilde artırın, her seferinde sesin daha da iyiye gittiğini hissedeceksiniz. Hesaplı ve çok iyi netice veren akıllı bir seçim: daha ne istiyorsunuz?

Yazının tamamı


 

www.tnt-audio.com'da çıkmış olan yazıdan alıntılar:

...Bas ve mid-bas frekansların çok daha artiküle ve kontrollu olduğu hissediliyordu. Bu kontrol artışı o derecenönemliydi ki sanki amplimizi çok daha guçlü bir ampliyle değiştirmiş gibiydik.

... Orta-Tiz bölgesinde dinleme yorgunluğuna sebep olan yırtıcılığın azaldığını hissediyorsunuz. Daha dolgun, yuvarlak, etli ve zengin bir ifade ortaya çıkıyor.... Tizlerde ise detaylanma ile birlikte tatlanma da oluşuyor. Tınılar daha rahatlamış ve doğal çıkıyor: yoğun ve bilgi dolu, özellikle vokallerde tıslama etkisinin çok düzeldiğini farkediyorsunuz...

Sessizliğin iyileşmesi ve enstrümanlar arasındaki koyu boşluk harmonik zenginliği de artırıyor. Derinlik hissi, sahne bilgisi, enstrümanlar arasındaki hava çok belirgin bir şekilde iyileşiyor.

... Sisteminizin sesini iyileştirme maksadıyla bir cihazı yenilemeye girişmeden önce bir BlackNoise filtreyi sisteminize takmanızı kuvvetle öneririm. Daha sonra, eğer hala istiyorsanız, diğer değişiklikleri de yapabilirsiniz.

Yazının tamamı

 
 


Systems and Magic web sitesine ulaşmak için:

www.systemsandmagic.com

 

 

Ana sayfa