Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Hegel

 


H80

 

Dijital ve analog girişler içeren H80 entegre amplide Hegel'in referans ürünlerinde mevcut olan teknolojiler bolca kullanılmış. Hegel'in patentli SoundEngine çıkış katları, referans kalitede preampli devresi ve Hegel'in en beğenilen DAC ünitelerden alıntılanmış DAC devreleri. Hepsi birarada. Gerçek bir müzik makinası!

H80'de 24 bit teknolojiye sahip 5 ayrı dijital giriş, 1 gerçek dengeli (balanced) analog giriş ve iki RCA (unbalanced) analog giriş mevcut (bu girişlerden birini doğrudan Ev Sineması girişi olarak da programlamak mümkün).

USB girişi, cihazın uzaktan kumandasıyla bilgisayarınızın mediaplayer yazılımına kumanda etmenize olanak tanıyor. Parça atlatabiliyor, durdurup başlatabiliyorsunuz. Bağlantıyı kurar kurmaz müzik dinlemeye başlıyorsunuz.

H80'in içindeki DAC devreleri, Hegel'in kritiklerce piyasanın en iyileri arasında gösterilen mustakil DAC ünitelerinden esinlenmiş devreler. Hegel'in kendi tasarlamış olduğu teknikle gerçekleştirilen yeniden zamanlama (re-clocking) ve dijital bileşenleri biraraya getirirken kullanılan özel yöntem sayesinde müziğe olumsuz katkı en aza indiriliyor. Ne duymanız gerekiyorsa onu duyuyorsunuz ve müzik çok daha canlıymış gibi dinleniyor.


Analog devreler de aynı derecede etkileyici. Preampli derveleri doğrudan doğruya Hegel'in referans preamplisinden alınmış. Odyo endüstrisinde kullanılan bileşenlerin dışına çıkılarak çok daha yüksek nitelikli bileşenlere yer verilmiş ve bu sayede çok düşük gürültü seviyelerine ulaşılmış. Bunun anlamı da en ufak mikro detayların korunuyor olması, müzisyenin çaldığı mekanı bile "hissedebiliyorsunuz".

Ayrıca Hegel'in patentli SoundEngine teknolojisi sayesinde yalnızca distorsiyonda düşüş sağlanmakla kalınmıyor, "damping faktör"de (dizginleme katsayısı) de çok önemli bir artış sağlanıyor. Bunun doğrudan karşılığı da çok daha iyi bir bas kontrolü. Böylece kendi fiyat aralığında bugüne kadar hiç rastlanmamış bir sürme gücü, dinamik ses ve atak gücüne sahip bir ampli ortaya çıkıyor. Büyük bir kullanım esnekliğiyle ses kalitesini biraraya getirdiği için de biz ona Müzik Makinası diyoruz.

Teknik Özellikler:

Dijital girişler: 2 koaksiyal, 2 optik ve 1 USB
Analog girişler: 2 RCA unbalanced ve 1 XLR Balanced
Çıkış gücü: 75+75W @ 8 ohm
Frekans aralığı: 5 Hz - 100.000 Hz
Sinyal/gürültü oranı: 100dB'den fazla
Distorsiyon: 0.01%'den az @ 50W 8 Ohms 1kHz
Damping Faktör: 1000'den fazla
Ebatlar/ağırlık: 10cm x 43cm x 34.5cm (YxExD), 12kg

Ürün Broşürü

Kullanıcı el kitabı (İngilizce)

Yorumlar:

The Absolute Sound
dergisinden büyük ödül!

Hegel H80
2014 yılının
"En iyi orta fiyat Entegre Amplisi"Hi-Fi Choice dergisinde Hegel H80 ampliyle ilgili 5 yıldızlı çok güzel bir yazı çıktı. Yazının son bölümünde şöyle deniyor:

"Bu ampli, gürültü ve distorsiyon konularını çok farklı yeni yöntemlerle, başarıyla çözmüş olduğu hissini veriyor. Hegel’in ürün yelpazesinde giriş seviyede bir cihaz olarak görünmesine rağmen daha üst seviyedeki amplilerinin birçok özelliği ödünç almış.

H80’i iki hafta boyunca her gün dinledim ve bir kere bile daha fazla özelliğe veya kaliteye gereksinim duymadım. Hegel bir kutu içine çok iyi bir DAC ünite, çok duyarlı bir preampli ve yenilikçi güç devreleri sığdırmış ve bu farklı özellikler toplamından fazla bir sonuç veriyor. Ve bütün bunlar çok makul bir fiyatla sunuluyor. Düşük gürültü, düşük distorsiyon, yüksek transparans ve yüksek kontrola sahip bu ampliyi bu fiyata almak bir tür hırsızlık gibi düşünülebilir."

yazının tamamı
The Absolute Sound dergisinde H80 ampliyle ilgili Kirk Midtskog imzalı çok güzel ve detaylı bir inceleme yazısı çıktı. Aşağıda yazıdan bazı alıntılar bulabilirsiniz:

"H80'in sizi içine çeken, dengeli ve kağıt üstündeki değerinin çok üzerinde hissetiren bir gücü var. Nominal güç değerlerinin cihaz hakkında fikir edinmek için iyi bir yöntem olmadığını bilmeme rağmen H80'den bu derece büyük bir güç hissi alabileceğimi beklemiyordum... Bas uzantısı ve kontrolu konusundaki otoritesi, müziğin zor pasajlarında bile dengesini bozmaması ve sağladığı ritim duygusu kayda değer. Sanırım beklentimin üzerindeki güç hissi damping faktörünün 1000'in üzerinde olmasıyla ilişkili...

H80'in genel tonal dengesi sistemimde kullandığım H100, H200, H300 entegre amplilerle H30 güç amplisine çok benziyor. Bunun anlamı şu: parlamadan, kulak tırmalamadan ve kumlanmadan uzak doğal bir ses...

Genel olarak Hegel amplilerin müthiş berrak ve yumuşak bir ses özelliği var ama yumuşaklıktan tiz eksikliği veya perdelilik anlaşılmamalı. H80 de bu geleneği sürdürüyor. Tonal olarak dengeli, doku olarak da yumuşak. Bununla birlikte müziğin tüm nüanslarını da hiç bozmadan iletebilen yeterli bir çözünürlüğe sahip...

İçindeki DAC ise çok başarılı. Hegel'in HD20 DAC ünitesiyle kıyasladım ve anlamlı bir fark algılayamadım...
Bu da yerleşik DAC'ın çok etkileyici bir performansı olduğuna işaret ediyor...

H80, Hi-End Audio dünyasında doğru yapılan işlerin önemli bir temsilcisi. Aşırı yükselen fiyatlardan bıkmış olanlar için önemli bir umut ışığı: Hegel H80, Hi-End Audio alanına çok daha hesaplı bir şekilde girmenize olanak tanıyor."

yazının tamamıStereo Mecmuası'nda H80'le ilgili müthiş bir yazı çıktı. Yazının ses performansı bölümünden oldukça kapsamlı bir özet yaptık:

"...Farklı CD’leri deneyerek Hegel H80′nin analog ve dijital girişleri arasında testler sonucunda H80′nin dahili DAC’ının çok daha başarılı bir sonuç verdiğini gördüm. Bu noktada şöyle bir sonuca varabilirim. Eğer sisteminizde orta veya orta/üst segment bir CD çalar yok ise analog bağlantı ile hiç uğraşmadan Hegel H80′nin dahili DAC’ını kullanın. Koaksiyel ve dijital girişler arasında ise bir tercih yapmak gerekirse ben oy hakkımı uzak ara koaksiyel giriş için kullanırım. Bu sök tak testleri sonrasında CD çalarımı transport olarak kullanıp dijital analog çevrim görevini H80′nin DAC’ına verdim ve DAC’ın koaksiyel girişini kullandım...

...Öncelikle bas çözünürlüğüne dikkat eden okuyucularımız muhtemelen hemen kulaklarını bu noktaya kabartacaktır. Elde edilen çözünürlük son derece başarılı. Sadece baslarda değil her frekans aralığında. Katman katman bir detay seviyesi var. Hangi enstrümana odaklanırsanız odaklanın duyduklarınızdan mutlu oluyorsunuz. Ancak bence en önemli nokta tüm bu çözünürlüğün müzikal sunumun bir parçası olması. Siz herhangi bir enstrümana odaklanmak istediğinizde detay seviyesini kolaylıkla duyabilişyorsunuz. Detayları bir kenara bırakıp genel sunuma odaklandığınızda ortaya çıkan tablo da çok keyifli. Sahne son derece başarılı. Hangi noktaya bakarsanız bakın başarılı bir tablo ortaya çıkıyor. Bu tabloda DAC’ın etkisini anlamak için analog bağlantıya geri dönmek yeterli. CD çalarımın analog çıkışında detay seviyesi bir miktar kayboluyor ve basların etkisi zayıflıyor. Bu duruma kulak kabarttıktan sonra hemen DAC’a dönmek istiyorum...

...Bu noktada Hegel’in amplisi ve DAC’ı beraber harika bir iş çıkartıyor değerli okuyucum. Benim daha önce dinlediğim Hegel amplifikatörlerin çok ötesinde bir sunum söz konusu. Sahneyi ve detayı bir kenara bırakıyorum. Piyano tonları çok çok başarılı. Orta frekanslar sıcacık...

...“End of the Beginning” şarkısı başlar başlamaz sert gitar tonları ve davul hemen dikkat çekiyor. Sanki 15 dakika önce klasik piyano dinlerken romantik sunum yapan ampli gitmiş yerine bir canavar gelmiş. Kanal başı 75W güç, pazarda bulunan hoparlörlerin tamamını sürebilecek bir güç ancak benim hoparlörlerimin yapısı dolayısıyla bu gücün çok azını kullanabiliyorum. En önemli nokta sesi kıstığınızda ortalıktan uçup giden bas performansı, hemen her ses seviyesinde kendini hissettiriyor. Bir diğer önemli nokta albümün kaydında kafanıza çarpan ziller olması gerektiği gibi kafanıza çarpıyor. Hatlarda gereksiz yuvarlamalar yok. Farklı bir kayıt koyduğunuzda zillerin çok derinden duyulması gerekiyorsa, o şekilde duyuluyor. Hegel H80 amplifikatör ve DAC birlikte uyum içerisinde bir sunum gösteriyor. USB giriş son derece başarılı bir tablo çiziyor bana sorarsanız. İkilinin uyumu son derece başarılı...

...Tüm bu anlarda plağın muhteşem kaydının etkisi ile hoparlörler kaybolmuş durumda ortalıktan, detay seviyesi üst sınıf ancak sunuma bir bütün olarak baktığınızda tek kelime ile etkileyici bir tablo ortaya çıkıyor...

...İlk sayfada ilginç bir performansı olduğunu söylemiştim H80′nin! Bunun yazmamın sebebi şu; daha önce herhangi bir Hegel ampli mi dinlediniz veya şu sıralar bir Hegel ampli mi kullanıyorsunuz. Duyduğunuz her şeyi unutun çünkü H80 bambaşka bir performansa sahip. İyi kaynak, iyi medya kombinasyonunda ortaya çıkan tablo, çok başarılı. Senelerdir lambalı ampli kullanan bir insan olarak hatta 2A3 gibi son derece şahsına münhasır karakterde bir lamba kullanan bir insan olarak müzikal sunumu çok beğendiğimi yazmalıyım. Hegel H80 kuzu postuna bürünmüş bir kurt gibi. Klasik müzik veya büyük orkestra cazı dinlerken ne kadar güzel çalıyor dediğiniz ampli, sert bir albüm koyduğunuzda bir anda karakter değiştirip hırçınlaşıyor. Arkasından bir caz triosu dinlemeye başladığınızda bir anda sakinleşiyor! Kötü kayıtlı bir albüm dinliyorsanız, kayıt kötü diyorsunuz. İyi kayıtlı bir albümde ise keyfiniz hemen yerine geliyor. Hoparlörlere yaslanan bir plak dinlediğinizde ortalıkta sahnenin “s”si yok iken, tam aksi bir albüm dinlediğinizde odanızın içerisinde enstrümanlar uçuşuyor. Benim iyi bir cihazda olmasını istediğim özellikler!

...Hegel H80 ile üç haftayı geçen birlikteliğim sırasında gerçekten keyifli vakit geçirdim. Herhalde bu ampliyi kullansam uzun seneler arkama dönüp bakmazdım ki bunu tüm samimiyetim ile söylüyorum...

...Markaya karşı ön yargılarınız varsa her şeyi unutun. H80 bambaşka bir ampli ve hifi dünyasında sahiplerine bambaşka kapılar açma potansiyeline sahip. Bu fiyat aralığında yani 1.000 ila 2.000 Euro seviyelerinde, alışveriş listelerinizin en üst sıralara yazmanızı rahatlıkla tavsiye edebilirim."

yazının tamamıSoundStage dergisinde çıkmış olan detaylı inceleme yazısının son paragrafından bir alıntı:

"Hegel H80'in, kullanılan hoparlör ve müzik türünden bağımsız olarak, müthiş bir performansı var...

... Temiz sesi ve yüksek volümde çalabilme özelliği, herhangi bir yüksek performanslı sistemde ve orta duyarlılıktaki herhangi bir hoparlörle kullanılmasına olanak tanıyor. İmalat kalitesi ve sorunsuz çalışması güven veriyor. 2000,- USD'lik fiyat etiketiyle, çok para harcamadan yüksek performanslı bir müzik sistemi kurmak isteyen herkes için harika bir seçenek."

yazının tamamıHi-Fi+ dergisinde çıkan yazının son paragrafı şöyle:

"...Hegel daha iyi tanınmayı hakeden bir marka. H80 çok doğru işler yapan bir ürün. Çok iyi bir imalat kalitesi var, fazlasıyla güçlü ve içinde çok iyi bir DAC devresi var. "Ağırlığının üzerinde bir siklette döğüşüyor" lafı çok büyük bir klişe ama yine de bu ampli için çok uygun düşüyor. Mükemmel!"

yazının tamamı
"...Hegel'in H80 amplisinin başarılı olduğunu belirtmek çok hafif bir söylem olur. Çok başarılı H70'in izinden gidiyor ama bu yeni ampli her yönüyle daha iyi. Yalnızca iyi çalmakla kalmıyor, bizim bu fiyat aralığında test ettiğimiz tüm amplilerden daha başarılı. İçinde bir DAC devresinin olması da büyük esneklik sağlıyor..."

yazının tamamıSoundStage! değerlendirmesi:

Rocky Mountain Audio Fest'in en iyisi.

yazının tamamı


Diğer yazılar:

Hi-Fi Choice (Poland)
Hifi & Musik (Sweden)
HiFi Muzyka (Poland)
HiFi+ (United Kingdom)
High Philosophy (Poland)
Lyd og Bilde (Norway)
Soundstage Access (USA)
Soundstage Hifi (USA)
Stereo i Kolorowo (Poland)
Stereolife (Poland)

 


Hegel @ Timpani

Ana Sayfa