Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Hegel

 


Mohican

 

Binlerce müzikseverin evinde hâlâ binlerce CD var. Bunlardan bazıları müziklerini CD gibi bir fiziki ortamdan dinlemeyi telefonlarından “stream” etmeye tercih ediyorlar. Piyasada CD Çalar eksikliği yok ama mevcutların çoğu “her şey” olmaya çalışıyor. SACD çalmalılar, dijital girişleri olmalı, DSD’yi desteklemeliler ve hatta uygulamaları ve kulaklık çıkışları da olmalı. Problem şu ki, bu tür özellikler yalnızca fiyatı yukarı çekmekle kalmıyor, aynı zamanda CD’nin ses kalitesini de olumsuz etkiliyor. Yıllardır buna bir çözüm getirmeye çalıştık. Ve nihayet Mohican oldu… Bir CD’den alınabilecek en yüksek performansı elde etmeyi arzulayanlar için.

Mohican, yalnızca CD çalmayı amaçlayan nadir bir ürün. Dijital prosesin yalnızca CD’ye uyarlanmış en güncel tasarımlarını içeren salt CD çalan bir cihaz. Sonuç akıllara zarar. Yıllar önce, yüksek çözünürlüklü “streaming” emekleme evresindeyken (ama gelişmeye de başlamışken), Hegel’den bir ekibe ilham geldi. CD kaynaklı bir sistemi dinlerken CD’den elde edilebilecek ve daha henüz ortaya çıkarılmamış çok şey olduğunu fark ettik. O günden beri bu konu ofiste sonu gelmeyen bir tartışma yarattı. Sonuncu ve olağanüstü performansı olan bir CD Çalar yapmalı mıydık? İlk karar verdiğimiz şey ismi oldu. Mohican olmalıydı, “Mohikanların Sonuncusu” romanındaki gibi.

İşte bu müthiş CD Çalar, Mohican böyle doğdu. Sanyo’nun orijinal CD mekanizmasının Hegel tarafından güncellenmiş servo devrelerini kullanan gerçek bir CD Çalar. 16 bit/44.1 kHz çözünürlükte çalışan en yeni ve en iyi DAC çipleri var. Hegel’in bugüne kadar tasarlamış olduğu en iyi saat mekanizmasına sahip. Saatin kontrolü için Hegel’in patentli SoundEngine devresi kullanılmış ve jitter seviyesi hiç ulaşılmamış seviyelere çekilmiş, belki de dünyadaki en düşük seviyeye. Ama yine de kendimizi teknik detaylara çok fazla boğmayalım. Önemli olan bütün bunların size ne kazandırdığı. Büyüleyici bir doğallığı var. Adeta şakıyor… Gerektiğinde coşabilen bir akışkanlığa sahip. Kıyasladığımız tüm diğer dijital cihazlara kıyasla daha az köşeli sesi… Neredeyse analog. Dinlemeye cesaretiniz var mı?

Teknik Özellikler:

DAC çözünürlüğü: 16 bit/44.1 kHz
Çıkış seviyesi: 2.6 V RMS
Analog çıkışlar: 1 çift sabit (RCA), 1 çift sabit (Balanced XLR)
Dijital çıkışlar: 1 BNC, gerçek 75 Ohm
Frekans aralığı: 0 Hz - 50 kHz
Gürültü seviyesi: -145 dB
Distorsiyon: 0.0015% civarında
Çıkış empedansı: 22 ohm RCA ve 44 ohm balanced XLR
Ebatlar (Y x E x D): 8cm x 43cm x 29cm
Ağırlık: 6.5kg (net), 9kg (sevk)

Kullanıcı el kitabı (İngilizce)


Yorumlar:

Hegel Mohican

The Absolute Sound

dergisinin verdiği en prestijli ödül olan

Golden Ear (Altın Kulak) 2017

ödülünü kazandıHegel Mohican ile ilgili Stereophile dergisinin Mayıs 2017 sayısında çıkmış olan yazının son paragrafında şöyle deniyor:

"Dijital kayıtları çalan bugünün cihazlarını ele aldığımızda, gelecekten etkilenmeme (future proofing) özelliğine sahip olmaları demek, yüksek kalitede ses performansı, yüksek imalat kalitesi ve çalabileceğiniz malzemenin ileride de bulunabilme özelliği olması anlamına geliyor.
Hegel Mohican’ın, ilk iki koşula eşit ölçüde sahip olduğu için, kesinlikle gelecekten etkilenmeyen (future proof) bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Son derece iyi imal edilmiş görüntüsü ve hissi var, ama daha da önemlisi, CD koleksiyoneri olan basiretli bir müzikseveri, gelecek on yıllar boyunca, mutlu edecek ses kalitesine sahip olması."

yazının tamamıHegel Mohican, HiFi-Choice, HiFi News ve Home Cinema dergilerinin müştereken verdikleri "Senenin CD Çaları" Ödülünü kazandı

“AK4490 dönüştürücü 16 bit/44.1kHz ana çözünürlükte çalışıyor ve hiçbir “upsampling” (“yukarı örnekleme”) kullanılmamış - sonuç eforsuz, doğal, nötr bir sese sahip ve birlikte zaman geçirmesi son derece keyifli bir CD Çalar. Eğer Mohican satın alacağınız “Sonuncu…” CD Çalar olacaksa hayal kırıklığına uğramayacaksınız…”


Haute Fidelite (France)
Hi-Fi News (UK)
Hi-Fi+ (UK)
Stereopluss (Norway)

 


Hegel @ Timpani

Ana Sayfa