Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

HiFi Tuning

 
 

Müzik sistemlerinin zayıf noktalarıyla ilgili iki önemli (ve muhtemelen herkesin bildiği) söz vardır:

"Her sistem en zayıf elemanı kadar çalar"

"Oransal getirisi en büyük iyileşme zayıf noktanın güçlendirilmesiyle sağlanır."

Sigorta bütün elektronik cihazların "olmazsa olmazıdır". Tabiyatı icabı zayıf olmak zorundadır. Neredeyse bahçe hortumu kalınlığında mükemmel kablolarla cihazımıza ulaşan şebeke cereyanı, cihaza girer girmez hemen hemen saç teli inceliğindeki sigorta telinin içinden geçmek zorunda kalır. Bundan daha kısıtlayıcı, daha büyük bir zayıf nokta düşünebiliyor musunuz?

Alman HiFi Tuning firmasının geliştirmiş olduğu çok özel sigortalar bu "en zayıf" noktayı iyileştirmeyi hedefliyor ve gerçekten de inanılması güç sonuçlar elde ediliyor. Sıradan sigortayı aynı değerdeki HiFi Tuning sigorta ile değiştirdiğinizde, sahne, derinlik, odaklama, çözünürlük, bas kontrolu, dinamik aralık, tını.... aklınıza gelebilecek tüm parametrelerde çok önemli iyileşmeler oluyor. Bu ölçekte bir iyileşme için ödemiş olduğunuz parayı göz önünde tuttuğunuzda da muhtemelen benzeri olmayan bir fiyat/getiri oranıyla karşı karşıya olduğunuzun şaşırarak farkına varıyorsunuz. (Timpani'nin satış fiyatları sigortaların Almanya satış fiyatları + KDV şeklindedir.)

 

ULTIMATE modeller:

 
  • Saf gümüş iletken
  • Kriojenik işlem (aşırı soğuk ısıl işlem)
  • Daha iyi titreşim izolasyonu için cam yerine seramik hazne
  • Almanya'da elde yapılmış ve test edilmiş

SUPREME modeller:

 
  • %99 saf gümüş ve %1 saf altın alaşımdan oluşan iletken tel
  • Titreşimi önleyen siyah seramik dış hazne ve onun içinde vibrasyon giderici bir hazne daha
  • Kriojenik işlem (aşırı soğuk ısıl işlem)
  • Almanya'da elde yapılmış ve test edilmiş

Timpani stoklarında bulunan sigortalar ise şöyle (bütün modeller "slow blow" ya da "gecikmeli" tipte):

T 160 mA - 5x20mm
T 250 mA - 5x20mm
T 315 mA - 5x20mm
T 400 mA - 5x20mm
T 500 mA - 5x20mm
T 630 mA - 5x20mm
T 800 mA - 5x20mm
T 1 Amp. - 5x20mm
T 1,6 Amp - 5x20mm
T 2 Amp. - 5x20mm
T 2,5 Amp - 5x20mm
T 3 Amp. - 5x20mm
T 3,15 Amp. - 5x20mm
T 4 Amp. - 5x20mm
T 5 Amp. - 5x20mm
T 6,3 Amp. - 5x20mm
T 7 Amp. - 5x20mm
T 10 Amp - 5x20mm

T 1 Amp - 6,3x32mm
T 1,6 Amp - 6,3x32mm
T 2 Amp - 6,3x32mm
T 3 Amp - 6,3x32mm
T 4 Amp - 6,3x32mm
T 6,3 Amp - 6,3x32mm
T 8 Amp - 6,3x32mm
T 10 Amp - 6,3x32mm
T 15 Amp - 6,3x32mm

Ödüller:


Positive Feedback Yazarlarının Seçimi Ödülü, 2010

HiFi Tuning'in SilverStar sigortalarının (Ultimate'in ABD'deki ismi) Odyo sanatına önemli katkısından ötürü almış olduğu ödül.

Yorumlar:

Alman Hi-Fi Test dergisinde çıkmış olan yazının son paragrafı şöyle:

“Sonuç: Bugüne kadar bu derece duyulabilir etkileri olan 30 euro civarında hiç bir aksesuara rastlamamıştım. Bazı uç durumlarda standard sigortanızın HiFi Tuning Supreme sigortayla değiştirilmesi %100 gibi bir iyileşme hissi uyanıyor!

Şaşırtıcı, hayrete düşüren, ölçerek kanıtlamış olduğumuz ve gerçek olan: 30 euro civarındaki HiFi Tuning Supreme sigortalar çok iyi bir yatırım - mutlaka deneyin!”

Yazının İngilizce çevirisinin tamamı
Positive Feedback'in 54. Sayısında (Mart/Nisan 2011) HiFi-Tuning Supreme sigortalarla ilgili Greg Weaver imzalı çok güzel bir yazı çıktı. Yazının son bölümünden kısa bir alıntı yaptık:

"... HiFi-Tuning Supreme sigortalarını taktığınız zaman elde ettiğiniz genel sonuç şöyle: tüm odyo spektrumunda artan bir berraklaşma, müziğe daha çok konsantre olmanızı sağlayan tarzda bir çözünürlük artışı, köşelenme ve parlaklaşma olmadan bir zindeleşme, daha doğal tınılar ve tonlama, daha büyük bir sahne.

Gerçeklik duygusunda önemli bir artış sağlanıyor, eforsuzca akan müzik çok daha açık, doğal ve canlı çalmaya başlıyor. Tüm sistem, daha organic ve inandırıcı bir karakter kazanıyor..."

yazının tamamı
 


Stereo Times yazarı Mitch Moreno yazısın son bölümünde şöyle yazmış:

"... Etkilenme (tamamiyle), şoke olma (had safhada), memnuniyet (kesinlikle). Şunu da belirtmeliyim ki, bu deneyimde şahit olduğum farklar kesinlikle ufak, belli belirsiz farklar değillerdi. Bütün bu iyileşmeler  karşılığında çok düşük bir para ödedim. Odyofil hayatım boyunca bu derece küçük bir bedelle elde edilmiş bu kadar büyük iyileşme sağlayan bir aksesuarla hiç karşılaşmadım."

yazının tamamı


Turkeyforum'da HiFi Tuning sigorta konusundaki yazışmalardan alıntılar:

satbaba:

Öncelikle ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler...

Hifi tuning sigortalar bugün elime ulaştı
Tedarik etmemde yardımcı olan Sn. kızavul 'a buradan tekrar teşekkür ederim.
Sn. kızavul acaba 3.15 lik lerden de var mı bir bakıver depoya 

Bu minicik sigortanın fark yaratacağı konusunda açıkcası tereddütlerim vardı.
Yaklaşık 2cm boyundaki bir tel parçasından ne beklenebilirdi ki..
Ama işte hifi de mantık işlemiyor dedikleri gibi gerçekten bu hifi tuning sigortayı Benchmark DACıma taktıktan sonra seste genel toplamda olumlu yönde farklar duydum, tek tek yazmayacağım her yönden olumlu ve özellikle dikkatimi çeken yanı ise ses daha bir pikap sesine yaklaştı bu ilginç ve benim için iyi oldu.
Benchmarkın bir çoğunun dijital bulduğu sesi daha pikap sesine yaklaşınca daha keyifli oldu.Sigortalar piştikten sonra daha da iyi olacağını umuyorum.
Ve şimdi burdan aldığım gazla ampliyede bu sigortalardan takmayı düşünüyorum .
Saygılar.

yazışmanın tümünü okumak için

Mr Mister:

Sigortalar cuma akşamı geldi.Benchmark DAC1'deki stok sigortaları çıkarttım.Değiştirdiğim anda etkisini gösterdi.

Arka plan sessizliği ciddi oranda arttı ve bu artış,çok daha keyifli,yormayan bir sesi getirdi kulağıma.(Bu sessizliği tam tarif edemiyorum ama diğer bütün ses bileşenlerinde herhangi bir olumsuzluk olmadı)

Sahne ciddi boyutta değişti.Hoparlörler arasındında havadarlık daha da artı.Üç boyutluluk;gelen enstrümanların yerleri daha kesin ve belirgin.Artık bazıları daha arkada,bazıları daha önde diyebiliryorsunuz.(Stok sigortada önde ve arkada oluşan sahne daha belirsizdi.)Sahnedeki bu olumlu gelişme beni gerçekten heyecanlandırdı.

Ayrıntılarda da artış oldu,ben bunu arka plan sessizliğindeki artışa bağlıyorum.Belli belirsiz duyduğum mikro detaylar,daha anlaşılır hale geldi sonuçta detay artışı bana pekte sürpriz gelmedi.

Özellikle,üst frekanslar,daha anlaşılır,bir o kadar da yumuşak ve gerçekçi bir hale geldi.Ayrıntıların özellikle üst frekanslarda daha belirgin olduğunu söyleyebilirim.

Sesin toplamında;stok sigortada ses daha sert ve acemice;tuning sigorta sonrasında;daha RAFİNERİ,yormayan,daha gerçekçi ve daha da MÜZİKAL bir ses konusu.

Aslında,yazı daha renklendirilip,uzun uzadıya da yazılabilirdi.

Kısa ve öz olsun istedim:

Sonuçta;sadece Benchmark'ta ki sigorta değişiminin,benim sistemimde olumlu değişiklik yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim.Bu değişiklik öylesine kesin ve anında olduki,şimdiye kadar yaptığım kablo değişimlerinde belli bir zaman gerikiyordu.Sigorta değişimindeki fark daha çabuk oldu

En kısa zamanda,anfime ve transportada bu sigortalardan istiyorum

Bu vesileyle,bana yardımcı olan sevgili Satbaba ve Kızavul'a da teşekkürlerimi bir borç bilirim

Bu yazışmanın tümünü okumak içinHiFi Tuning web sitesi


Ana sayfa