Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

ifi

 
Nano iDSD

 

iFi Audio Nano iDSD - EISA 2014 -2015 En iyi Hifi sistem aksesuarı ödülü sahibi

iFi nano iDSD bir çok “ilk’e” sahip. Dünyanın en küçük taşınabilir (sadece 163 gr), batarya ile çalışan ciddi DAC (Dijitalden Analoğa Dönüştürücü) olan iDSD TÜM yüksek çözünülürlüklü formatları (PCM/DSD/DXD) çalabiliyor.

Küçük, taşınabilir boyutunun altında en son teknolojiye sahip tasarımı yatıyor. AMR’nin True Native® teknolojisi sayesinde müzik formatı değişmeden sürdürülür. Bilgisayar ya da iPhone/iPad/Android üzerinden çalınan PCM (32bit/384kHz), DSD256 (11.2MHz) ve DXD (384kHz) formatlarındaki müzik şaşırtıcı ses kalitesiyle yeni nesil kullanıcılara üst sınıf ses cihazlarının yepyeni dünyasını açıyor.

Avuç içi boyutunda kasası, lithium-polymer bataryası ve kulaklık çıkışı ile iDSD üst sınıf bir sisteme bağlıyken olduğu kadar mobilken de sıradışı performans gösterir. Bilgisayar ve akıllı telefonlarla mükemmel uyum içerisinde çalışır. Benzersiz bir esneklik sunmak amacıyla A/V alıcıları ve benzeri cihazlar için koaksiyal dijital SPDIF çıkışı bile mevcuttur.

iDSD. Boyutu küçük. Teknolojisi muazzam.

iFi olarak biz “hangi formatın en iyi” olduğuyla ilgilenmeyiz. Bizim esas tutkumuz her formatı en optimum şekilde çalmaktır.

Bu ne anlama gelir? En gelişmiş çip setini seçmek ve en mükemmel şekilde uygulamak.

Kullandığımız Burr-Brown DAC çipi BB Japonya’nın ve BB’nin kendi tasarımı olan (BB/TI değil) bir çiptir. Ürün tanıtımı şirket birleşmesinden sonra yapılmış olsa da bu çip set Burr-Brown’un dönüştürücü teknolojisinde son ve en iyi çalışmaları olarak halen saygınlığını korumaktadır.

Her formatı çalabilen bir çipsete sahip olmak eğer bunu özgün olarak değil, bir formatı başka bir formata dönüştürerek yapıyorsa anlamını yitirir. Bu Burr-Brown çip seti çalıştırmak için (çipsetin yazılımını yapan) AMR’den alınan teknoloji sayesinde orijinal müzik formatı değişmez, ki bu da üst sınıf ses elde etmek konusunda zirveye ulaşmak için şarttır.

Bilgisayar müzik teknolojisi büyük bir hızla gelişiyor. iDSD bu teknolojinin en ön saflarında yer alıyor.

Taşınabilir cihazlara artan ilgi iDSD’yi ses teknolojisindeki bu son gelişmenin en ön saflarına yerleştirdi. iDSD sadece bilgisayarla değil, iPhone/iPad/Android cihazlarla birleştiğinde de bütün formatları şaşırtıcı bir kalitede çalan üst sınıf bir ses kaynağı haline gelir:

16/44 kHz’den 32/384 kHz’ye kadar PCM
11.2/12.4 MHz’ye kadar Quad-Speed DSD
384 kHz’ye kadar DXD

iDSD standart olarak bir lithium-polymer bataryaya sahiptir. Bu iki önemli avantaj sağlar. İlk olarak ses anlamında iDSD batarya ile çalışır ki bu gürültü sorunu yaratan standard güç kaynaklarına göre çok daha temiz bir ses verir. İkincisi ise güçlü 80mW kulaklık amfisi ile iDSD üst sınıf taşınabilir müzik keyfi sunar.

Evde en yüksek ses kalitesi için ise, bilgisayara bağlamadan iDSD’yi açık konuma getirerek iUSB Power’dan (USB girişi yoluyla) güç almak mümkündür.

iDSD hem batarya hem de iFi USB güç seçeneklerini bir arada sunar.

Bir normal saat kristalleri (kristal osilatör) vardır bir de iDSD’de kullanılanlar. iDSD’de kullanılan saat kristalleri AMR tarafından üretilen askeri standartlarda, ısı kompansasyonlu ve istenmeyen vuru frekanslarını önleyen ana saat modülleridir. Bu kristaller genel dijital gürültüyü azaltır ve jitter (ses seğirmesi) sorununu sıfıra indirir. Bu saat kristalleri standartları ses cihazları endüstrisine göre çok daha yüksek olan telekomünikasyon endüstrisinden özel olarak tedarik edilmiştir.

Ses kalitesi olarak iDSD’nin çok daha pahalı DAC’lerle rekabet etmesini bekleyebilirsiniz. Pürüzsüz “analog” ses kalitesi büyük ölçüde kullandığımız saat kristalleri gibi parçaların genel kalitesinden kaynaklanmaktadır.

Bu ürün seviyesinde yer alan diğer cihazlar gibi iDSD de AMR kaynaklı teknolojiden yararlanmaktadır. Jitter’ı yok etmek için iDSD Eşzamansız USB aktarımıyla yetinmemiştir. Jitter’ı tamamen yok etmek için ünlü AMR DP-777’den uyarlanan ve bitiş noktasında değil başlangıç noktasında Eşzamansız olan Zero Jitter® Lite teknolojisini kullanmıştır.

iDSD’de (diğer tüm iFi USB ürünlerinde olduğu gibi) standart uygulamaların kullanılmadığından emin olabilirsiniz. iFi ürünlerinin ses kalitesinde sağladığı yüksek tatminin sebebi budur.

 


ifi @ Timpani

Ana Sayfa