Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Magic Dream

 

 

 

Omicron Group üretimi olan Magic Dream titreşim (vibrasyon) giderici aygıtlarının sese olan etkilerini ilk olarak Eylül 2007'de Milano fuarında test ettiğimizde duyduklarıma inanmakta zorlandık. Birer örnek satın alarak Timpani'de kendi sistemlerimiz üzerinde de deneyip bulguları teyid etmek istedik. Uyguladığımız bütün sistemlerde olumlu netice alınca da, performans/fiyat oranı inanılması güç ölçeklere varan bu son derece yararlı aksesuarları ürün yelpazemize katmaya karar verdik. Geçtiğimiz bir ay boyunca Timpani'yi ziyaret eden misafirlerimiz de kulaklarına inanmakta zorluk çektiler ve gelecek olan partiden kendileri için sipariş vermeyi ihmal etmediler. Etkilerini duymadan inanmak çok güç. Bu yüzden Magic Dream ünitelerini test etmek üzere Timpani'ye bekliyoruz.

Stoklarımızda bulunan modeller ve özellikleri de şöyle:

 

Harmonik StabilizatörTop Award

2007 Milano Top Audio fuarının en büyük ödülünü kazanmıştır

www.topaudio.it

Kullanım şekli: CD Çalar, preampli, ampli gibi cihazların üzerlerine yerleştirilerek kullanılan Harmonik Stabilizatör, cihazların öz titreşimlerini düşürerek (ya da en az seviyeye indirerek) etki sağlamakta.

Sese etkisi: sahne büyümesi ve derinleşmesi, dinamik artışı, bas kontrolü, gövde artışı, detay ve canlılık hissinde artış.

Ayrıca üstündeki altın renkli halkayı çevirerek (sol alt resim) bas kontrol seviyesini ve diğer parametreleri sisteminize ve zevkinize uyumlu hale getirmek ve bir anlamda sisteminizin sesini "akord etmeniz" de mümkün.


ayar halkasını çevirme şekli

uygulama şekli
Harmonik Stabilizatör boyundan büyük ödülleri ile

 

Cereyan Kablosu Stabilizatörü


Kullanım şekli:
Sistemi besleyen cereyan kablosu alttaki resimde görüldüğü şekilde stabilizatörün taşıyıcısının içerisinden geçirilir.
Tabanın altında üç bilya taşıyıcı ayak ve üç çelik bilya bulunmaktadır. İkinci bir Titreşim Stabilizatörü kullanımı etkisini daha da artırmaktadır.

Sese etkisi: Cereyan kablosunun bu şekilde bir cihazın içinden geçirildiğinde sese herhangi bir etki yapmasını bugün bilinen fizik kuralları ile açıklamak pek mümkün değil (en azından bizim için). Olsa olsa kuantum fiziği bu işin altından kalkabilir. Bununla birlikte sese etkisi hiç bir şekilde yadsınabilecek türden bir etki değil. Fark son derece duyulur, fiziki bir fark. İşte bizleri ve dinleyen herkesi son derece şaşırtan da bu!

Sesteki etkileri Harmonik Stabilizatör'ün yaptıklarına son derece benzer: sahne büyümesi, derinleşmesi, baslarda kontrol ve güçlenme hissi, detay ve canlılık artışı.

Bu etkiler ikinci bir taban (Titreşim Stabilizatörü) ilavesi ile daha da güçlenmektedir. Biz buna "kat çıkma" da diyoruz.

 

Faraday Cereyan Kablosu Stabilizatörü yeni

Faraday isimli Cereyan Kablosu Stabilizatörü mevcut Cereyan Kablosu Stabilizatörünün gelişmiş bir türü. Daha kalın kesitli (30mm - 40mm çapında) kablolarla da kullanılabilecek şekilde tasarlanmış ve aynı zamanda bünyesinde "ikinci kat" titreşim yutucuyu tarzı bir tertibat da bulunuyor.
Buna ek olarak üst tarafında bulunan metal halkayı çevirerek seste ince (ama son derece etkili) ayar yapmak mümkün.

Taban çapı: 164mm
Üst çap: 100mm
Yükseklik: 150mm


Titreşim Stabilizatörü

Kullanım şekli: Cereyan kablosu altına ikinci bir kat (ya da ikinci bir taban) olarak yerleştirilir. Bu şekilde kullanıldığında üç çelik bilya üstte bulunan oyuklara yerleştirilir. Ayrıca çoklu prizlerin altına veya BlackNoise cereyan filtrelerinin altına yerleştirilebilir.

Sese etkisi: Cereyan Kablosu Stabilizatörü'nün altına ikinci bir kat olarak yerleştirildiğinde bu stabilizatörün sahne ve odaklama etkisini daha da artırmaktadır.Ayar Elemanı


Kullanım Şekli:
Harmonik Stabilizatör'ün üzerine vida ile monte edilir. Diğer bir kullanım şekli ise hoparlör üstlerine yerleşimdir.

Sese etkisi: Harmonik Stabilizatör'ün üzerine yerleştirildiğinde sesteki gövde (veya etlilikte) artış ve odaklamada iyileşme sağlar. Hoparlör üzerine yerleştirildiğinde ise sahne yanlara doğru genişler, ses açılır.Kelebek Ayak

Kullanım şekli: CD Çalar, ampli ve preamplilerin altına üç adet Kelebek Ayak taşıyıcı olarak yerleştirilir. Üstteki resimde görülebileceği gibi herbir ayağın içinde iki farklı izolasyon katmanı bulunmaktadır. Alttaki katta üç adet bilya ve üst katta ise bir adet bronz silindir vardır.

Sese etkisi: En önemli etkisi bas kontrolünü artırmaktır. Silindir çubukların birbirine göre açısı değiştirildiğinde etkinin şiddetini değiştirmek ve sesi ayarlamak da mümkündür.

 

Yorumlar:

Stereo Mecmuası'nın 6. Sayısında (Temmuz 2008) Magic Dream ürünleri ile ilgili son derece detaylı bir yazı çıktı (resmi de ayrıca kapakta yer aldı). Yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"...Bence Harmonik Stabilizatör'ü denediğim tüm cihazlardaki ortak etki, bas kontrolü ve sahnede oluşan farklılıklar. Bas kontrolü biliyorsunuz sadece bas seslerin farklılaşması etkisini oluşturmaz. Daha kontrollü bas yanında detaylarda artış getiriyor. Konumlandırdığınız cihazlarda yerleşim detay artışı, sahnede farklılaşma, dinamizm artışı sağlıyor...

...Şimdi gelelim bu ürünün asıl ilginç noktasına: Harmonik Stabilizatör'e ince ayar yapılıyor.
Nasıl mı, yukarıdaki resimde görünen sarı kısım çevrilerek stabilizatörün etkilerinde farklılık yaratılabiliyor. Birkaç derece sağa veya sola çevirmek, söz gelimi, sahneyi öne getirirken, bas performansını artırabiliyor. Tüm bu ayar seçenekleri istenilen etkinin elde edilmesini sağlıyor...

... Stabilizatör ile ilgili incelemelerde pek yazılıp çizilmeyen 2 ilginç etkide gözlemledik. Öncelikle sisteminizde televizyonunuza bağlı DVD cihazınızda deneme yaptığımızda görüntüde farklılıklar olabildiği. Bu durumu eşim farketti. Benim bu tarz cihazlarla haşır neşirliğim çok sınırlı olduğundan bu tarz sistemlerin müdavimlerinin denemesinde fayda olacaktır....

... Cereyan Kablosu Stabilizatörünü özellikle dijital ve analog kaynaklara giden elektrik üzerinde denedim. Yaptığım denemelerde karşıma çıkan etki zenginleşme. Özellikle dijital kaynaklarımda bariz şekilde ortaya çıkan harmoni artışı ve dinamizm beni fazlası ile şaşırttı...

... Titreşim Stabilizatörünü be en çok Cereyan Stabilizatörünün ikinci katı olarak kullanmayı beğendim."

yazının tamamı

Stereo Mecmuasının tüm sayılarını okumak için:

www.stereomecmusi.com

 

www.turkeyforum.com'da gerçekleşen "Magic Dream" konulu tartışmalardan bazı alıntılar:

inispiritusengt: ".. biz ilk önce pl1 dialouge... sonrada linn pre de aynı aksesuarı denediğimizde ikisinde de benzer etkileri aldık... sanırım bu aksesuar cihazlarımızın titreşimini düzenliyor yada azaltıyor... böylece daha yüksek ve derin bir sahne elde etmemize... alt frekanslarda bir toparlanmaya ve özellikle harmonik zenginlik ve gerçeklik hissinin artmasına neden oluyor...

Gelelim akord kısmına... cihazın sarı metal kısmı 360 derece dönebiliyor ve bu dönüş sayesinde salınım oranları değiştiğinden sestede değişmeler "bunu sağlayan ağırlık merkezini değiştiren mekanizması" oluyor... 360 derece döndüğüne göre 360 değişik ses elde etmek mümkün... bunlardan biri mutlaka sizin aradığınız ses olacaktır sanırım... hahahha...

bas kontrolü... harmonik detaylar gibi bir çok şeyi bu akord sayesinde azaltıp çoğaltabiliyorsunuz... işin burası gerçekten oldukça ilginç geldi bana... ama şunuda söyliyeyim bu akord edebilme özelliği bazı amplilerde bulunan ton kontrolü durumuna benzemiyor... yani bence hi-fi mantığına uygun...

ve son denememiz: Cereyan Kablosu Stabilizatörü... bu aksesuar cihazımıza gelen çoklu prizin cereyan kablosu altına uygulanan bir tweak... açıkçası bu cihazın neden ve nasıl işe yaradığına akıl sır erdiremedim... yaklaşık 1 karış yüksekliğinde şamdana benzeyen bir aksesuar... yine altında bilyelerden oluşan salınım yatağı ve en üstünde kabloyu saran bir kelepçe kısmı var... bu cihazlarımıza giden elektriğe bu noktadan etki ederek şaşırtıcı bir iyileşme yapıyor... açıkçası diğer ürünlerinin yaptığı etkilere benzer etkiler yapıyor olsada... bu aksesuar diğerlerinin yaptığı iyileşmelerden çok daha fazlasını sisteminize katıyor... daha dinletinin ilk saniyelerinde duyulan sesteki açılma ve rahatlama "zengin bir sunum"... gerçeklik hissini arttırarak dinletiye keyif katıyor... sahnesel farklılaşmalarda mevcut ama ben daha çok bu ilk iki bahsettiğim etkilere vuruldum... açıkçası bütün ürünler arasında bu ürün en fazla etkisi hissedilen ve sisteminize en fazla pozitif etki katan tweak... bunun nedeni belkide tüm sisteme giden elektriğe yaptığınız "farzı misal %1" iyileşmenin tüm cihazlarınıza sağladığı bir iyileşme olduğundan... sonuçta elde edilen artılar katlanarak artıyor... beni bu kadar etkilerken bu aksesuara kat çıkılan bir aksesuar daha gelecekmiş... onunla oluşacak ses nasıl olur acaba gerçekten merak ediyorum... onunda sonra bakacağız artık tadına... hahahaha...

hzhyebb: "...çok ayrıntılı anlatamayacağım ama benim hissettiğim şöyle absürt bir şeydi:

ilk başta sanki bir yerlerine bir şey kaçmış gibi sıkıntılı çalan sanatçılar, sisteme ceryan kablosu stabilizatörü eklenince kendilerini rahatsız eden zımbırtıdan kurtulup rahat bir şekilde çalmaya başlıyorlar.

örnek örnek gibi olmadı ama sistemden gelen müzikte böyle bir rahatlama hissediliyor"

okty_k: "Cuma gününden bu yana "Cereyan Kablosu Stabilizatörü"nü sistemimde kullanıyorum. Elektriği sistemin arkasına yaptırdığım prizlerden aldığım için, uzatma kablosu kullanmıyorum. Stabilizatörü sadece cd çaların güç kablosuna bağladım. Üç boyut ve hava hissini arttırması çok keyif verici. Bunlara ek olarak detay, gövdelenme ve bas kontrolü sağlıyor.

Yaptığı bu etkide stabilizatörün malzemesi olan "delrin"in büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Örneğin Fender vb. firmalar da bu malzemeden penalar yapıyor. Bazı enstrüman yapımlarında da delrin kullanılıyormuş."

Mr Mister: "Geçtiğimiz Cumartesi,Timpani'ye uğradım.Akşam üstü olduğu için vaktim kısıtlıydı.Ben başka bir amaç için gitmiş olsamda Magic Dream'leri test etme imkanı buldum.
Bence ürünler tam ismini bulmuş,hakikaten yaptıkları sihir gibi...Harmonik Stabilizatör'ün bir tanesini,PrimaLuna DiaLogue'nun üstüne koydu Adnan Bey,seste hatırı sayılır bir açılma ve canlılık oluştu.daha sonra diğer bir tanesi ProLogue Eight cd. playerin üzerine kondu.Aynı parçanın ilk beş saniyesinde duymadığım ayrıntıları duymaya başlamıştım.İki Harmonik Stabilizatör'ün birden çalışmasıyla müzik hakikaten kıvamlı bir hale geldi.
Harmonik Stabilizatör'i fiziki olarak anlatmayacağım zaten inis.. yeterince anlatmış.Ben biraz daha ağır olabileceğini düşündüm ilk anda ama elime alınca metal olmadığını anladım.Bu konudaki ayrıntılarıda oktay_k anlatmış zaten...
Asıl olay başlıyor:
Linn ve Anthony Gallo ile dinletiye hazır sistem beni beklemekteydi. Anthony Gallo'yu daha önce bir kaç kez dinlediğim için çıkacak sesi az çok biliyordum.Bu arada Linn'leride merak etmiyor değildim.Sisteme ayrıca 3 tane BlackNoise fitre eşlik etmekteydi.
Bunda sonra yazacaklarımı ilk kez paylaşıyorum:
Adnan Bey bir cd. albümü koydu,sanırım albümden kaynaklı olsa gerek,özellikle vokaller bana biraz kuru geldi,yoksa müzikteki diğer bileşenler yerli yerindeydi.
Evet gayet güzel tınılı dinlenebilir bir sesti bu.Gallola'rın yerleşimindenmidir nedir,ne zaman dinlesem bir türlü istediğim sahneyi yakalamamıştım yani sahne istediğim gibi değildi.
Ardından Adnan Bey,Cereyan Kablosu Stabilizatörünü bağladı.Sistem çalmaya başladığı anda sahne birden beliriverdi,bu öylesine bekmediğim bir şekilde olduki,tepki veremeden dinlemeyi sürdümdüm.Vokal şimdi daha yüksekte ve biraz sağa konumlandı.Sahne iyice yükseldi.Sanki hem öne,hem geriye doğru bir ses perdesi,üç boyutluluk oluştu.
Bu etkilerin içindeyken,ikici bir taban,titreşim stabilizatörü daha ilave etti Adnan Bey.Bu stabilazatör en alta konuyor ve ''kat çıkma'' deniyor
Ben daha ''nasıl oluyor,nasıl çalışıyor,nasıl,nasıl...'' derken,ikinci kat çıkmasıyla,aynı cd. aynı şarkı şarkı çalmaya başladı.
Daha,ilk üç saniyede fark belirdi,bu eklenen ikici stabilizatörün etkisi iki kattan daha fazla!Sahne sağa ve sola belirgin bir şekilde açıldı.Artık vokalin yerini nerdeyse görür gibi oldum.Sahne iyice yükseldi.Tizler iç gıcıklayıcı bir şekilde belirginleşti,bir o kadar yumuşadı.Baslarda hissettiğim tamamiyle relax ve ritmik bir sunumdu.
Bir şeyler söymek istedim ama ağzımı açamadım. Hakikaten ben çok etkilendim.Boğazımda,sanki biraz önce içtiğim kahvenin tadı yoktuda,ılık çikolatının tadı vardı.Alakasız bir şekilde aklıma ''Fareli Köy'ün Kavalcısı'' geldi.
İzah bulamıyorum,orada kulaklarıma gelen müzik hakikaten ''sihir'' gibiydi..Bu sihri yapanın,böylesi bir alet olmasınıda bir türlü anlayabilmiş değilim.
Nasıl çalıştığını bilmiyorum,evime alıp götürsem ne olur onuda bilmiyorum.Denemek lazım tabiki..
Ama bildiğim bir şey varki bu ''sihir''ler,Timpani'de hazır ve sizi bekliyor.Bence gidin kulaklarınızla duyun ve ''sihir''lenin..
"

zorro: "sevgili satbaba sağolsun evdeki sihirli cihazları benim evime de getirdi...hoş timpani de dinledikten sonra oldukça şaşırmış ve etkilenmiş olsam da , almamakta ısrar etmiştim..çünkü eve bir kere girdi mi yaptığı işlev sayesinde geri gönderilecek gibi cihazlar değil...tahmin ettiğim oldu ve sisteme eklenir eklenmez sihrini gösterdi...şahsi kanaatim bu cihazlar da alım listesinde olması gereken iyileştirmelerden...özellikle kablo kaldıracı inanılır gibi değil...sanırım ne yapıp edip bu cihazları sisteme ekleyeceğim..yaktın beni satbaba :-) "

Bu konudaki yazışmaların tümünü okumak için
 

Ana sayfa