Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

PrimaLuna

 DiaLogue Premium
HP
entegre ampli

 

Bir lambadan elde edilebilecek güç miktarını arttırabilmek zor değildir. Besleme voltajını ve buna bağlı olarak akımı yükseltmek yeterlidir. Bu şekilde, bir çift KT120 lamba ile 100W gibi yüksek bir güce ulaşılabilir. Ancak bu tür uygulamalar lamba ömrünü önemli ölçüde kısaltır. PrimaLuna ampliler bugüne kadar ses performanslarıyla olduğu kadar, uzun lamba ömürleri ve sorunsuz çalışmalarıyla da ün kazanmıştır.

PrimaLuna yeni DiaLogue Premium HP entegre amplisinin gücünü artırmak için dört yerine sekiz çıkış lambası kullanmış, çıkış trafolarıyla güç trafosunun kapasitesini ve boyutlarını büyütmüş, Adaptive AutoBias devresini genişletmiş ve tüm diğer devreleri de sekiz lambayla çalışacak şekilde modifiye etmiş. Güç ikiye katlanırken bas kontrolünde de önemli artış sağlanmış. DiaLogue Premium HP ampliler EL34 lambalarla geliyor ama Gold Lion KT88 veya Tung-Sol KT120 gibi birçok farklı lambayla kullanabiliyorsunuz.

DiaLogue Premium HP aynı zamanda bir kulaklık amplisi ve de bugüne kadar dinlediğiniz kulaklık amplilerinin belki de en iyisi çünkü çıkış lambalarının tümü kulaklık devresinde de çalışıyor. Yan tarafa yerleştirilmiş bir anahtar ve özenle tasarlanmış bir devre vasıtasıyla sinyali hoparlörünüzden kulaklığınıza yönlendirebiliyorsunuz. Zaman zaman kulaklık ile müzik dinliyorsanız bu ampli sizi çok şaşırtabilir.

Özellikleri:

Adaptive AutoBias:
Bütün PrimaLuna amplilerde olduğu gibi, lambalarınızın bias ayarlarının doğruluğu konusunda hiçbir zaman endişenmeniz gerekmiyor. PrimaLuna’nın kendi geliştirdiği Adaptive AutoBias devresi bias değerini her şart altında otomatik olarak ideal değerinde tutuyor. Yan tarafa yerleştirilmiş bir anahtarla amplinizin EL34 veya KT88 (veya KT120) lambalara göre kalibre olmasını sağlayabiliyorsunuz. Ampli standart olarak EL34 lambalarla birlikte geliyor.

İsviçre malı iç kablolama:
Sinyal hattı üzerindeki tüm kritik devrelerde, hız artışı, detay ve temizlik için, teflon dielektrik ile izole edilmiş, gümüş kaplı OFC bakır kablolar kullanılmış.

ALPS Blue Velvet Motorlu volüm kotrolü:
Sağladığı iyi temas sayesinde çok belirgin bir sahne oluşur ve volümü açtığınızda veya kıstığınızda sahnede çökme yaşanmaz. Sessizliğini çok uzun kullanımlar sonrasında da korumaya devam eder.

TAKMAN Dirençler:
Pembe renkte oldukları için çok kolay seçilebilen bu Japon malı kaliteli dirençler sistemlerini modifiye etmeyi sevenler arasında çok popülerdir. Düşük gürültüleri ve lineariteleri çok sevilir.

SCR Tinfoil Kapasitörler:
Fransız malı bu kapasitörler kritik sinyal hatlarında kullanılmış. Pahalı olmalarına rağmen, birçok farklı kapasitörle kısyasladıklarında, PrimaLuna mühendisleri bu markadan vazgeçememiş.

AC Kalıntısını Yokedici:
Bu parça trafo gürültüsünü (hum) azaltıyor ve bu şekilde oluşan düşük gürültü seviyesi müthiş koyu bir fon oluşturuyor. Yalnızca bu tür bir devreyi sisteminize eklemek yüzlerce dolar tutabilir.

Röle Bazlı Giriş Seçici:
PrimaLuna, ucuz bir selektör anahtar kullanmak yerine her girişe bir röle ve bir devre yerleştirmiş. Örneğin CD Çalarınızı dinlemeye karar verdiğinizde yanızca CD rölesi kapanıyor ve diğer tüm röleler açık kalıyor. Böylece girişler arasındaki etkileşim (crosstalk) ortadan kalkıyor. Bu tür bir devre standart selektöre kıyasla çok daha pahalı ve siz onu hiçbir zaman görmüyorsunuz!

Yeni giriş (pre + sürücü kat) devresi:
ProLogue Premium serisindeki iyileşmeyi biraz daha da ileri bir noktaya getirebilmek için DiaLogue Premium entegre amplilerin her bir kanalında üç adet 12AU7 lamba kullanılıyor. Sonuç: daha da düşük distorsiyon seviyesi ve daha geniş frekans aralığı. Dinamik aralıktaki değişim saşırtıcı!

Triode/Ultralinear Devre Seçici:
Ultralinear konumda ses tam da isminden anlaşılabileceği gibi: Ultra-Lineer, yani olabildiğince düz bir frekans eğrisine sahip. Triod modunda ise birçok kişinin 300B lambalı “single-ended” amplilerin ses özellikleriyle kıyaslanabilecek bir ses oluşuyor. Daha akışkan, daha sıcak. Hangisi mi daha iyi? Bunun cevabını vermek çok zor. Doğru cevabı zevkiniz, dinlediğiniz müzik tarzı ve hoparlörleriniz belirleyecek. Karar sizin. En güzel tarafı, bu değişikliği uzaktan kumandadaki bir düğmeye basarak yapabilmeniz. Diğer markalarda olduğu gibi amplinizi açıp kapamanız gerekmiyor.

Bağımsız bir subwoofer çıkışı:
Eğer en sevdiğiniz subwoofer yalnızca "line" seviyesi giriş kabul ediyorsa, DiaLogue Premium amplinizle bu tür bir subwoofer'ı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Birçok ödül kazanmış DiaLogue serisi amplilerde bulunan tüm diğer özellikler:
• Tüm foksiyonları içeren kumanda,
• Triod / Ultra-Liear devre seçimi,
• Ev Sineması bypass devresi,
• Point-to-point kablolama,
• Lamba ömrünü uzatan konservatif tasarım,

DiaLogue Premium amplinin de ayrılmaz özellikleri.
Buna ek olarak ProLogue Premium'da ampliyi her açıdan korumaya alan dört yaratıcı devre bulunuyor:

BTI Devresi:
BTI ya da "Bad Tube Indicator" (bozuk lamba göstergesi), şasi üzerinde her lambanın önüne ye rleştirilmiş küçük bir LED. Lamba bozulduğunda yanıyor. Bu devre yeni Adaptive Auto-Bias dervesiyle elele çalışıyor.
PTP Devresi:
Güç trafolarının aşırı ısınmaları durumunda bu koruyucu devre ana ceryanı kesiyor ve amplinin soğuması sağlanıyor. Soğuma sağlandıktan sonra da otomatik olarak resetleniyor.
OTP Devresi:
"Çıkış Trafosu Koruyucu" devre, lamba yanması veya kullanıcı hatası durumunlarında çıkış trafolarını koruyor.
+B rölesi:
Anod sigortasının yerine kullanılıyor ve OTP Devresiyle birlikte çalışarak ampliyi lamba arızalarına karşı koruyor. Bu şekilde bir korumanın sese olumsuz etkisi daha az ve hatalı lamba yenilendikten sonra da röle kendisini otomatik olarak resetliyor.

Tüm PrimaLuna ürünlerinde olduğu gibi, DiaLogue Premium entegre ampli "point-to-point" (bileşenlerin kablo ve lehimle bağlanması) kablolama metodu kullanılarak elle imal ediliyor. Bütün bu bileşenler, elle parlatılmış çok şık bir şase içinde geliyor.

Teknik özellikler:

Çıkış gücü (Ultra-linear)
(8 Ohms, 1% THD):
2 x 85 W (KT120)
2 x 73 W (KT88)
2 x 70 W(EL34)
Çıkış gücü (Triod)
(8 Ohms, 1% THD):

2 x 45 W (KT120)
2 x 42 W (KT88)
2 x 40 W (EL34)

Frekans Aralığı (+/- 1dB): 7Hz-75kHz (KT120)
7Hz-70kHz (KT88)
7Hz-65kHz (EL34)
THD (1W/1kHz): <%0.1
Sinyal/gürültü oranı: 93 dB (KT120)
92 dB (KT88 ve EL34)
Giriş duyarlılığı: 360mV (KT120)
320mV (KT88 ve EL34)
Giriş Empedansı: 100k Ohm
Çektiği güç: 255 W
Ebatlar: 404 x 206 x 386mm (ExYxD)
Ağırlık: 30 kg
Çıkışlar: 4 & 8 Ohm hoparlör çıkışları
RCA Subwoofer çıkışı
1/4" Kulaklık Çıkışı
Lambalar: 6 x 12AU7, 8 x EL34

Yorumlar


The Speaker Shack sitesinde PrimaLuna DiaLogue Premium HP ampliyle ilgili çıkmış olan yazıdan alıntılar:

"Vokaldeki berraklık o derece güçlü ki, odama girmiş olan en detaylı amplinin bu olduğunu söyleyebilirim. Çok eforsuz çalıyor. Piyano ve kontrbas birbirinden çok iyi ayrıştırılıyor ve çok belirginler, her iki enstrümanın da zamanlaması tam olması gerektiği gibi...

...Piano ve bakır üflemelilerin PrimaLuna DiaLogue HP ampli tarafından çok iyi resmedilmiş sahnedeki yerleri çok belirgin. Müziğin karışık ve komplike pasajlarının altından rahatlıkla kalkabiliyor ve müzik büyüdükçe sahne de büyüyor...

…Bu parçayı daha önce defalarca dinlemiştim ama hiçbiri bu seferki kadar başarılı değildi…

…PrimaLuna’nın yüksek volümlerde de çok rahat olduğunu farkediyorum, hiç yorucu olmuyor…

…Daha az güç ihtiyacı olduğunda “Ultra-Linear” moddan “Triode” moda geçmek vokallere ipeksi bir yumuşaklık kazandırıyor ve ses daha da rahatlıyor…

...Paranızın karşılığında o kadar çok özellik alıyorsunuz ki, bu fiyat aralığında daha iyi bir ampli bulmak çok güç. Katıksız performansı var ve lambalarının ışığı da büyüleyici!!"

yazının tamamıStereophile dergisinin Aralık 2014 sayısında PrimaLuna DiaLogue Premium HP ampliyle ilgili Robert Deutsch imzalı etraflı bir inceleme yazısı çıktı. Yazıdan bazı alıntılar şöyle:

“Ses kalitesi referans düzeyde A Klas pre ve power ampli kombinasyonunun çok yakınına gelen bir entegre ampli”

“Ampli ses performansında ileri doğru atılmış çok önemli bir adım”

“Müthiş bir performans / fiyat değeri var”

“PrimaLuna’nın bir şampiyonu daha oldu”

yazının tamamı


 


PrimaLuna @ Timpani

Ana Sayfa