Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

PrimaLuna

 ProLogue Premium

entegre ampli

 

Sınıfının en iyi lambalı entegre amplisi şimdi daha da iyi! Dünyadaki tüm odyo kritiklerinin gözdesi olan ProLogue One ve Two amplilerin en iyi yanlarıyla, daha üst seviye DiaLogue serisinin birçok özelliğini biraraya getiren ProLogue Premium ampli tam bir mühendislik harikası. Hi-End odyo dünyasında yeni bir referans oluşturacak olan amplinin öne çıkan özellikleri şöyle:

Yeni ve yaratıcı Adaptive AutoBias devresi:
Bir anahtarı çevirerek EL34 veya KT88 grubu lambalardan hangisini kullanacağınıza karar verebiliyorsunuz. Ampli, seçeceğiniz lambaya en uygun çalışma koşullarına göre kalibre oluyor. Bu derve sayesinde her lambanın çalışma koşulları her an kontrol ediliyor ve en ideal noktada çalışması sağlanıyor. Harici hiçbir bias ayarına gerek kalmıyor! Ampli standart olarak EL34 lambalarla geliyor.

Home Theater (ev sineması) bağlantısı:
DiaLogue serisi amplilere ait olan bu özellik artık yeni ProLogue Premium amplilerde de bulunuyor. Bu bypass dervesi sayesinde gürültü ve kolorasyon minimum seviyeye iniyor.

Yeni güç ve çıkış trafoları:
DiaLogue serisi amplinin trafoları örnek alınarak yapılmış olan yeni, dayanıklı ve yüksek verimlilikteki trafolar, sürmesi zor hoparlörlerin daha iyi ve kontrollü sürülmesini sağlıyor, aynı zamanda detay ve müzikalitede de artış oluyor.

Yeni Giriş (pre + sürücü) devresi:
Her bir kanalda iki 12AU7 lamba kullanılacak şekilde optimize edilmiş. İyileştirimliş trafolarla birlikte daha düşük bir distorsiyon seviyesi sağlanıyor.

Tüm Fonksiyonları içeren Kumanda:
İnce alüminyum kumandada, volüm, mute, kaynak seçimi dışında ProLogue Premium CD Çalara da kumanda edecek play/pause ve stop/eject gibi düğmeler de mevcut.

Konservatif tasarım parametreleri:
PrimaLuna ampliler, güçlü olmalarına karşın, lambaları maximum değerlerinin altında çalıştırılıyor. Böylelikle lambalar zorlanmıyor ve ömürleri uzuyor.

Buna ek olarak ProLogue Premium'da ampliyi her açıdan korumaya alan dört yaratıcı devre bulunuyor:

BTI Devresi:
BTI ya da "Bad Tube Indicator" (bozuk lamba göstergesi), şasi üzerinde her lambanın önüne yerleştirilmiş küçük bir LED. Lamba bozulduğunda yanıyor. Bu devre yeni Adaptive Auto-Bias dervesiyle elele çalışıyor.

PTP Devresi:
Güç trafolarının aşırı ısınmaları durumunda bu koruyucu devre ana ceryanı kesiyor ve amplinin soğuması sağlanıyor. Soğuma sağlandıktan sonra da otomatik olarak resetleniyor.

OTP Devresi:
"Çıkış Trafosu Koruyucu" devre, lamba yanması veya kullanıcı hatası durumunlarında çıkış trafolarını koruyor.

+B rölesi:
Anod sigortasının yerine kullanılıyor ve OTP Devresiyle birlikte çalışarak ampliyi lamba arızalarına karşı koruyor. Bu şekilde bir korumanın sese olumsuz etkisi daha az ve hatalı lamba yenilendikten sonra da röle kendisini otomatik olarak resetliyor.

Tüm PrimaLuna ürünlerinde olduğu gibi, ProLogue Premium entegre ampli "point-to-point" (bileşenlerin kablo ve lehimle bağlanması) kablolama metodu kullanılarak elle imal ediliyor. İmalat kaliteleri, fiyat gözetmeksizin piyasada mevcut herhangi bir cihazla rahatlıkla karşılaştırılabilecek düzeyde. En kaliteli bileşenler kullanılarak üretiliyor: seramik lamba soketleri; Solen ve Nichicon kapasitörler; WBT stili hoparlör konektörleri; ALPS Blue Velvet volüm kontrolü; altın kaplı RCA konektörler; toroid güç trafosu. Bütün bu bileşenler, elle parlatılmış çok şık bir şase içinde geliyor.

Teknik özellikler:

Çıkış gücü: EL34 ile 2 x 35 watt; KT88 ile 2 x 40 watt
Frekans Aralığı: 20Hz-30kHz +/- 0.5dB
THD: Tam güçte 1%'den az
Sinyal'gürültü oranı: 89 dB
Giriş duyarlılığı: 300mV
Çektiği güç: 300 watt
Ebatlar: 368 x 203 x 394 mm (ExYxD)
Ağırlık: 21 kg
Girişler: 4 çift RCA / 1 çift Ev sineması bypass
Çıkışlar: 4 ve 8 Ohm hoparlör konektörleri
Lambalar: 4 adet 12AU7, 4 adet EL34

kullanıcı el kitabı


Yorumlar:


Stereo Mecmuası
'nda PrimaLuna ProLogue Premium ile ilgili çok güzel bir yazı çıktı. Yazının ses performansı bölümünden kapsamlı bir özet yaptık:

“…Geçmişten bugüne hep tartıştığımız şeylerden bir tanesi rock veya metal tarzı müzik lambalı ampli ile dinlenir mi, asıl önemlisi bir bas zaafiyeti olur mu konusudur. Evet geçmişten bugüne bu çok tartışılan konuda geçmişte bende bazı şeyler yazdım çizdim. Ancak aradan geçen senelerde öğrendiğim bir şey var ki, ampli ile hoparlörlerinizi kendi ev koşullarınıza uygun şekilde eşleştirdiğinizde, istediğiniz her tarz müziği keyifle dinleyebilirsiniz. Benim JBL hoparlörlerim ile harika bir uyum sağladı EL34′ler…

…Zaman zaman fazla sert bulabildiğimiz Klipsch Heresy gibi bir hoparlör ile EL34 kombinasyonu ile ışıl ışıl parlar hale gelebiliyor…

…Klasik müzikten, rock’a ve en sert tarzlardan cazın klasik dönemine kadar uzun uzun müzik dinledim. Tüm bu dinletilerde PrimaLuna ProLogue Premium lambalı amplilerin tüm güzel karakteristik özelliklerini yansıttı. Yazının bu bölümünde lambalı dünyasına yeni adım atacaklar için bazı bilgiler vermeye çalışacağım. PrimaLuna ProLogue Premium veya herhangi bir lambalı ampliyi satın aldığınız zaman aslında bir “platform” almış oluyorsunuz. Bu platformu arzu ettiğiniz lambalarla donatarak karakterini, tonunu değiştirebilmek mümkün. Bunu amplinin tonu “A” iken “Z” haline getirmek gibi düşünmeyin. Bazı yönlerini daha ön plana çıkartmak gibi hayal edebilirsiniz. Söz gelimi daha belirgin orta frekans sesler istiyorsanız, farklı lamba kombinasyonları ile bu durumu sağlayabilmeniz mümkün…

…Tüm bu denemeleri uzun zamana yayarsanız hem ampli konusunda arayışlara girmekten kurtulur hemde deneyim sahibi olursunuz…

PrimaLuna ProLogue Premium size tüm bu denemeleri yapabileceğiniz son derece stabil ve kendinizi güvenli hissedebileceğiniz bir platform sunuyor. Bir çok hoparlör ile çok rahatlıkla kombine edebileceğiniz yeterli çıkış gücüne sahip…

PrimaLuna ProLogue Premium, firmanın lambalı ampliler konusunda gerçekleştirdiği devrimi devam ettiren bir ürün. İlk PrimaLuna’lar pazara çıktığında kullanım kolaylıkları ve lamba güvenliğine yönelik teknolojileri ile bu dünyaya adım atmaya korkanlar için harika bir başlangıç noktası olmuştu. Tüm bunları yaparken lambaların kendisine özgü karakterinden ödün vermeden bulunduğu fiyat skalasında bir müzikseverin tüm beklentilerini karşılıyorlardı. Aradan geçen yıllarda firma tüm bu tasarım detaylarını geliştirerek, firmanın ilk günkü politikası olan fiyat performansı yüksek ampliler üretmek konusunda önemli gelişmelere imza atmış. Tüm bunları yaparken yine keyifle müzik dinleyeceğiniz , lambaların kendine özgü tonlarını size yansıtabilen bir ürün ortaya çıkartmayı başarabilmişler. Ürün, Kasım 2015 itibarı ile ülkemizde KDV Dahil 2.900 Euro’luk fiyat etiketi ile satılıyor. Evet bu tutardan daha az para harcayıp gerçekten başarılı solid-state ampliler satın alabilirsiniz. Ancak lambalı dünyası öyle bir dünya ki, içerisine girdiğinizde, doğruları ve yanlışlarını sevip bir daha çıkamayacağınıza emin olabilirsiniz. ProLogue Premium size o dünyanın kapılarını açıp, içerisinde keyifle yaşayabileceğiniz teknik ve tonal her türlü imkanı sunuyor. Eski dostun yenilenmiş versiyonunu gönül rahatlığı ile meraklılara tavsiye ederim…”

yazının tamamı"Dinleme testlerimde, hi-end referans ampliler PrimaLuna'yla yarışabilmek için bir hayli terlediler."

Robert Deutsch Stereophile U.S.A

yazının tamamı


"ProLogue Premium'un performansı fiyat etiketinin kat kat üzerinde."

Lawrence Devoe TONE Audio U.S.A

yazının tamamı


"Koltuğumda donup kaldım. Hareket edemiyordum. Bu ampli/hoparlör kombinasyonundan çıkan seste, bir tartışma sırasında karımdan çıkan sesten daha fazla güç ve hayat vardı."

Adam LaBarge Audioreview.com U.S.A

yazının tamamı


"Fena bir şekilde etkilenmeden bu amplinin yanından ayrılmak mümkün değil."

Neil Gader The Absolute Sound U.S.A

yazının tamamı


"PrimaLuna yine yaptı!"

Werner Ero Music Emotion Hollanda

yazının tamamı 

 

PrimaLuna @ Timpani

Ana Sayfa