Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Q Acoustics

 

 Concept 20

 

Concept 20, Q Acoustics'in bugüne kadar tüm yaptıklarının üzerinde çok özel bir hoparlör. Bu fiyat aralığında hayal edilmesi bile güç bir performansı, çok şık tasarımı ve finişi var.

Bu çok özel performans seviyesine ulaşabilmek için, Q Acoustics'in tasarım ekibi kabin rezonansı konusunda ileri düzeyde çalışmalar yürütmüşler. Makul fiyatlara gerçek bir 'high end' performans elde edebilmenin önündeki en büyük engelin kabin rezonansı olduğu çok iyi bilinmekteydi.

Gelcore nedir?
Concept 20 hoparlör 'kabin içinde kabin' içeren bir tasarıma sahip. İç ve dış hücreler, hiçbir zaman sertleşmeyen ve özel siparişle üretilen bir yapıştırıcıyla biraraya getirilmiş. Gelcore™ olarak da bilinen bu düzen sayesinde, sürücülerin titrettikleri iç kabinin kinetik enerjisi ısıya dönüştürülerek yok edilmekte ve dış hücrenin titreşmesi önlenerek müzik bilgisinin renklenmesi ve bozulması engellenmekte.

'Kabin içinde kabin' Gelcore™ yapısı rezonansı ve kolorasyonu önemli ölçüde yok ediyor. Bu yeni kabin tasarımıyla Concept 20'nin düşük distorsiyonlu, dinamik sürücüleri biraraya geldiğinde de ortaya, heyecan verici, sıradışı bir hoparlör çıkıyor.

Uyumlu ayaklar:
Ses performansını optimize edebilmek için, Gelcore™ yapısını içeren, titreşimi sönümlendirilmiş ve hoparlörleri görsel olarak da tamamlayan son derece şık ayaklar tasarlanmış.

Concept 20 hoparlörler ve özel ayakları, piyano lake siyah veya beyaz finişlerde sunuluyor.

Teknik özellikler:

Kabin tipi: 2-yollu refleks
Bas ünitesi: 125mm
Tiz ünitesi: 25mm
Frekans aralığı: 64Hz - 22kHz
Nominal empedans: 6 ohm
Duyarlılığı: 86dB
Önerilen ampli gücü: 25 - 75w
Crossover frekansı: 2.9kHz
Boyutlar Y/D/E mm: 260 x 386 x 240
Ağırlık: 12kg

Ayaklar:
Boyutları Y/D/E mm: 655 x 386 x 240
Ağırlık: 12kg 

Ödüller:

Paul Rigby (theaudiophileman.com) sitesinde 30 Ekim 2016 tarihinde çıkan yazının sonuç bölümünde şöyle denmiş:

"Q Acoustics Concept 20 hoparlörlerden alınan saydamlık ve berraklık hissi sese o derece ozgür, baskılanmamış ve açık bir karakter veriyor ki müzik dinlemek büyük bir zevke dönüşüyor. Fiyatlarına gerçekten çok şaşırdım. Bu fiyatın iki katı olsaydılar bile hiç şikayet etmezdim…"

yazının tamamıWhat Hi-Fi?
dergisinin
2014 Yılını ödül sayısında
200-400,- GBP arasındaki
En İyi Hoparlör
seçildi


What Hi-Fi? dergisi
2013 Yılı Ödül sayısında
Concept 20 hoparlörleri
Senenin Ürünü seçti


'etrafınızı geniş bir müzikal sahne kaplıyor'

Hi-Fi Choice, Editörün Seçimi, Haziran 2013'müthiş! bu derece ufak bir hoparlörden kesinlikle umulmayacak boyutlarda bir ses"


What HI-FI? Test Galibi

'istismai derecede temiz, kontrollu ve detaylı.'

AV Forums, Öneri Ödülü, Nisan 2013

Yorumlar:

Stereo Mecmuası forum bölümünde "Bu seferki konuğum Q Acoustics Concept20" başlıklı yazışmalardaki atalayalper imzalı yazıdan birkaç alıntı:

"... Bu sefer kendi el84'lü amplim ile dinledim.. Ses bu fiyata olağan üstü temiz ve havadar.. Cidden bu kadar olamaz dedirten cinsten bir transparanlık söz konusu..Hani bazı hoparlörleri sisteme bağlayıp kaynak cihazı ilk çalıştırdığınızda ses direk karşıdan iki hoparlörden değil de her yerden gelir ya işte bu durum Concept20'de çok çok belirgin..Sahneyi anında hissettiriyor yani sweet spot için toe-in falan filan pek uğraşmıyorsunuz...

...Vokal gerçekliği Rcf'i aratmıyor ve biraz daha önde ve etkileyici vokallere sahip. Kabinde kolorasyon ve titreşim minimum seviyede olunca elde edilen ses çok başka oluyor.. Bunu kullanılan kaliteli crossover ve sürücüler ile desteklediğinizde de başarılı ve keyifli bir ses almanız kaçınılmaz oluyor...

...Uzun lafın kısası her hoparlörün bir yeri vardır artısı eksisi vardır ama bu fiyatlarda böyle çalan bu standartlarda ürünler varken aynı fiyatlara başka hoparlörler almak çok mantıksız...."

bu konudaki yazışmaların tamamıStereo Mecmuası'nda çıkmış olan Burak Meriç imzalı yazıdan birkaç alıntı:

"... Hangi şarkıyı koyarsınız koyun, zihniniz sürekli bas gitar partisyonlarına takılıyor ve bu durum gerçekten insana büyük keyif veriyor. Az sonra söyleyeceğim şeyi başka birisi söylese kulaklarımla duymadan inanmazdım ama Concept 20’de hangi tür müzik dinlerseniz dinleyin, daha önce duymadığınız birçok nota sizleri bekliyor. İster Paul Simon’ın Graceland albümünden “Boy in the Bubble” şarkısını dinleyin, isterseniz Jazz Club Trends’ten çıkan Acid Jazz albümünden herhangi bir şarkıyı… Sonuç aynı: Hâlâ müzikte daha önceden keşfetmediğiniz yerler var. Üstelik bu fiyat kategorisindeki bir hoparlörden bunları duyabilmek gerçekten büyük bir sürpriz oluyor. Concept 20, gövdesinden ve fiyatından beklenmeyecek kadar detaylı çalıyor...

... Evet, Concept 20 bu fiyata belki de son yıllarda üretilmiş en iyi hoparlörden biri. Açık, temiz, detaylı ve rafine sesiyle sizi de etkilemesi muhtemel. Özellikle bu camiaya yeni adım atmayı düşünüyorsanız Q Acoustics Concept 20’yi dinlemeden hoparlör almaya karar vermeseniz iyi edersiniz. Bir de ayağı daha ucuz olabilseymiş harika olacakmış."

yazının tamamı


 


 

 


Q Acoustics @ Timpani

Ana Sayfa