Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Rega

 

 

Aria

MM / MC Fono Katı

 

Tasarım

Aria, Rega'nın yeni yarım kasası (Apollo-R, Brio-R, DAC) içine yerleştirilmiş tümüyle ayrışık yüksek performanslı iki farklı fono katından oluşuyor. Bunlardan biri tümüyle ayarlanabilir MC ("moving coil") ve diğeri ise MM ("moving magnet") fono katı. Her bir fono katı pikabınızın potansiyelini en üst seviyeye taşıyabilmeniz için tasarlanmıştır ve kurulması ile kullanımı son derece kolaydır.

Teknolojisi

Aria, içinde hiçbir dijital kontrol devresi barındırmayan tümüyle analog bir fono ampli katıdır. Tümüyle alüminyumdan imal edilmiş kasası, RFI (radyo frekansı enterferansı) sinyallerine karşı iç devreleri korur. Rega mühendisleri, devreleri gerekli olduğuna inanmadıkları tüm bileşenlerden arındırarak sinyal hattının yolunu açmışlar ve sinyalin bozulmasını önlemeye çalışmışlardır.

Aria'da, MC giriş devresinin optimum şartlarda çalışmasını sağlayan ve odadaki veya çalışma sıcaklıklarındaki değişimlere karşı kompansasyon sağlayan servo kontrol devresi gibi birçok yeni ve yaratıcı tasarımlara yer verilmiştir. Her bir fono katı devresinin birbirinden bağımsız ayrı giriş soketleri ve ayrı preampli devreleri vardır. Bu sayede, performanstan ödün vermeden her kafa tipine uygun bir devre kullanımına imkan sağlanmıştır. Sinyal aktarımı yüksek seviyede ve (röleler vasıtasıyla) düşük empedansta yapıldığından sinyalde herhangi bir bozulmaya olasılık tanınmamıştır.

MC devresi tasarım ve özellikleri

MC girişinde düşük gürültülü paralel bağlı bir çift FET transistör kullanmaktadır. FET transistörlerin kullanımı, bias akımının kafanın içindeki sargılardan geçmesine engel olmakta ve böylece kafanın narin manyetik geometrisinin bozulması engellenmektedir. MC girişte, giriş direnç yüklemesini 70 ohm ile 400 ohm aralığında seçmek ve kapasitif yüklemeyi ise 1000pF ile 4200pF aralığında seçmek mümkün. Giriş hassasiyetini de arka panelden 6dB seviyesinde değiştirebiliyorsunuz.

MM devresi tasarım ve özellikleri

MM giriş katında da düşük gürültülü bir çift bipolar transistör kullanılmakta. Her bir kanal için ayrı bir güç besleme devresi düşünülmüş ve düşük gürültülü giriş katının da ayrışık bir güç beslemesi bulunuyor. Güç besleme devresinin kritik noktalarında Nichicon FG elektrolitik kapasitorlar kullanılıyor. Sinyal devrelerinde ise polipropilen kapasitorler var.

Yorumlar:


ToneAudio'da çıkmış olan güzel yazıdan birkaç alıntı:


"...Bazıları, organik seslerini öne sürerek, fono katının lambalı olmasının gerekliliğini savunabilir ama bu fiyat aralığında, çok azı yeterli sessizliğe, kontrole sahiptir ve alternatif olarak da sıcaklık sunabilir. Aria'yı bir lambalı fono katıyla karıştırmak pek mümkün değil ama tonal yönden hep çok nötr ve bunu klinik bir ses çıkarmadan yapıyor. Ben olsam sıcaklığı kafa seçimimle sağlayıp bu fono katının sunduğu sessizlik ve çözünürlüğü tercih ederdim...

... 1.200-1.500 USD fiyat aralığında dinlediğim tüm fono katlarının rahatlıkla en iyisi diyebilirim. Şaşırtıcı derecede sessiz ve çok müzikal bir sesi var. Bağlayıp çlıştırın ve plaklarınızı dinleyin. Bu derece kolay. İkinci bir pikap bağlamaya imkan tanıması da büyük bir bonus. Hararetle öneririm."

yazının tamamıAnalogPlanet sitesinde 1 Aralık 2013 tarihinde çıkmış Mihael Fremer imzalı güzel yazının son paragrafında şöyle deniyor:

"...Doğru bir kafa, doğru bir sistem ve doğru bir müzikle Rega Aria bir "kulak açıcı" olacaktır. Sisteminizin sesi sizi sıkıyorsa Aria onu kesinlikle uykusundan uyandıracaktır. Bütün bunlara koyu bir fon, yeterince kazanç ve çok yüksek bir imalat kalitesi eklediğinizde Rega'nın yeni fono katını tavsiye etmek çok kolay oluyor."

yazının tamamı


 

 

 

Rega @ Timpani

Ana Sayfa