Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Rega

RP8
 

Rega RP8 iskelet yapıda pikap
Uzun zamandır beklenen Rega RP8 pikabın artık stoklarımızda olduğunu büyük bir memnuniyetle duyurmak istiyoruz. Bu pikap Rega'nın tasarım felsefesini daha da yukarılara taşıyor. Çok farklı görünümlü ve özgün malzeme tasarımları içeren yeni gövde, yeni bir kol yatağı mekanizması, ince ayarları elle yapılmış elektronik kontrollere sahip güç besleme devresiyle birlikte 24V motor ve Planar 9'un ana yatak mekanizmasının daha geliştirilmiş yeni versiyonu. Bunlar,müzik sinyalini plaklarınızdan olabildiğince detaylı elde etmenizi sağlayacak özelliklerin sadece bir kaçı.

Devrimin Evrimi

RP8, Roy Gandy'nin pikap tasarım felsefesinin evriminin muhtemelen en büyük aşamasını oluşturuyor. Düşük kütle, yüksek rijiditede gövde ile birlikte elektronik kontrollu düşük titreşimli motorlar, volan etkisi yüksek platolar ve stabilitesi yüksek hafif kollar. Rega'nın yeni "iskelet" gövde tasarımlı pikaplarının ilki olan RP8, inanılması zor bir performansı çok iyi bir fiyat/performans oranıyla birlikte sunuyor.

 


TT-PSU güç besleme devresi (aşağıdaki resim)

Kompakt boyutlu TT-PSU güç besleme devresi, yüksek stabiliteye sahip kristale endeksli düşük distorsiyonlu bir sinüs jeneratörü içerir. Bu özellik, stabilize DC güç besleme devreli bir sürücü ampliyle birleşerek, %0.05'ten düşük distorsiyonlu ve şebeke cereyan oynamalarından kesinlikle etkilenmeyen dengeli bir 24V AC sinyal üretiyor. Bu sinyal RP6 pikabın baskılı devresinde yerleşik olan iyileştirilmiş vibrasyon önleyici devreyi sürmekte.

RB808 Kol
RB808, kol tasarım sınırlarını zorlayan yeni özelliklere sahip. Bütün Rega kollarında olduğu gibi, her biri deneyimli teknisyenler tarafından elle ve özenle imal ediliyor. RB808 iyileştirilmiş yataklara sahip ve mili önceki modellere kıyasla daraltılmış bir toleransla imal edilmiş (her bir mil ideal uyuma sahip bir yatakla ayrı ayrı eşleştiriliyor). Plak yüzeyinden olabildiğince fazla detay elde edebilmenin en iyi yöntemlerinden biri budur. RP8'in tasarım felsefesiyle uyumlu olarak, çok yeni, düşük yoğunluklu ve hassas toleranslı bir dikey yatak imal edilmiş. RB808 kolda Rega'nın en son geliştirmiş olduğu kol tübü kullanılıyor. Stres ve rezonansı en düşük seviyelere çekebilmek için ağırlık dağılımı yeniden ayarlanmış. Bu tüp tasarımının farklı et kalınlığındaki kesitleri ile daha rijid ve sağlam bir yapı elde etmek için "CAD" tasarımları kullanılmış. Harici olarak da kapasitans değeri düşük ve Rega tarafından tasarlanmış bir kablo kullanılıyor. Bu kablonun ucunda da kilitleme mekanizmalı özel bir RCA konnektör var. Böylece iletkenlik artıyor ve olabildiğince temiz bir sinyal hattı sağlanıyor.

 

Magnezium ve Fenolik Çift Kuşak

Son derece hafif gövde çift kuşak teknolojisiyle biraraya getirilmiş. Kuşaklar yalnızca rijiditenin gerekli olduğu ana yatak ile kol mili arasına yerleştirilmiş. Bu tasarım müziğe distorsiyon katacak olan istenmeyen rezonansı önlüyor ve enerji emilimine engel oluyor. RP8, Rega'nın çift kuşak teknolojisini bir üst seviyeye taşıyor. Pek kolay rastlanmayan sertlik/kütle oranını bile yeterli bulmayan Rega, kuşaklarda iki farklı malzeme kullanarak rezonans özellikleri düşürmeyi başarmış. Üst kuşak magneziyumdan ve alt kuşak ise fenolik malzemeden üretilmiş (mevcut en hafif ve en rijid iki malzeme). Kuşak yapısını iki farklı malzemeden oluşturmak onların havadan iletilen istenmeyen vibrasyonları sönümlendirmelerini sağlıyor.

ÜÇ katmanlı cam platoyla artırılmış volan etkisi

RP8'in üç katmanlı lamine cam platosu, cam mühendisliği üzerine uzmanlaşmış yeni bir İngiliz firmasıyla Rega'nın birlikte çalışması sonucunda ortaya çıkmış. Bir pikabın ağırlığa ihtiyaç duyan yegane parçası platosudur, çünkü bu sayede sabit dünüş hızı elde edilir. Buna karşılık, ağır platolar ana yatak tasarımını problemli hale getirmektedir, bu yüzden de bir ara yol bulmak gereklidir. Ağırlığın büyük bir kısmı perimetreye yakın bölgelere yerleştirilirse volan etkisi sağlanmış olur ve platonun iç bölgeleri de olabildiğince hafif tutulabilir. RP6, Rega'nın ikinci bir katman cam dış çember kullanan ilk pikabıydı. Bu iki cam katman, konsantrisite problemlerini de yok etmek için modern CNC teknikleriyle birbirine yapıştırılmış. RP8, üç katman cam kullanarak volan etkisini bir üst seviyeye taşıyor ve bu bir mühendislik zaferi!

Poliolefin köpük dolgulu İskelet Gövde tasarımı

Rega hep hafif ama rijid gövde üretme metodlarının peşinde koşmuştur. Bu teknoloji aslında çok basittir: arzu edilmeyen gürültü, mikroskopik seviyede pikabın motoru ve ana yatak tarafından üretilmektedir. Gövde de havadan gelen ses titreşimlerinden etkilenmektedir. 1970'li yılların başından beri, pikap gövdelerinde, Rega ön gerilimli kabuk kullanımı konusunda öncülük yapmıştır. Hafif yapıda elyaflı malzeme iki fenolik reçine katmanı arasına alınmıştır. Bu teknik, uçak kanadı veya Formula 1 araba şasisi gibi rijid yapının ve hafifliğin bir arada arzu edildiği durumlarda da uygulanmıştır. Günümüzde pikaplara olan artan talep ile daha yüksek ses kalitesi için daha fazla yatırım yapmak isteyen müşterilerin mevcudiyeti, Rega'yı daha da yüksek teknolojileri araştırmaya teşvik etmiştir. Yeni RP8 pikabın gövdesi, nitrojen ile genleştirilmiş ve kuş tüyü hafifliğindeki poliyofin köpük malzemenin üzerini kalpayan iki yeni, öngerilimli, ince fenolik kabuktan oluşmaktadır. Yalnızca Rega'ya özel imal edilen bu malzeme üç yılda geliştirilmiştir. RP8'in gövdesi ilk Planar 3 pikabın gövdesinden 7 kat daha hafiftir. Kritik bölge olan, ana yatak ile kol mili arasındaki rijidite daha da artırılmıştır.

Ayrışık dış gövde ve koruyucu kapak

İskelet gövde yapıların müşterek sorunları, tasarımlarının içine koruyucu kapağın dahil edilememesidir. Rega bu sorunu çözmek için iç gövdeye çok az temas eden bir dış gövde tasarlamıştır. Yegane temas noktaları iç ve dış gövdelerin merkezlenmesini sağlaran üç ayaktır. Böylelikle bir kapağın kullanılması mümkün kılınmıştır. Ancak arzu edildildiğinde, RP8'i dış gövdesiz olarak da kullanmak mümkündür.

24V Düşük Gürültülü Motor

Hassas spesifikasyona sahip 24V çift fazlı senkron motorun titreşim önleyici devresi her motora özel olarak elle ayarlanır ve Rega'nın kendi tasarımı olan TTPSU güç besleme devresi tarafından kontrol edilir. Bu motor, CNC imalatı kasnağı ve alt plato ile ana yatak bütününü kayışla döndürmektedir.

 
2013 Bristol fuarında RP8 anlatılıyor


Yorumlar:

 


1 Mart 2015 tarihinde SoundStage HI-FI'da çıkan ve Rega RP8'e "Recommended Reference Component" (Önerilen Referans Ürün) ödülü verilmesini açıklayan yazının son bölünümden alıntılar şöyle:

...Özet bölümünde Oliver şöyle demişti: “Farklı Rega pikaplara aşinalığım olmasına rağmen, hiçbiri RP8’in bu derece iyi olacağı beklentisini yaratmamıştı. Bu müthiş pikap güzel sesleri ve müzikaliteyi kürek kürek sunuyor. Klasmanına öncülük edecek seviyede detay, heyecan verici ama yine de nötr tonal denge ve ibretlik dinamikleri harmanlaması en sevdiğiniz plaklarınızı size üst üste dinletecek. Baslardaki uzantısı ve tane taneliği, bu derece iyi bas performansının yalnızca büyük ve masif pikaplarla elde edilebileceğini düşünenleri bir hayli şaşırtacak…”


Bütün bu söylenenler göz önünde tutulduğunda, Oliver’in yazısı çıktıktan hemen sonra, Rega RP8’in “Reviewers’ Choice” (Eleştirmenlerin Seçimi) ödülünü alması hiç de şaşırtıcı değil. Ayrıca 2014 yılı sonunda da “Product of the Year” (Senenin Ürnünü) verildi. Ve şimdi de “Recommended Reference Component” (Önerilen Referans Ürün) ödülü. RP8, böylece bu seçkin listeye dahil olmuş ilk pikap oldu!

yazının tamamıWhat Hi-Fi? dergisinde çıkan "The World's Most Desirable Kit" başlıklı yazıda Rega RP8 pikap ve Apheta kafa kombinasyonuna 5 yıldız verilmiş. Sonuç özeti şöyle yapılmış:

Artılar:
Müthiş detaylı bir ses;
Çabuklukta kategori lideri;
Güçlü dinamikler ve hassasiyet;
İmalat kalitesi.

Eksiler:
İyi yerleşim şart;
Sistem uyumunun dikkatli yapılması lazım.

Sonuç:
RP8/Apheta kombinasyonu fiyat aralığında gökyüzüne ulaşan bir standart oluşturuyor.Stereomecmuasi.com'da çıkmış olan detaylı inceleme yazısının son bölümü şöyle:

"Rega, RP8 modeli ile performans patlaması yapmış!

Gelelim son sözlere… Rega RP8, KDV Dahil 1695 Sterlin’lik bir fiyata sahip. Konumlandırma olarak orta segmentin orta/üst gamına yönelik bir fiyat etiketi var. Tabii ki bu fiyata iğne dahil değil. Açıkçası eğer bütçeniz yaklaşık olarak bu pikabı alabilecek bir düzeydeyse bir alt modeli daha iyi iğne ile satın alabilirim gibi bir düşünce ile hareket etmeyin. Göreceli daha ucuz bir iğne ile satın alın sonrasında daha üst sınıf bu pikap üzerine yakışacak bir iğneye yükseltin. Fazla uğraşmak istemeyenler için gidilecek yol çok belli Rega Apheta. Fiyatlandırma da çok önemli bir diğer husus tıpkı Apheta incelemesinde yazdığım gibi Rega firmasının fiyat etiketini makul düzeyde tutarak bir üst ligin egzotik ürünleri ile rekabete girmeyerek, bulunduğu fiyat aralığındaki rakiplerini geçme yolunu seçmiş. Pikabın hemen her bileşeninde yenilikçi fikirlerin başarı ile uygulandığını görüyoruz. Platosundan, güç ünitesine, ikili yapıda üretilmiş gövdesine kadar RP8′in bulunduğu sınıftaki rakiplerine göre bazı yapısal üstünlükleri var. Tüm bunları analog yolundan sapmadan, detaylı ve doğru tonlarla birleştirerek hem göze hemde kulağa hitap eden bir ürün ortaya çıkartmış Rega tasarımcıları. Sırf tasarımını görmek için bile alışveriş listesine yazmakta fayda var…"

yazının tamamıHiFi News dergisinin Mayıs 2014 sayısında Rega RP8 pikapla ilgili çok güzel bir yazı çıktı. Dergi RP8'e "Outstanding Product" (sıradışı ürün) ödülünü de vermiş. Son paragrafında şöyle deniyor:

"RP8'in Roy Gandy'nin pikap tasarım evriminin muhtemelen en büyük hamlesi olduğu iddiası kesinlikle bir yutturmaca değil çünkü bu model Gandy'nin fikirlerini tümüyle barındırıyor.

Sesindeki güven, derinlik, saflık ve gerçekçilik ile dinleyicisini ödüllendiriyor. Bütün bunlar makul fiyatından beklenmeyecek seviyede. Aynı zamanda Rega'nın bugüne kadar yaptığı en şık pikap oluşu da sadece kekin kreması."Rega RP8, WIRED dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 18 tasarımından biri seçildi


yazının tamamı
Stereophile
dergisinin Kasım 2013 sayısında Michael Fremer tümüyle Rega RP8 pikabı ele almış ve dört sayfa uzunluğunda son derece detaylı harika bir inceleme yazısı yazmış.

Yazının son paragrafında şöyle diyor:

"Rega'nın yeni pikabı RP8 çok heyecan verici ve gerçek anlamda devrim niteliğinde bir ürün. Analog müziğe yüksek seviyeden giriş yapmak isteyenlere kuvvetle öneririm. Dijital aklınızı başınızdan alacak."
The Absolute Sound
dergisinin sitesinde çıkmış olan 19 Eylül 2013 tarih ve Wayne Garcia imzalı yazıdan birkaç alıntı:

"…Keman, piyano, gitar ve muhtelif vurmalı enstrümanlar uçsuz bucaksız bir gökyüzünde yer alan birbirinden uzak yıldızlar gibi duruyorlar, öyle ki aralarındaki yerleşim mesafesindeki en küçük bir değişimi bile rahatlıkla farkedebiliyorsunuz…

… RP3'ün müziğin akışını sağlayan ve sizi içine çekebilmesi için gerekli olan çok hassas bir zamanlaması var. Rega'nın müzikalite konusundaki çok iyi bilinen hünerini göz önünde bulundurduğunuzda bunu duymak çok da büyük bir sürpriz olmuyor aslında…

… Bu tasarımla Rega büyük bir lige sıçramış…"

yazının tamamı

 The Absolute Sound
dergisinden

Rega RP8
pikaba

2013 Golden EAR
ödülü


 

TONE Audio dergisinde çıkan yazının son cümlesi şöyle:

I’m very happy to award the RP8/Apheta combination one of our Exceptional Value Awards for 2013.

RP8/Apheta kombinasyonuna 2013 yılının İsatisnayi Fiyat/Kalite oranı ödülünü vermekten mutluyum

yazının tamamı 

 

Rega @ Timpani

Ana Sayfa