Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

WBT

 

 

 


Dünyanın belki de en ünlü konektör firması olan WBT, 1985 yılında Almanya'da kuruldu. İlk ürünü yekpare metal parçasından imal edilmiş bir RCA tip fişti. Boylece WBT-0100 tip konektör de doğmuş oldu.

WBT, özellikle high-end audio endüstrisi icin konektörler imal etmeye devam etmekte ve başta Kimber olmak üzere birçok kablo üretici firma WBT konnektörleri kullanmaktadır. Bir hayli geniş olan ürün yelpazesi RCA tipi konektörleri, hoparlör ve ampli konnektörleri (binding post), banana ve çatal (spade) tipi konektörleri içermektedir.


Stereoplay dergisi
Nextgen ürünleri için WBT'ye
2009 en iyi buluş ödülünü verdi

WBT'nin Farklılıkları:

 • Yalnızca WBT'ye ait patentli özellikler
 • Mekanik dayanıklılık ve iletkenlik arasında ideal bir denge oluşturabilmek için bakır oranı yüksek alaşımlar kullanılması
 • Bir mücevhermişçesine uygulanmış çok katmanlı, oksidasyon önleyici altın kaplama
 • İdeal temas yüzeyleri oluşturmak için çok hassas imalat teknikleri.

  Midline ve Topline:

  WBT konektörleri "Midline" ve "Topline" olarak iki gruba ayrılırlar. "Midline" konektörler "Topline"lara göre daha ucuzdur, fakat her iki grup da ayni yenilikçi ve patentli özelliklere sahiptirler.

  "Midline" Konektörlerin Özellikleri:

 • % 55 Oranında OFC bakırdan oluşmaktadır
 • Son katmanı 24 K altın olan üç katmanlı özel bir kaplama metodu uygulanmaktadır
 • 5/100mm (.002") toleransla imal edilmektedir.
 • Patenli özelliklere sahiptir.

  "Topline" Konektörlerin Özellikleri:

 • Topline konektörlerde daha yüksek oranda OFC bakır içeren bir alaşım kullanılmaktadır.
 • Son iki katmanı 24 K altın olan ve nikel içermeyen beş katmanlı çok özel bir kaplama metodu uygulanmaktadır.
 • 2/100mm (.001") toleransla imal edilmektedir
 • Patenli özelliklere sahiptir.

Stoklarımızda bulundurduğumuz WBT konektör tipleri:

WBT-0610 Cu
WBT-0610 Ag

WBT-0610 Cu iletken kısmı tamamiyle saf bakırdan imal edilmiş ve oksidasyona karşı nikel ihtiva etmeyen 24 karat altın ile kaplanmıştır. Bu şekilde çok yüksek derecede iletkenlik sağlanmış ve manyetik enterferans önlenmiştir.

WBT-0610 Ag iletken kısmı tamamiyle saf gümüşten imal edilmiş ve oksidasyona karşı nikel ihtiva etmeyen platin ile kaplanmıştır. Bu şekilde çok yüksek derecede iletkenlik sağlanmış ve manyetik enterferans önlenmiştir.
Her iki banana konektörün de teması sağlayan pin kısmı, orta boşluğa yerleştirilmiş ince milin vidalanması (ve itmesi) ile genişleyebilen üç parçadan oluşmakta. Böylece temas basıncı artırılarak geçiş direncinin çok düşük seviyelere çekilmesi sağlanmıştır.

Kablo bağlatısı lehimsiz olarak Torx vidalarıyla ve "crimping" metoduyla sıkarak yapılır.


WBT-0681 Cu veya Ag
WBT-0661 Cu veya Ag

WBT-0680 ve WBT-0660 modellerinin Nextgen versiyonlarıdır. "Cu" modelde saf bakır olmayan ve "Ag" modelde ise saf gümüş olmayan bütün metal parçalar çıkartılmıştır. Böylelikle bütün diğer Nextgen konektörlerde olduğu gibi sadece saf bakır veya saf gümüş iletken kısmı olan bir çatal konektör ortaya çıkmıştır. Bu değişikliğin ses performansına yansıması ise çok daha fazla çözünürlük ve daha büyük sahne oluşumudur.


WBT-0710 Cu
WBT-0710 Ag

Herkesin çok iyi bildiği gibi en iyi iki iletken saf bakır ve saf gümüştür. Ancak satıh sertliği ve mekanik direnç gibi kaygılar sebebiyle "binding post"'lar (hoparlör / ampli konektörleri) bugüne kadar saf bakır veya saf gümüşten üretilemiyordu. Bunun yerine alaşım metaller kullanma zorunluluğu vardı. Binding post noktasına kadar son derece kaliteli saf bakır ve saf gümüşten kablolarla ulaşan müzik sinyali bu noktada saf olmaktan çok uzak bir metalin içinden geçmeye zorlanıyordu.

WBT yeni tasarlamış olduğu Nextgen WBT-0710 binding postlarda yüksek kalitede plastik malzemeler kullanarak oldukça dahiyane bir konektör oluşturmuş.

WBT-0710'un iç bölümünde bulunan iletken kısmı yekpare saf bakır veya saf gümüşten oluşmaktadır. Böylece kablonuzla bu noktaya kadar iletilen müzik sinyali herhangi bir malzeme değişikliğine uğramadan (kablonuz bakır ise bakır WBT-0710 kullanılarak veya gümüş ise gümüş) amplinizin ya da hoparlörünüzün içindeki kablolara ulaşabilmektedir. Bu iletken kısmın etrafında ise fiberglas ile minerallerle güçlendirilmiş plastik malzemeler kullanılmış ve mekanik dayanıklılık ise manyetik olmayan paslanmaz çelik kabuk ile sağlanmıştır. İletken çubuğa verilen açılı şekil sayesinde çatal ve banana konetör ile çıplak kablo ucu ile bağlantılar mümkün kılınmıştır. Elastomerden yapılmış bir damper halkası temas noktasında titreşim oluşmasını önlemektedir.

WBT'nın bu yeni tasarımı müzik sinyalini en iyi şekilde iletmekle kalmayıp elektrik sinyalini tamamen izole ederek emniyet standartlarına da tam bir uyum sağlamaktadır.

Haluk Özümerzifon'un görüşleri
Kerem Küçükaslan'ın görüşleri
Altuğ Pekçelen'in görüşleri
Ahmet Tevfik Okday'ın görüşleri

WBT-0703 Cu

WBT-0708 Cu
WBT-0703 Cu ve WBT-0708 Cu konektörlerin iç yapısı WBT-0710 Cu konektörün aynısı. Dış finişlerindeki farklılık sayesinde fiyatları daha cazip.

WBT-0110 Cu
WBT-0110 Ag

WBT-0110 Nextgen WBT'nin en yeni geliştirmiş olduğu RCA fiş. Bu yeni konektörde toprak teması çevresel olmak yerine daha ufak bir alanda sağlanıyor. Bu yapısal değişklikler sayesinde enterferans yaratan Eddy akımlarının oluşması önleniyor. Bu fişin diğer bir özelliği de gerçek bir 75 ohm karakteristik empedansa sahip konektör olması (dijital bağlantılar için çok önemli bir özellik). WBT-0110 Cu saf bakırdan ve WBT-0110 Ag is saf gümşten imal edilmiş. 9 mm çapa kadar kablolar için. Kablo bağlantısı lehim ile sağlanır.


WBT-0210 Cu
WBT-0210 Ag

Yeni geliştirilmiş Nextgen RCA dişi soketi. Yukarıda WBT-0110 fiş için söz edilmiş bütün özellikler bu soket için de geçerli.

Haluk Özümerzifon'un görüşleri
Ahmet Tevfik Okday'ın görüşleri
Kerem Küçükaslan'ın görüşleri
Selim Atamer'in görüşleri
Kunter Kutluay'ın görüşleri


WBT-0101

WBT'nin patentli kilitleme mekanizmasına sahiptir. Dış yüzey parlak rutenium'dan imal edilmistir. 9 mm çapa kadar olan kablolar içindir. Kablo bağlantısı lehim ile sağlanır.WBT-0144

WBT-0101'in Midline versiyonu.WBT-0644

WBT-0600'ün Midline versiyonudur.WBT-0660 Cu

Şok alıcı elastomer içeren sandviç yapıda ve yüksek akıma uygun bir çatal (spade) konektör. Tamamen izole edilmiş gövdesi dünyadaki birçok emniyet standartlarına uyumludur. Kablo bağlatısı Torx vidalarıyla sıkarak sağlanır. 10 mm2'ye kadar kesiti olan kablolar içindir. Çatal aralığı 6.4 mm'dir ve altın kaplı saf OFC bakırdan üretilmiştir.WBT-0680 Cu
WBT-0680 Ag

Bu konektörün çatal aralığı 8.1 mm'dir. Diğer tüm özellikleri WBT-0660 Cu gibidir.WBT-0820 (250g gümüş lehim)
WBT-0800 (42g gümüş lehim)

%4 oranında gümüş içerdiğinden çok iyi iletkenlik sağlayan yüksek kalitede bir lehim telidir. Düşük erime sıcaklığı (180 C) lehimi kolaylaştırır ve süresini azaltır.

 

WBT'nin web sitesi:

http://www.wbt.de

 

 

Ana sayfa